ΑΕΚ – Ανβίλ 83-72: Νίκη δεύτερης θέσης με… “αποκάλυψη” Ρογκαβόπουλο! (videos)

2020-02-05T20:16:02+00:00 2020-02-05T22:05:35+00:00.

05/Feb/20 20:16

Η ΑΕΚ έκανε αυτό που έπρεπε κόντρα στην Ανβίλ και τερμάτισε δεύτερη στον δεύτερο όμιλο του BCL. ”Αποκάλυψη” ο Νίκος Ρογκαβόπουλος!

Η Ανβίλ (5-9) των 10 μόλις παικτών έδειξε για λίγο πως μπορεί να κάνει τη ”ζημιά”, όμως η ΑΕΚ δεν είχε όρεξη για αστεία και με σκορ 83-72 πήρε τη νίκη που χρειαζόταν, για να κατακτήσει τη δεύτερη θέση του  δεύτερου ομίλου, που δίνει και το πλεονέκτημα έδρας στην επόμενη φάση.

Όλα τα λεφτά ο Νίκος Ρογκαβόπουλος, με τον νεαρό παίκτη της Ένωσης να αρπάζει την ευκαιρία από τα μαλλιά και με 15 πόντους, ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του! Ακολούθησαν Γιόνας Ματσιούλις, Λίνος Χρυσικόπουλος, Κέντρικ Ρέι και φυσικά Νίκος Ζήσης, σε μία νίκη που είχε πολλούς πρωταγωνιστές!

Η εξέλιξη: Η ήδη αποκλεισμένη Ανβίλ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και έδειξε πως δεν ταξίδεψε στην Ελλάδα για τα τυπικά. Ο Σον Τζόουνς έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ στο ξεκίνημα, με τον Γιόνας Ματσιούλις να δίνει αρκετές επιθετικές λύσεις στην ομάδα του για το 19-20 της πρώτης περιόδου.

Η είσοδος του Νίκου Ρογκαβόπουλου έφερε και σκορ από τα 6,75μ., με τον Ρίκι Λίντο να ”κλέβει” τη δόξα από τον νεαρό της Ένωσης με 2/2 τρίποντα. Το προβάδισμα έμεινε στα χέρια των Πολωνών. Όχι όμως για πολύ με το 33-37 να γίνει 44-37 δια χειρός Νίκου Ρογκαβόπουλου και Κέντρικ Ρέι, με το ημίχρονο να κλείνει στο 44-38!

Είχε τον έλεγχο και… επαγγελματική νίκη

ray_aek_anwil

Το τρίποντο συνέχισε να είναι σύμμαχος της ΑΕΚ, με τους Ματσιούλις-Ρογκαβόπουλο να μην αφήνουν το πόδι από το γκάζι και κάπως έτσι φτάσαμε στο 55-45 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Η διαφορά δεν έπεσε σε κανένα σημείο κάτω από τους 7, με αποτέλεσμα το τελευταίο δεκάλεπτο να ξεκινήσει με το σκορ στο 65-54.

Το σκηνικό έμελλε να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε, με την ΑΕΚ να καταφέρνει να φτάσει ακόμα και στο +20 (75-55), με τη νίκη με σκορ 83-72 να είναι αυτή που μετράει στο τέλος, καθώς με αυτή οι νικητές κατέκτησαν τη δεύτερη θέση του ομίλου, ξεκινώντας έτσι τη φάση των ”16” με πλεονέκτημα έδρας.

Πού κρίθηκε: Στη δεύτερη, αλλά και τρίτη περίοδο, όταν η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι και πήρε το προβάδισμα, το οποίο και δεν ξαναέχασε έκτοτε.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος, σε μόλις 12:34′, ήταν φοβερός και τρομερός με 15 πόντους (1/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές), ενώ και ο Γιόνας Ματσιούλις ξεχώρισε με 14. Στους 15 σταμάτησε ο Λίνος Χρυσικόπουλος, στους 14 ο Κέντρικ Ρέι, με τον Νίκο Ζήση να προσθέτει 8 πόντους και 10 ασίστ.

Για την Ανβίλ προσπάθησε με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ ο Σον Τζόουνς, ενώ 18 είχε ο Ρίκι Λίντο και 11 ο Μακένζι Μουρ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 44-38, 65-54, 83-72