Ολυμπιακός: Έβαλε την Μπασκόνια μέσα στα καλάθια!

2017-01-20T22:37:36+00:00 2017-01-20T23:07:28+00:00.

20/Jan/17 22:37

Ο Ολυμπιακός με ολοκληρωτικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα διέλυσε την Μπασκόνια και συνεχίζει να βρίσκεται σε τροχιά πλεονεκτήματος έδρας στα Playoffs της φετινής Ευρωλίγκας!

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός μετά την ήττα – αποκλεισμό από τον Παναθηναϊκό στο κύπελλο, εμφανίστηκε σκληρός, πεισμωμένος και πειστικός μπασκετικά, για να κερδίσει εύκολα την Μπασκόνια με 92-62 να ζευγαρώσει τις νίκες του απέναντι στην ομάδα του Σίτο Αλόνσο και να πετύχει την 13η νίκη του στην φετινή Ευρωλίγκα!

Αυτή ήταν η δωδέκατη διαδοχική νίκη επί των Βάσκων στο ΣΕΦ και η όγδοη στα τελευταία εννιά παιχνίδια της κανονικής περιόδου! Έτσι, οι πρωταθλητές με ρεκόρ 13-5 παραμένουν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας αγκαζέ με την Ρεάλ Μαδρίτης και συνεχίζουν να διαγράφουν πορεία που πείθει για τετράδα και πλεονέκτημα έδρας ενόψει των Playoffs.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έγινε το απόλυτο αφεντικό του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκτόξευσε την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους με πολύ καλό και αποτελεσματικό μπάσκετ και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε ποτέ. Οι κόκκινοι είχαν πλουραλισμό στην επίθεση, μοίρασαν τις προσπάθειες και το σκορ, επέδειξαν ισορροπία ανάμεσα στη περιφέρεια και στο ποστ και πάνω από όλα ήταν απροσπέλαστοι αμυντικά σε πολύ μεγάλο διάστημα της μάχης.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπιρτς στο αρχικό του σχήμα. Ο Μάντζαρης ανέλαβε την… κρίσιμη αποστολή να αναχαιτίσει τον Σέιν Λάρκιν και την ίδια στιγμή στην επίθεση προσπαθούσε να τον ποστάρει.

Ένας από τους καλύτερους αμυντικούς στην Ευρωλίγκα, ο Άνταμ Χάνγκα, πήγε πάνω στο Βασίλη Σπανούλη. Οι Βάσκοι έβρισκαν λύσεις και με τον Γάλλο Τιλί να κάνει ζημιά με 7 γρήγορους πόντους, προηγήθηκαν με 11-13 στο 5′.

Ο Ολυμπιακός μετά από τάιμ – άουτ αντέδρασε και “έτρεξε” ένα γρήγορο 9-0 σερί, για να πάρει τα ηνία και να βγει μπροστά στο σκορ με 20-13! Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους κόκκινους στο 24-17. Είχαν βρει ρυθμό επιθετικά, πήραν σκορ από πολλούς παίκτες και αυτό που χρειαζόταν ήταν να προστατέψει ο Ολυμπιακός τη ρακέτα του και να προσέξει τα αμυντικά ριμπάουντ, αφού είχε επιτρέψει στην ομάδα του Αλόνσο να πάρει 5 επιθετικά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Μεγάλο ξέσπασμα, ολοκληρωτικό μπάσκετ

Στην επιθετική εξίσωση μπήκε και ο Πάτρικ Γιανγκ και με εντυπωσιακό δικό του κάρφωμα μετά από δημιουργία του Ντομινίκ Ουότερς, και μια προσωπική ενέργεια του Γκριν ο Ολυμπιακός εκτοξεύτηκε στο +16 (33-17) με την Μπασκόνια να μένει χωρίς καλάθι για τα πρώτα 4,5 λεπτά της δεύτερης περιόδου με 0/7 σουτ.

Με τον Ουότερς να προσφέρει πολλά σε οργάνωση και δημιουργία και τον Ερικ Γκριν να “ζεσταίνεται” για τα καλά, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν την μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς και ξέφυγαν με +24 πόντους (50-26)! Για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπροστά με 50-28, έχοντας χτίσει πολύ γερά θεμέλια για την 13η νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός έπρεπε να είναι απλά σοβαρός στην επανάληψη να ελέγξει τον ρυθμό και τα ριμπάουντ και να τελειώσει την δουλειά. Ούτε η ματς – απ ζώνη που εμπιστεύτηκε ο Σίτο Αλόνσο βοήθησε, ίσα – ίσα απέναντί της η ελληνική ομάδα βρήκε πολλές και εύκολες λύσεις και αύξησε την διαφορά.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά πράγματα. Ο Ολυμπιακός έβαζε δύσκολα στους αντιπάλους του που σκόραραν “με αίμα” και προϊόντος του χρόνου τα ποσοστά τους έπεφταν ακόμα περισσότερο. Με τρίποντα του Σπανούλη και του Παπανικολάου στο 25′ η διαφορά πήγε στους 28 πόντους (65-37) και ό,τι κι αν δοκίμαζαν οι Βάσκοι δεν είχε κανένα αποτέλεσμα. Στο τέλος του δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός είχε εξασφαλίσει την μεγαλύτερη διαφορά του (76-41) φτάνοντας ως το +35!

Με όλα αυτά, καταλαβαίνετε πως το τελευταίο δεκάλεπτο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του αφού πέρασε στο παρκέ και τους Νίκολα Μιλουτίνοφ και Δημήτρη Αγραβάνη, που δεν είχαν χρησιμοποιηθεί ως τότε. Ο κόσμος το ευχαριστιόταν, φώναζε ρυθμικά τα ονόματα των παικτών και του Γιάννη Σφαιρόπουλου και συνολικά ήταν μια ιδανική βραδιά για τον Ολυμπιακό σε όλα τα επίπεδα.

Που κρίθηκε

Το μπάσκετ διαρκεί 40 λεπτά και οι ανατροπές είναι πολύ συχνό φαινόμενο! Ποτέ δεν μπορείς να πεις πως ένα ματς “κλειδώθηκε” από το πρώτο ημίχρονο, αλλά η αλήθεια είναι πως σε πολύ μεγάλο βαθμό η νίκη του Ολυμπιακού επί της Μπασκόνια δρομολογήθηκε στη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι κόκκινοι μπήκαν εκεί με διαφορά 7 πόντων και με ένα επί μέρους σκορ 26-11, προηγήθηκαν με 50-28 στην ανάπαυλα! Το +24 ήταν μια διαφορά που δεν μπορούσε, όπως αποδείχτηκε να την υπερκαλύψει η ομάδα του Σίτο Αλόνσο στο δεύτερο ημίχρονο. Αξίζει να σημειωθεί πως τα 5 λεπτά του Μπαρνιάνι σε αυτό το διάστημα όχι απλά δεν βοήθησαν, αλλά… πόνεσαν τους Βάσκους.

Ο παίκτης – κλειδί

Σε αυτή τη βραδιά το απόλυτο κλειδί ήταν η ομάδα! Ο Ολυμπιακός έπαιξε καταπληκτική άμυνα, ήταν πολύ συγκεντρωμένος σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, “αιχμαλώτισε” την Μπασκόνια και στην επίθεση επέδειξε ζηλευτό πλουραλισμό. Το σκοράρισμα μοιράστηκε, όπως και ο χρόνος συμμετοχής και οι πρωταθλητές δούλεψαν σαν μια καλοκουρδισμένη μηχανή που έθεσε μια πολύ καλή και επικίνδυνη ομάδα εκτός παιχνιδιού από πολύ νωρίς.