Σπουδαίο “διπλό”! Εκπορθητής της Βαρκελώνης ο Ολυμπιακός!

2017-01-12T23:50:05+00:00 2017-01-13T00:12:58+00:00.

Lefteris Moutis

12/Jan/17 23:50

Ο Ολυμπιακός αγωνιζόταν χωρίς τον αρχηγό του, Βασίλη Σπανούλη, αλλά κέρδισε τη Μπαρτσελόνα στην έδρα της (69-67) παίρνοντας ένα “διπλό” τετράδας!

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Διαβάστε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης

Μόλις μια φορά στην ιστορία του είχε κερδίσει στη Βαρκελώνη ο Ολυμπιακός και σίγουρα οι πιθανότητες ήταν εναντίον του, όταν ανακοινώθηκε ότι δεν θα ταξίδευε στην Καταλονία ο Βασίλης Σπανούλης. Και όμως, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήραν την υπεροπολύτιμη νίκη με πρώτο σκόρερ και ηγέτη στα κρίσιμα τον Γιώργο Πρίντεζη, τον Βαγγέλη Μάντζαρη να ευστοχεί στις νικητήριες βολές 7″ πριν το φινάλε και τον Ματ Λοτζέσκι να πετυχαίνει επίσης, ένα καλάθι ψυχολογίας 35″ πριν το τέλος. Εξαιρετικός ήταν ο Μιλουτίνοφ επιθετικά και αμυντικά απέναντι στον Τόμιτς που δεν μπορούσε να κάνει τη διαφορά. Οι Ράις και Κόπονεν ξεχώρισαν για τη Μπαρτσελόνα με τον Αμερικανό όμως, να αναδεικνύεται σε μοιραίο στο φινάλε.

Οι ευθύνες του Σπανούλη μοιράστηκαν

Ο Βασίλης Σπανούλης δεν ήταν σε θέση να βοηθήσει τον Ολυμπιακό στη Βαρκελώνη και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος κλήθηκε να βρει λύσεις για να καλύψει το κενό του εκτελεστικά και δημιουργικά.

Ο Ματ Λοτζέσκι πήρε τη θέση του στην αρχική πεντάδα, αλλά στη διάρκεια του παιχνιδιού ανέλαβε περισσότερες επιθέσεις ο Ερικ Γκριν, πήρε περισσότερη ώρα τη μπάλα στα χέρια ο Ντομινίκ Ουότερς και συνολικά ολόκληρη η ομάδα αναγκάστηκε να λειτουργήσει πιο ομαδικά.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε από το ξεκίνημα να βγάλει τη Μπαρτσελόνα μακριά από το ζωγραφιστό και με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ “φρουρό” της ρακέτας, οι Καταλανοί σκόραραν μέχρι το 5′ (9-7) μόνο πίσω από τη γραμμή του τριπόντου με τους Πειραιώτες να ελέγχουν το ρυθμό, καθώς ο Τόμιτς δεν έβρισκε πεδίο δράσης.

Καλή άμυνα και επιθετικές πρωτοβουλίες από Γκριν

Οι “μπλαουγκράνα” δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα το δρόμο για το καλάθι των “ερυθρολεύκων” και το σκορ κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα σε ένα ματς με μεγάλη αστοχία, χαμηλό τέμπο και ελάχιστες φάσεις στ ανοικτό γήπεδο.

Ο Ερικ Γκριν πήρε “φωτιά” με δυο συνεχόμενα τρίποντα στο φινάλε της πρώτης περιόδου και στην αρχή της δεύτερης φέρνοντας το ματς στα ίσα (20-20, 11′) και δείχνοντας ότι ο Ολυμπιακός μπορούσε να βρει τις λύσεις ακόμα και απόντος του αρχηγού του. Η είσοδος μάλιστα, του Ουότερς βοήθησε τους Πειραιώτες να γίνουν απειλητικοί και από μέση απόσταση δημιουργώντας ρήγματα με τις διεισδύσεις του.

Ξέσπασα Τόμιτς απέναντι σε Μπιρτς, Γιανγκ

Ο παράγοντας ωστόσο, που έφερε ποιοτική ανισορροπία προς την πλευρά της Μπαρτσελόνα ήταν ο Αντε Τόμιτς, ο οποίος πήρε συνεχόμενες φάσεις κοντά στο καλάθι, πέτυχε έξι σερί πόντους και κατάφερε να κάνει αρκετή ζημιά απέναντι στους Γιανγκ και Μπιρτς, τους οποίους κέρδιζε στις προσωπικές μονομαχίες.

