Επέστρεψε “κεφάτος” ο Μίλος, ακάθεκτη η ΤΣΣΚΑ!

2016-12-16T21:14:57+00:00 2016-12-16T21:23:12+00:00.

16/Dec/16 21:14

Την 11η νίκη της σε 12 αγώνες πανηγύρισε η ΤΣΣΚΑ, η οποία επικράτησε (92-76) της Μπαρτσελόνα, στην επιστροφή του Μίλος Τεόντοσιτς.

Ο Σέρβος γκαρντ έδειξε ότι ξεπέρασε τον τραυματισμό του κι ήταν ιδιαίτερα “κεφάτος” στο παρκέ! Ο Τεόντοσιτς δήλωσε “παρών”, όποτε χρειάστηκε και μαζί με τον Κόρι Χίγκινς ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία τελείωσε τον αγώνα με 15/23 τρίποντα!

Ο Αμερικανός γκαρντ “ντύθηκε” Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος δεν αγωνίστηκε, όπως συνέβη και με τον Άαρον Τζάκσον. Παρ’ όλα δεν είχε κανένα πρόβλημα να πανηγυρίσει την 17η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της και παράλληλα ανάγκασε την Μπαρτσελόνα να γνωρίσει την έκτη ήττα της στα τελευταία εφτά ματς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Μολονότι Ντε Κολό και Τζάκσον ήταν εκτός, η ΤΣΣΚΑ μπήκε φουριόζα στο παρκέ κι έδειξε ότι θέλει να είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Η Μπαρτσελόνα έδειξε πολύ κακό πρόσωπο στο ξεκίνημα κι είχε φτάσει τα 7 λάθη πριν καν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο.

Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι πολύ γρήγορα «έχτισαν» διψήφια διαφορά! Μάλιστα, με τον Τεόντοσιτς να επιστρέφει κεφάτος, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έφτασε στο +18 (29-11), στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.

Σταδιακά η Μπαρτσελόνα ισορρόπησε το παιχνίδι αλλά η ΤΣΣΚΑ διατηρούσε το προβάδισμα με τον Κόρι Χίγκινς να έχει «ντυθεί» Νάντο Ντε Κολό. Ένα σερί 9-0 των Καταλανών, όμως, στο φινάλε του ημιχρόνου έκανε το παιχνίδι ντέρμπι.

Μάλιστα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα κατάφεραν μετά την ανάπαυλα να ανατρέψουν την κατάσταση και να προηγηθούν με 47-44! Ήταν το πρώτο προβάδισμα της Μπάρτσα μετά το αρχικό 2-0!

Ο Τεόντοσιτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με ένα μεγάλο τρίποντο ολοκλήρωσε την… επιστροφή της «ομάδας του στρατού» που προηγήθηκε με 64-57. Από εκείνο το σημείο η ΤΣΣΚΑ διατήρησε τον πλήρη έλεγχο και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε από την Μπαρτσελόνα, η οποία έκανε περίπου πέντε λεπτά να σκοράρει στην τελευταία περίοδο.