2017-01-22T18:43:39+00:00 2017-01-22T18:48:51+00:00.

Lefteris Moutis

22/Jan/17 18:43

BASKET LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÊÏÑÏÉÂÏÓ (ÊÙÓÔÁÓ ÌÁÊÑÕÄÇÌÁÓ / Eurokinissi Sports)

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα επί του Κοροίβου (85-62) με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να μετατρέπεται σε… γκαρντ ρακέτας και τον Παπαπέτρου να ηγείται στο σκοράρισμα.

Ο θρίαμβος επί της Μπασκόνια στο ΣΕΦ ολοκληρώθηκε μόλις 42 ώρες πριν το τζάμπολ του αγώνα με τον Κόροιβο στο ΣΕΦ. Και φυσικά, οι “ερυθρόλευκοι” είχαν να σκεφτούν και την πρόκληση της “διπλής” αγωνιστικής εβδομάδας στην Ευρωλίγκα με τη Μιλάνο να τους περιμένει την Τετάρτη και τη Μπάμπεργκ να ακολουθεί την Παρασκευή.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος επέλεξε να μην συμπεριλάβει στη δωδεκάδα τον Κώστα Παπανικολάου για να διευρύνει το ροτέισον και να τον ξεκουράσει, ενώ εκτός έμεινε και ο Πάτρικ Γιάνγκ για προληπτικούς λόγους εξαιτίας τενοντίτιδας στον αγκώνα.

Εξαιρετικό ξεκίνημα από τον Κόροιβο

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πάντως, οι Πειραιώτες έδειχναν ότι μπορούσαν να μπλέξουν σε… περιπέτειες όπως ο Παναθηναϊκός στην Πάτρα απέναντι στον Προμηθέα. Ο Κόροιβος ηταν εξαιρετικά ανταγωνιστικός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο, “θορύβησε” αρκετά τους γηπεδούχους.

Οι Πελοποννήσιοι προηγήθηκαν με 17-8 στο 7′ με πρωταγωνιστές τους Σταρκς και Χολ, αλλά με τον δεύτερο να αποσύρεται γρήγορα στον πάγκο λόγω των τριών φάουλ που χρεώθηκε.

Το… πάθημα όμως, του Παναθηναϊκού που αγχώθηκε μέχρι το τελευταίο λεπτό, ήταν πολύ πρόσφατο για να περάσει αψήφιστα από τους “ερυθρολεύκους”, οι οποίοι συνήλθαν μέχρι να λήξει η πρώτη περίοδος.

Αντεπίθεση Ολυμπιακού με πρωταγωνιστή τον Παπαπέτρου

Ο Σπανούλης έδωσε το σύνθημα πετυχαίνοντας έξι γρήγορους πόντους, αλλά αυτό που έκανε τη διαφορά για τους Πειραιώτες ήταν τα 7 επιθετικά ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο και η βελτίωση της αμυντικής τους λειτουργίας.

Οι βασικοί όμως, αποσύρθηκαν γρήγορα για να αποκτήσουν περισσότερες ανάσες ενόψει της συνέχειας και ο Παπαπέτρου σήκωσε στους ώμους του τον Ολυμπιακό πετυχαίνοντας 11 πόντους (με 4/6 σουτ) στα πρώτα δέκα λεπτά της συμμετοχής του αντικαθιστώντας εξαιρετικά τον Πρίντεζη που βρισκόταν στον πάγκο.

Ο Σφαιρόπουλος άνοιξε ακόμα περισσότερο το ροτέισον ρίχνοντας στο δεύτερο δεκάλεπτο στο παρκέ τον Βασίλη Τολιόπουλο, ενώ αρκετό χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Δημήτρης Αγραβάνης μετά από μεγάλο διάστημα αποχής.

Εκτεταμένο ροτέισον από Ολυμπιακό και διεύρυνση της διαφοράς

Ο Ολυμπιακός διατηρούσε εύκολα διψήφια διαφορά απέναντι στον Κόροιβο, ο οποίος πάντως κατάφερνε να παρουσιάζεται ανταγωνιστικός μέχρι και τα μέσα της τρίτης περιόδου (56-41, 25′). Σε αυτό το διάστημα ο Λοτζέσκι σκόραρε κατά ριπάς επιστρέφοντας στις μεγάλες εκτελεστικά εμφανίσεις.

Εξαιρετικός πάντως, ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής, τελείωσε όλες τις φάσεις που πήρε πάνω του, αλλά έκανε τη μεγάλη διαφορά ως… πασέρ! Ο Σέρβος γίγαντας μοίρασε έξι ασίστ, όσες δηλαδή είχε δώσει στους συμπαίκτες του σε ολόκληρη τη φετινή σεζόν στο ελληνικό πρωτάθλημα!

Ο Κόροιβος δεν άντεξε να παλέψει μέχρι τέλους και να κρατήσει τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους μετά το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς οι Σταρκς, Χολ και Γκότσερ δεν είχαν συμπαραστάτες στο σκοράρισμα. Ο Ολυμπιακός προσαρμόστηκε στο παιχνίδι των φιλοξενούμενων, ανέβασε τη διαφορά στο +24 (80-56 35′) και πήρε τη νίκη χωρίς να αγχωθεί ιδιαίτερα.