BCL: Το ρεκόρ στην επίθεση, ο δημιουργός Χουέρτας και ο τριποντέρ Φελντέιν! (videos)

2020-02-21T15:39:17+00:00 2020-02-21T15:41:14+00:00.

21/Feb/20 15:39

To Basketball Champions League ετοιμάζεται για τα playoffs, με την διοργανώτρια αρχή να παρουσιάζει τα στατιστικά και τους αριθμούς που ξεχώρισαν στη κανονική περίοδο!

Η Κανονική Περίοδος μοιάζει να ανήκει στο μακρινό παρελθόν, αλλά υπήρχαν πολλά σημαντικά στοιχεία και αριθμοί που ξεχώρισαν μετά τα πρώτα 224 παιχνίδια και στα οποία πρέπει να σταθούμε πριν από την έναρξη των Play-Offs.

Η Κανονική Περίοδος για τη σεζόν 2019-20, που ξεκίνησε στις 15 Οκτωβρίου και ολοκληρώθηκε στις 5 Φεβρουαρίου, έβγαλε μια φάση των 16, στην οποία εκπροσωπούνται 11 διαφορετικές χώρες, περισσότερες από κάθε άλλη φορά στα Basketball Champions League. Ας ρίξουμε μια ματιά σε ορισμένα στοιχεία-κλειδιά, που μας έφεραν εδώ.

ΡΕΚΟΡ ΟΜΑΔΩΝ

Ο μέσος όρος πόντων που σημειωνόταν ανά ματς ήταν οι 160, επίδοση που συνιστά ρεκόρ. Τη σεζόν 2016-17 σημειώνονταν 149 πόντοι, τη σεζόν 2017-18 156 και πέρσι 159.

Οι ομάδες που αγωνίζονταν εντός έδρας κέρδισαν το 65% των αγώνων της Κανονικής Περιόδου κι αυτό είναι το υψηλότερο ποσοστό στην ιστορία του BCL.

H JDA Dijon έκανε τα περισσότερα κλεψίματα στη λίγκα, 154, και ήταν πρώτη στη συγκεκριμένη στατιστική κατηγορία, για δεύτερη σερί σεζόν, αφού τα είχε καταφέρει και πέρσι με 135 κλεψίματα.

Ο πάγκος της San Pablo Burgos έδινε κατά μέσο όρο 42.3 πόντους, τον μεγαλύτερο αριθμό στη διοργάνωση. Η Burgos ήταν επίσης πρώτη σε εύστοχα τρίποντα στην Κανονική Περίοδο, με 159.

Η BAXI Manresa είχε την καλύτερη περιφερειακή άμυνα, καθώς δέχθηκε μόλις 89 τρίποντα σε 14 αγώνες. Μάλιστα, ήταν η μοναδική ομάδα που δεν δέχθηκε σε κανέναν ματς πάνω από 10 τρίποντα.

Η Happy Casa Brindisi ήταν η κορυφαία ομάδα στο κομμάτι των κοψιμάτων που δέχθηκε με μόλις 15.

Οι παίκτες των Dinamo Sassari και Filou Oostende ήταν πρώτοι σε double-doubles με οκτώ. Αντίθετα, κανείς παίκτης από την Brose Bamberg και την Telekom Baskets Bonn δεν σημείωσε double-double. Σημειώθηκαν συνολικά 23 double-doubles σε πόντους και ασίστ, περισσότερα από κάθε άλλη σεζόν: είχαν σημειωθεί 18 τη σεζόν 2016-17, 17 τη σεζόν 2017-18 και 16 τη σεζόν 2018-19.

Το παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής ανάμεσα σε Polski Cukier Torun και UNET Holon δημιούργησε νέο ρεκόρ παραγωγικότητας σε αγώνα του BCL, χωρίς καν να πάει σε παράταση. Οι δυο ομάδες έβαλαν αθροιστικά 227 πόντους, με την Holon να επικρατεί με σκορ 122-105. Οι 122 πόντοι της Holon αποτελούν επίσης την κορυφαία επιθετική επίδοση ομάδας σε αγώνα για το BCL.

