Επιβίωσε και ελπίζει η… σκληρή Μπαρτσελόνα!

2016-12-30T23:45:20+00:00 2016-12-31T00:18:12+00:00.

30/Dec/16 23:45

Η Μπαρτσελόνα επιβίωσε (82-77) στο ντέρμπι με την Νταρουσάφακα σε έναν αγώνα, όπου η νίκη ήταν μονόδρομος για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Οι “μπλαουγκράνα” έκλεισαν τον πρώτο γύρο με εφτά νίκες κι έμειναν “ζωντανοί” στη μάχη της πρόκρισης στα playoffs, με τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ να έχει καταλυτική συμβολή στην επικράτηση. Καθοριστικός στα τελευταία λεπτά ήταν κι ο Ταϊρίς Ράις, ενώ για να φτάσουμε ως εκεί χρειάστηκε ο άντε Τόμιτς.

Χωρίς αμφιβολία αυτή η νίκη ήταν κι ένα καλό… φάρμακο για τον Γιώργο Μπαρτζώκα, ο οποίος απουσίασε από την πρωινή προπόνηση λόγω ίωσης. Έκατσε, πάντως, κανονικά στον πάγκο…

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Νταρουσάφακα έδειξε από το ξεκίνημα ότι ήταν ικανή να κάνει τη ζημιά στην Μπαρτσελόνα και με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ διατηρούσε το προβάδισμα.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η τουρκική ομάδα πήρε τα μισά (!) ριμπάουντ που διεκδίκησε στο καλάθι των “μπλαουγκράνα” στο πρώτο ημίχρονο. Τα τρίποντα, όμως, επέτρεψαν στην ομάδα του Μπαρτζώκα να επιστρέψει από το -6 (24-30).

Η Μπαρτσελόνα είχε 5/11 τρίποντα στο πρώτο μέρος, ενώ τα όσα είπε ο Μπαρτζώκας στα αποδυτήρια «ντόπαραν» τους παίκτες του! Οι Καταλανοί εμφανίστηκε μεταμορφωμένοι και ξεκινώντας με σερί 14-0 άλλαξαν τα δεδομένα του αγώνα και προηγήθηκε με 49-40!

Ο Άντερσον, όμως, ήταν ασταμάτητος κι εκεί που η ομάδα του έδειχνε χαμένη την έβαλε και πάλι στις… ράγες της, με αποτέλεσμα η Νταρουσάφακα να ανακτήσει το προβάδισμα (53-57).

Κάπως έτσι το ματς έγινε ντέρμπι, όπως άλλωστε ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Με Βεζένκοφ και Ράις η Μπάρτσα ξέφυγε με 69-65 (36′) αλλά οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν ξανά! Ο κορυφαίος τους (βλ. Άντερσον), όμως, δεν μπόρεσε να τους δώσει το προβάδισμα στο 74-73, 34” πριν το φινάλε.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των βολών, εκεί όπου οι γηπεδούχοι πέτυχαν τους πόντους που ήθελαν για να πάρουν μια πολυ σπουδαία νίκη. Στα 7” καταλόγισαν παράβαση (βλ. μπήκαν νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι) σε βολή του Ουοναμέικερ, με τον Βεζένκοφ να κλείνει με buzzer-beater μια πολύ καλή εμφάνιση.

Που κρίθηκε

Στο γεγονός ότι στα τελευταία λεπτά η Μπαρτσελόνα άντεξε την πίεση της Νταρουσάφακα, η οποία πίεζε διαρκώς με τη διαφορά να είναι στον πόντο. Βέβαια, είχε την ευκαιρία της στο 74-73 αλλά ο Άντερσον ήταν άστοχος.

Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ, ο οποίος έδειξε ότι δεν φοβάται να πάρει πρωτοβουλίες στα δύσκολα. Ο πρώην παίκτης του Άρη πέτυχε κρίσιμους πόντους και βοήθησε πολύ την ομάδα του.