Νίζνι – Περιστέρι 82-76: Χαμένη ευκαιρία, στα χέρια του η πρόκριση

2020-01-15T19:03:51+00:00 2020-01-15T23:27:04+00:00.

15/Jan/20 19:03

Το Περιστέρι δεν τα κατάφερε απέναντι στη Νίζνι εκτός έδρας, γνωρίζοντας την ήττα στον Νόβγκοροντ με 82-76 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του BCL.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Νίζνι επικράτησε του Περιστερίου με 82-76 στο Νόβγκοροντ. Παρόλα αυτά το Περιστέρι ακόμα έχει την πρόκριση στα χέρια του, εάν πάρει δύο νίκες στις εναπομείνασες τρεις αγωνιστικές.

Το Περιστέρι επέστρεψε από το +15, παίρνοντας και το προβάδισμα, όμως το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καταδικαστικό, με τους Ρώσους να φτάνουν στη νίκη, η οποία τους ανεβάζει στο 7-4. Από την άλλη οι “πρίγκιπες” υποχώρησαν στο 6-5.

Η εξέλιξη:

Το Περιστέρι δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και η Νίζνι πήρε τα ηνία, με την διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 9 πόντους (21-12, 8’). Κάπου εκεί το Περιστέρι αφυπνήστηκε και μείωσε, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 23-18.

Όπως και στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Νίζνι μπήκε με… σπασμένα φρένα. Οι γηπεδούχοι άμεσα ξέφυγαν με πάνω από 10 πόντους (33-21, 13’) και κράτησαν την διαφορά ψηλά, με το Περιστέρι να έχει σοβαρό πρόβλημα στην δική του επίθεση. Τελικά ένα μικρό ξέσπασμα του Περιστερίου ήταν αρκετό για να κλείσει το ημίχρονο στο 45-38.

Η Νίζνι έφτασε και πάλι στο +10 (53-43, 22’), όμως οι Πρίγκιπες είχαν πλέον μπει για τα καλά στην αναμέτρηση. Με μπροστάριδες του Αμερικανούς του, το Περιστέρι έτρεξε ένα επιμέρους 2-13, παίρνοντας το προβάδισμα με 55-56 (27’) και βάζοντας φωτιά στην αναμέτρηση. Πλέον οι δύο ομάδες συμπορεύονταν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο oloklhr;vuhke sto 62-63.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τη Νίζνι να κάνει ένα σερί 10-0 και να παίρνει τα ηνία με 72-63 (33’). ΤΟ Περιστέρι μείωσε σε 72-70 (36’) και σε 74-73, όμως ο Κίνγκσλεϊ αστόχησε στην βολή που θα έκανε το 74-74. Ο Μπράουν με τρίποντο έκανε το 77-73 (39’) και κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν. Τελικό σκορ 82-76 και νίκη για τη Νϊζνι.

Παίκτης κλειδί: Ο Τζένκινς ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 19 πόντους, ενώ από την άλλη ξεχώρισε ο Μορέιρα με 18.

Πού κρίθηκε: Η Νίζνι στο τέλος έδειξε χαρακτήρα και κράτησε τη νίκη, με το τρίποντο του Μπράντον Μπράουν, με το οποίο έγινε το 77-73 να κάνει την διαφορά.

Δεκάλεπτα: 23-18, 45-38, 62-63, 82-76