Ρεάλ: Καρδιοχτύπησε αλλά εν τέλει λύγισε την Ανδόρα μετά από 45′

2017-01-08T22:12:30+00:00 2017-01-08T22:12:30+00:00.

Stelios Toromanidis

08/Jan/17 22:12

Μετά από ένα άκρως θεαματικό και γεμάτο σασπένς παιχνίδι, η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε της Ανδόρας στην παράταση και έπιασε την Μπαρτσελόνα στο ρετιρέ της ισπανικής λίγκας.

Μετά από ένα άκρως θεαματικό και γεμάτο σασπένς παιχνίδι, η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε με 96-92 της Ανδόρας στην παράταση και έπιασε την Μπαρτσελόνα στο ρετιρέ της ισπανικής λίγκας.

Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν φοβήθηκαν την “βασίλισσα”, αλλά και με ένα 23-7 επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 11 πόντους (44-33). Όπως ήταν λογικό, οι Μαδριένοι αντέδρασαν στο δεύτερο μέρος και μάλιστα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 5 πόντους (79-74) 1’10” πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Η Ανδόρα με τέσσερις πόντους του Ουόκερ και δύο του Αμπισί έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί η Ρεάλ ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε την νίκη που την ανέβασε στο 12-3 και την ισοβαθμία στην κορυφή με την Μπάρτσα. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 8-6, αλλά παρέμειναν στην όγδοη θέση.

Η “βασίλισσα” στηρίχθηκε στην εκπληκτική μέρα των “διπλών” Σέρχιο Γιουλ (23 πόντους, 11 ασσίστ) και Γκουστάβο Αγιόν (14 πόντους, 15 ριμπάουντ). Οι Ρούντι Φερνάντες (15 πόντους), Γιόνας Ματσιούλις (12 πόντους) και Τζέισι Κάρολ (11 πόντους) ήταν οι άλλοι διψήφιοι.

Από την μεριά των ηττημένων, ξεχώρισε ο εκπληκτικός, Γιόργκι Σερμαντίνι (21 πόντους, 15 ριμπάουντ), ενώ ο Νταβίντ Γέλινεκ πρόσθεσε 22 πόντους. όσον αφορά τον Θανάση Αντετοκούνμπο, τελείωσε την αναμέτρηση σε 4 πόντους και 3 ριμπάουντ σε κάτι λιγότερο από συμμετοχή 14′.