Οταν επέστρεψε στο παρκέ ο Μιλουτίνοφ, ο Τόμιτς σταμάτησε να σκοράρει, αλλά η ζημιά είχε γίνει (33-27, 17′) με τη Μπαρτσελόνα να φθάνει ξανά στο +6 .

Ο Ολυμπιακός μείωσε με 2/4 βολές, αλλά οι έξι χαμένες συνολικά στο πρώτο ημίχρονο και τα άσχημα ποσοστά ευστοχίας (11/30 σουτ συνολικά), τον κράτησαν στους μόλις 29 πόντους στα πρώτα 20′ σε ένα ματς πάντως χαμηλής ποιότητας με άσχημα ποσοστά.

Πρίντεζης και “Παπ” έβαλαν τον Ολυμπιακό μπροστά

Τελείως διαφορετική ήταν πάντως, η εικόνα των Πειραιωτών στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και πήραν “φωτιά” επιθετικά! Το γαϊτανάκι έσυρε ο Γιώργος Πρίντεζης με εννιά πόντους στα πρώτα επτά λεπτά και τον Παπανικολάου να “εκτελεί” από μακριά με δυο τρίποντα, να παίζει εξαιρετική άμυνα και να πετυχαίνει ένα ακόμα καλάθι στον αιφνιδιασμό δίνοντας αβαντάζ πέντε πόντων στον Ολυμπιακό (43-48, 27′) σε ένα διάστημα που η Μπαρτσελόνα έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει.

Επίθεση που πετούσε “φωτιές”

Οι Καταλανοί επέμεναν να περνούν τη μπάλα κοντά στο καλάθι για να σκοράρουν από το ζωγραφιστό και τα ποσοστά από τη ρακέτα ήταν συντριπτικά υπέρ των φιλοξενούμενων (9/23 σουτ οι γηπεδούχοι και 8/15 ο Ολυμπιακός) μέχρι εκείνο το σημείο.

Ο Τόμιτς χρεώθηκε με φάουλ και ο Μπαρτζώκας έδωσε εντολή στον Ντόρσεϊ να τον αντικαταστήσει για να θωρακίσει περισσότερο την άμυνα του, η οποία ήταν εξαιρετικά ευάλωτη. Αλλωστε, ο Ολυμπιακός πέτυχε στην τρίτη περίοδο όσους σχεδόν πόντους πέτυχε συνολικά στο πρώτο ημίχρονο (29 στα πρώτα 20′ και 27 στα επόμενα 10′).

Ο Ράις ανακάτεψε το ματς

Το άναρχο παιχνίδι όμως, του Ράις και τα τρίποντα του Κόπονεν έφεραν τους “μπλαουγκράνα” κοντά στο σκορ πολύ γρήγορα (50-52, 29′). Οταν μάλιστα, ο Ντόρσεϊ άρχισε να τελειώνει φάσεις και να μην είναι τόσο χαρακτηριστικά άστοχος όπως μέχρι τότε, η Μπαρτσελόνα ανέκτησε τα ηνία του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός έπαθε επιθετικό μπλακ άουτ μένοντας μόλις με ένα καλάθι εντός παιδιάς για έξι ολόκληρα λεπτά και τους γηπεδούχους να τρέχουν μέχρι τότε επιμέρους σκορ 12-2 για το +6 (64-58, 36′) με τον Ράις να δημιουργεί συνεχώς ρήγματα στην άμυνα των “ερυθρολεύκων”.

Αντίδραση του Ολυμπιακού

Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε στο τελευταίο τετράλεπτο. Ο Μάντζαρης ευστόχησε σε τρίποντο, ο Πρίντεζης είχε 2/2 βολές και έδωσε μια σπουδαία ασίστ στον Μιλουτίνοφ για το 64-65 (1’54” πριν το τέλος) βάζοντας τον Ολυμπιακό μπροστά με σερί 7-0 στο πιο κρίσιμο σημείο.

Η Μπαρτσελόνα αδυνατούσε να σκοράρει και ο Λοτζέσκι με ένα εκτός ισορροπίας καλάθια στα 35” έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 3 πόντους (67-64) διευρύνοντας το σερί στο 9-0! Η ανομβρία των γηπεδούχων σταμάτησε στο χειρότερο σημείο για τους Πειραιώτες, με τον Κόπονεν να ισοφαρίζει (67-67) χάρη σε τρίποντο-μαχαιρία αμέσως μετά το καλάθι του Λοτζέσκι.

Ο Βεζένκοφ έκανε φάουλ στον Μάντζαρη στα 7” και αυτός με 2/2 βολές έκανε το 67-69 και στην τελευταία επίθεση ο Ράις μπλέχτηκε στην άμυνα των Πρίντεζη, Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ, έκανε ένα κακό σουτ και ο Ολυμπιακός πήρε το σπουδαίο διπλό!