H Μπασκόνια πήρε το θρίλερ στο Καζάν!

2016-12-15T20:05:10+00:00 2016-12-15T21:19:31+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

15/Dec/16 20:05

Απίστευτο ματς πήραν οι Βάσκοι, κλέβοντας την… μπουκιά από το στόμα των γηπεδούχων

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Δυο βολές του Τορνίκε Σενγκέιλα, 1,8΄΄ πριν το τέλος του απίστευτου θρίλερ στο Καζάν χάρισαν τη νίκη με 92-91 στην Μπασκόνια επί της Ούνιξ στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής για την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκα.

Η αναμέτρηση ήταν πραγματικά συναρπαστική και κρίθηκε στις λεπτομέρειες με το προβάδισμα να περνά από τα χέρια τους ενός αντιπάλους στον άλλο τέσσερις φορές στο τελευταίο λεπτό και η… μπίλια τελικά να κάθεται στο μέρος των Βάσκων.

Στο 38′ ο Λάνγκφορντ έδωσε το προβάδισμα για την ομάδα (86-84) και στην συνέχεια ο Κολόμ έκανε 88-87, με το παιχνίδι να έχει μπει ήδη στο τελευταίο λεπτό.

Ο Λάρκιν απάντησε με τρίποντο για το 88-90 στα 6,8΄΄ δείχνοντας ότι θα έδινε τη νίκη στην Μπασκόνια. Όμως, ο Λάνγκφορντ ήταν και πάλι εκεί για την Ούνιξ, που μετά το τάιμ άουτ ευστόχησε σε σουτ από την γωνία, το οποίο ήταν αρκετό για να προσπεράσου οι γηπεδούχοι με 91-90 στα 3,6΄΄.

Αλλά το φινάλε αυτού του αγώνα είχε ακόμα μία παράγραφο. Ο Σενγκέιλα πήρε την μπάλα από την επαναφορά, και εφόρμησε στο αντίπαλο καλάθι για να κερδίσει φάουλ από τον Ουίλιαμς και δικαίωμα για δυο βολές.

Ο Γεωργιανός φόργουορντ ήταν ψύχραιμος και με 2/2 στα 1,8” διαμόρφωσε το τελικό 91-92, καθώς το σουτ με το άκουσμα της κόρνας της λήξης από τον Λάνγκφορντ δεν βρήκε στόχο κι έτσι η ομάδα του Σίτο Αλόνσο πανηγύρισε την τρίτη σερί νίκη της ανεβαίνοντας στο 8-4, αφήνοντας από την άλλη στο 3-9 την γηπεδούχο Ούνιξ, που γνώρισε την πέμπτη ήττα της στα τελευταία έξι ματς.

Δείτε τα δυο μεγάλα σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα:

Εξέλιξη αγώνα
Οι γηπεδούχοι χάρις σε ένα επιθετικό κρεσέντο του Κολόμ (7 σερί πόντοι), που βρέθηκε αντιμέτωπος με τον πρώην προπονητή του στην Μπιλμπάο, Σίτο Αλόνσο, προηγήθηκαν 18-11 στο 6΄28΄΄, αλλά η συνέχεια ανήκε στους Βάσκους.

Η είσοδος στο παρκέ των Ντιόπ και Μπάντιτζερ βοήθησε βλετίωσε, τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά την Μπασκόνια, η οποία έτρεξε ένα επιμέρους 2-19, μετατρέποντας το εις βάρος της 20-16 σε 22-35 στο 23΄, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει τα πρώτα (2) του τρίποντα στην Ευρωλίγκα!

Ο Στολ έδωσε πνοή στην Ούνιξ με το που πάτησε στο παρκέ για λογαριασμό των Ρώσων και με 7 γρήγορους πόντους του Μεξικανού και με την συνδρομή της σταθεράς του πρώτου σκόρερ της Ευρωλίγκα, που ακούει στο όνομα, Κιθ Λάνγκφορντ, η ομάδα από το Καζάν μείωσε σε 31-35, μετά από ένα σερί 9-0 κι ακόμα περισσότερο (40-42) με 2/2 βολές του Αμερικανού σούτινγκ γκαρντ, πριν ο Χάνγκα με 1/3 από την γραμμή διαμορφώσει το τελικό 40-43 για το πρώτο, πολύ ποιοτικό κι άκρως ενδιαφέρον, ημίχρονο.

Μετά την ανάπαυλα, η Ούνιξ κατάφερε με δυο «back to back» τρίποντα δια χειρός Ορλάντο Τζόνσον κι ένα από τον Κολόμ να ανακτήσει το προβάδισμα με 52-47 στο 26΄, ωστόσο ο Σέιν Λάρκιν ανέλαβε δράση και έφερε το ματς με προσωπικούς πόντους στην ισορροπία.

Οι δυο αντίπαλοι εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία του σκορ, με τα τρίποντα να μπαίνουν εκατέρωθεν, κατά την διάρκεια της τρίτης περιόδου, το τέλος της οποίας τους βρήκε ισόπαλους 67-67.

Το φινάλε προβλεπόταν συναρπαστικό κι έτσι ακριβώς έγινε. Πρώτος πήρε «φωτιά» ο Κολόμ που με 8 σερί πόντους έκανε το 83-77στο 36΄, φτάνοντας τους 21 στην αναμέτρηση.

Ο Λάρκιν μείωσε σε 83-80, με το προτελευταίο του τρίποντο στο ματς, ενώ ο Παραχούσκι με 1/2 βολές έκανε το 84-80, αλλά Σνγκέιλα και Λάρκιν ισοφάρισαν σε 84-84

Ο Λάνγκφορντ έκανε το 86-84 και το 88-87 o Κολόμ, με το ματς να μπαίνει στο τελευταίο του λεπτό.

Ο Λάρκιν ήταν και πάλι εκεί για το 88-90, ο Λάνκφορντ απάντησε κάνοντας το 91-90, αλλά ο επίλογος αυτού του καταπληκτικού παιχνιδιού γράφτηκε από τον Σενγκέιλα, που με έναν όχι και τόσο εντυπωσιακό τρόπο, καθώς ευστόχησε σε 2/2 βολές, αλλά σίγουρα ουσιαστικό, διαμόρφωσε το τελικό 91-92 χαρίζοντας το ροζ φύλλο αγώνα στην ισπανική ομάδα.

Δεκάλεπτα: 20-22, 40-43, 67-67, 91-92
Διαιτητές: Γιαβόρ, Γιόβτσιτς, Φούφης