Σπουδαία η Έφες έβαλε στοπ στο σερί της Μακάμπι

2016-12-01T23:06:36+00:00 2016-12-01T23:11:44+00:00.

01/Dec/16 23:06

Η τουρκική ομάδα πέρασε μέσα από το Τελ Αβίβ με εξαιρετική απόδοση και κορυφαίο τον Ντέρικ Μπράουν.

Η Εφές Αναντολού ήταν εξαιρετική με τον Ντέρικ Μπράουν και τον Τάιλερ Χάνεϊκατ να την οδηγούν βάζοντας τέρμα στο σερί των τριών νικών της Μακάμπι και μάλιστα μέσα στο Τελ Αβίβ! Η τουρκική ομάδα επικράτησε δίκαια με 86-77, πετυχαίνοντας έτσι τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της και πιάνοντας τη Μακάμπι στις πέντε επιτυχίες στα δέκα πρώτα ματς της σεζόν. Η πρώτη από το 2001 για τους Τούρκους!

Καθοριστικό ρόλο έπαιξαν τα πάμπολλα (21) λάθη της Μακάμπι και τα περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ της Έφες. Στοιχεία που της έδωσαν εννιά περισσότερες κατοχές και εννιά βολές παραπάνω, με τους υπέροχους Μπράουν, Χάνεϊκατ και Ντάνστον να τα εκμεταλλεύονται χάρη και στη δημιουργία από Ερτέλ και Γκρέιτζερ (μαζί 13 ασίστ).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Μία σου και… μία μου πήγε το πρώτο δεκάλεπτο. Μακάμπι και Έφες άλλαξαν προβάδισμα αρκετές φορές, χωρίς καμία να μπορέσει να επιβάλλει το παιχνίδι της για να πάρει κάποιο σοβαρό προβάδισμα. Η Έφες προηγήθηκε με 21-20 με εννιά πόντους του Τσεντί Οσμάν, εκμεταλλευόμενη -αλλά όχι αρκετά- τα επτά λάθη των απρόσεκτων γηπεδούχων.

Τα παιδαριώδη λάθη της Μακάμπι συνεχίστηκαν φτάνοντας τα 12 σε 15 λεπτά του αγώνα! Ωστόσο τα καλύτερα ποσοστά της (Σίλι 10 πόντους) και οι δυσκολίες της Έφες παρά τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που πήρε (οκτώ), κράτησαν για ένα διάστημα το παιχνίδι στο ίδιο μοτίβο με το πρώτο δεκάλεπτο. Κάποια στιγμή όμως η Μακάμπι θα πλήρωνε τα λάθη της (και τις λιγότερες κατοχές, 27-35) και η Έφες με τρίποντο του Ερτέλ ξέφυγε με 39-33 στο 18’. Προβάδισμα που διεύρυνε σε 45-37 με το δίδυμο Ντάνστον –Μπράουν (10-14) να κάνει θραύση στη ρακέτα και το ημίχρονο να βρίσκει την Έφες καθαρά μπροστά με 47-40.

Σταδιακά άλλαξε η εικόνα του αγώνα, χάρη στην άμυνα της Μακάμπι που υποχρέωσε αυτή τη φορά την Έφες σε σωρεία λαθών (επτά στην τρίτη περίοδο). Οι απειλές ελαχιστοποιήθηκαν και ανοίγοντας το παιχνίδι (αφού πήρε τα ριμπάουντ και περιόρισε δραστικά τα δικά της λάθη), κατάφερε να περάσει μπροστά με 56-55. Παρότι μάλιστα, η Έφες πέρασε ξανά με +4 (61-57), η Μακάμπι φάνηκε πως είχε πάρει το μομέντουμ του αγώνα, ισοφαρίζοντας στο τέλος της περιόδου σε 63-63 με τον Ζίρμπερς να αναλαμβάνει δράση (13π.) μόλις αποχώρησε με φάουλ ο Άιβερσον.

Η Μακάμπι το “τράβηξε” λίγο ακόμα το προβάδισμα της (68-65), αλλά η απάντηση των Τούρκων ήταν ένα 7-0. Ο Περάσοβιτς βρήκε στο πρόσωπο του Χάνεϊκατ το νέο εκφραστή των επιθέσεων του και με 2/2 τρίποντα (16π.) διεύρυνε το προβάδισμα της Έφες στο 78-73, τρία λεπτά πριν το τέλος. Ο βραχνάς των λαθών επέστρεψε για τη Μακάμπι (20) στο χειρότερο σημείο, ο Ντάνστον με τον Ερτέλ έκαναν το 82-75 στο 39′ και ο Χάνεϊκατ με άλει ουπ σε αιφνιδιασμό (84-77) έβαλε τέλος στο σερί τριών νικών της Μακάμπι…