Νίκησε την Μπάρτσα η Μάλαγα σε ματς-θρίλερ!

2016-11-27T22:13:36+00:00 2016-11-27T22:31:35+00:00.

Stelios Toromanidis

27/Nov/16 22:13

Σε έναν εκπληκτικό σε εξέλιξη και σασπένς αγώνα που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, η Μάλαγα πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη απέναντι στην Μπαρτσελόνα, η οποία “αυτοκτόνησε” στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Σε έναν εκπληκτικό σε εξέλιξη και σασπένς αγώνα που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, η Μάλαγα πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 95-89 απέναντι στην Μπαρτσελόνα, η οποία “αυτοκτόνησε” στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Η Μάλαγα ήταν μπροστά με 63-57 8′ πριν την λήξη του αγώνα, όμως με μπροστάρη τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ (5 πόντοι), η Μπαρτσελόνα έκανε σερί 7-0 και πέρασε μπροστά 64-63 στο 36′. Μάλιστα με τρίποντο του Έλληνα φόργουορντ, οι Μπλαουγκράνα προηγήθηκαν 76-72, με 36″ να απομένουν, αλλά η αστοχία σε κρίσιμες βολές και το μοιραίο φάουλ πάνω στο τρίποντο του Κάιλ Φογκ σε νεκρό χρόνο (με τρεις εύστοχες βολές μετέτρεψε το 78-75 σε 78-78), το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Το έξτρα πεντάλεπτο

Με την Μπάρτσα να είναι μείον τρεις παίκτες λόγω πέντε φάουλ (Βεζένκοφ, Ντόρσει, Ράις), η Μάλαγα αναθάρρησε, με συνεχείς εύστοχες βολές του Χογκ και άλει ουπ του Εντιαγέ πέρασε μπροστά με +4 (85-81). Τα τρίποντα του Κόπονεν έδωσαν ελπίδα στους φιλοξενούμενους, όμως η Μάλαγα ήταν ψύχραιμη και έφτασε στην νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο γκαρντ, Κάιλ Φογκ (29 πόντους με 20/23 ελεύθερες βολές!), ενώ άλλοι τέσσερις παίκτες των γηπεδούχων τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων (Μούσλι 13 π., Βασίνσκι 12 π., Σουάρεθ 11 π., Σμιθ 11 π.).

Από την πλευρά των Καταλανών ξεχώρισαν οι Κόπονεν (20 πόντοι), Ράις (14 πόντοι). Όσον αφορά τους Έλληνες της Μπάρτσα, ο Βεζένκοφ είχε 10 πόντους, οκτώ από τους οποίους στα τελευταία λεπτά της κανονικής περιόδου και ο Περπέρογλου 9 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Η Μπαρτσελόνα μετά την ήττα έπεσε στο 7-2 ρεκόρ και πλέον περιμένει τον Παναθηναϊκό την Παρασκευή (02/12) για την 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η Μάλαγα απεναντίας ανέβηκε στο 6-3.