Κόπονεν και Φαβεράνι κράτησαν… ζωντανή την Μπάρτσα

19 Jan 2017 2017-01-20T00:30:03+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

- 19 Jan 2017

Η Μπαρτσελόνα, μετά από ένα εντυπωσιακό σε θέαμα και ρυθμό παιχνίδι, επιβλήθηκε με 88-78 της Εφές στο “Παλαού Μπλαουγκράνα”, κατακτώντας μια πολύτιμη νίκη την 8η φετινή (8-10) που την διατήρησε ζωντανή στην υπόθεση πρόκριση στα πλέι οφς της Ευρωλίγκα.

Οι Καταλανοί ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη βραδιά, τόσο τον Βίτορ Φαβεράνι, που στο ντεμπούτο του στην Ευρωλίγκα ήταν εντυπωσιακός με 18 πόντους (7/9διπ., 1/3τριπ.) και 8 ριμπάουντ, όσο και τον Πέτερι Κόπονεν, ο οποίος στην τελευταία περίοδο ήταν “καυτός” και με συνολικά 20 πόντους (6/8) τρίποντα ήταν αυτός που καθάρισε την υπόθεση νίκη στα τελευταία λεπτά.

Οι Τούρκοι, που είχαν τον έλεγχο για 25 λεπτά, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με -15 (70-55) στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά με φοβερούς τους Πολ και Ερτέλ… έφτασαν ένα καλάθι, με μπαράζ τριπόντων, πριν την επική ανατροπή (80-78 στο 37΄), χωρίς, όμως, να αντέξουν μέχρι τέλους, ωστόσο ο Αμερικανός γκαρντ έκανε ατομικό ρεκόρ σε πόντους με 25 (6/11τριπ.), ενώ ο Γάλλος ολοκληρωσε το παιχνίδι με 18.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που αποδέσμευσε τον Τζόι Ντόρσεϊ και δεν είχε στην σύνθεση της τον Στράτο Περπέρογλου, μπήκε στην αναμέτρηση με την Εφές για την 18η αγωνιστική, μην έχοντας περιθώριο για νέα εντός έδρας απώλεια μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό την περασμένη εβδομάδα και στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 30-34 και στην συνέχεια με 43-48 στα μέσα της τρίτης περιόδου, πριν εξαπολύσει την αντεπίθεση της – και με σερί 10-0 – προηγηθεί με 53-48, παίρνοντας στα χέρια της τα ινία ου αγώνα.

Στην συνέχεια η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +15, όμως η Εφές δεν τα παράτησε επέστρεψε μειώνοντας σε 80-78 και σε εκείνο το σημείο ο Κόπονεν με 2 σημαντικά τρίποντα και ο Κλαβέρ έβαλαν την υπογραφή τους για το τελικό 88-78, βοηθώντας, μάλιστα, τους γηπεδούχους να καλύψουν και το -4 της ήττας τους στον πρώτο γύρο, γεγονός που δίνει στην Μπαρτσελόνα το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία μιας και οι δυο αντίπαλοι είναι πλέον μαζί στην βαθμολογία με ρεκόρ 8-10.

Πλέον, οι “Μπλαουγκράνα” θα έρθουν στην Αθήνα για το ματς με τον Παναθηναϊκό την ερχόμενη αγωνιστική για να τα παίξουν όλα για όλα με στόχο τη νίκη, που θα τους βάλει για τα καλά σε τροχιά πρόκρισης.

Που κρίθηκε
Στην αντίδραση της Μπαρτσελόνα μόλις βρέθηκε πίσω στο σκορ με 43-48. Οι Καταλανοί κατάφεραν άμεσα να τρέξουν ένα επιμέρους 27-7, φέρνοντας τα πάνω κάτω στο ματς (70-55) και παρότι κινδύνεψαν στο τέλος κατάφεραν να πάρουν τη νίκη που τους διατηρεί στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Ο Βίτορ Φαβεράνι κέρδισε στα σημεία τον συμπαίκτη του Πέτερι Κόπονεν. Ο Ισπανός σέντερ που ήρθε πριν από λίγες μέρες στην Μπαρτσελόνα, δεν μπορούσε να ονειρευτεί καλύτερο ντεμπούτο στην Ευρωλίγκα, έχοντας 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, συμβάλλοντας τα μέγιστα, ώστε η ομάδα του να γυρίσει την εις βάρος της κατάσταση στο τρίτο δεκάλεπτο.
Βέβαια, ο Φιλανδός ήταν καθοριστικός στο τέλος που έβαλε τα μεγάλα σουτ και κράτησε όρθιους τους «μπλαουγκράνα» στην αντεπίθεση της Εφές στην τέταρτη περίοδο.

Δεκάλεπτα: 16-15, 33-34, 63-53, 88-78
Διαιτητές: Χριστοδούλου, Μπελόσεβιτς, Πάντερ