H Besiktas Sompo Sigorta, που έβαλε 47 πόντους στην ήττα της 14ης αγωνιστικής από την JDA Dijon, και η Falco Szombathely, που έβαλε 49 πόντους στο ματς της 5ης αγωνιστικής με την Besiktas, είναι οι μόνες δύο ομάδες που δεν ξεπέρασαν τους 50 πόντους σε αγώνα της Κανονικής Περιόδου.

Η Hapoel Bank Yahav Jerusalem ήταν η μοναδική ομάδα που κέρδισε και τα επτά εντός έδρας παιχνίδια της, ενώ σημείωσε συνολικά τον μεγαλύτερο αριθμό πόντων με 1.254. Η ομάδα από το Ισραήλ έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία της διοργάνωσης που τελειώνει τη φάση των ομίλων με ποσοστό εντός πεδιάς άνω του 50% (50.2%) και ποσοστό στις βολές άνω του 80% (83.9%).

Η Hapoel έκανε συνολικά 61 τάπες στα 14 παιχνίδια κι αυτό είναι νέο ρεκόρ για τα περισσότερα κοψίματα σε Κανονική Περίοδο.

Η Iberostar Tenerife δέχθηκε μόλις 973 πόντους σ’ αυτές τις 14 αγωνιστικές και ήταν η μόνη ομάδα που δέχθηκε λιγότερους από 1.000. Είναι η τρίτη διαδοχική χρονιά που η ισπανική ομάδα τελειώνει την Κανονική Περίοδο με την καλύτερη άμυνα σε απόλυτους αριθμούς..

Η Tenerife ήταν επίσης η μοναδική ομάδα που δεν έχασε κανένα ματς με διαφορά μεγαλύτερη των πέντε πόντων. Η ισπανική ομάδα από την άλλη νίκησε τέσσερα ματς με διαφορά άνω των 20 πόντων και καμία άλλη δεν κατάφερε κάτι τέτοιο.

ΤΑ ΜΑΓΙΚΑ ΤΟΥ MARCELINHO

Ο Marcelinho Huertas της Tenerife έκανε ρεκόρ σε Κανονική Περίοδο του BCL με τις 115 ασίστ που μοίρασε. Ο Aaron Johnson είχε 105 ασίστ τη σεζόν 2018-19, ο Οmar Cook 102 τη σεζόν 2017-18 και ο Jordan Theodore 101 τη σεζόν 2016-17. Αυτοί είναι οι μόνοι παίκτες που έχουν τελειώσει την Κανονική Περίοδο με τριψήφιο αριθμό ασίστ.

Ο Huertas έδωσε 17 ασίστ στη νίκη της ομάδας του επί της Gaziantep για τη 12η αγωνιστική κι ισοφάρισε την καλύτερη σχετική επίδοση. Ίδιο αριθμό ασίστ είχε μοιράσει ο Scottie Reynolds τον Ιανουάριο του 2017.

Ο Huertas έγινε επίσης ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της διοργάνωσης που μοιράζει διψήφιο αριθμό ασίστ σε πέντε διαφορετικά παιχνίδια της Κανονικής Περιόδου.

Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ WRIGHT

O Chris Wright της Torun ήταν ο πρώτος σκόρερ της Κανονικής Περιόδου σε απόλυτο αριθμό πόντων, με 261 συνολικά. (Ο Justin Dentmon ήταν πρώτος σε μέσο όρο με 20.9 πόντους). Ο γκαρντ της Torun είχε έναν πόντο λιγότερο από τον περσινό πρώτο σκόρερ, Vince Hunter. Ο Kevin Punter είχε 295 πόντους τη σεζόν 2017-18 και ο Nick Minnerath 268 τη σεζόν 2016-17.

Ο Wright έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του BCL που έκανε τέσσερα double-double σε πόντους και ασίστ. Είναι επίσης ο πρώτος παίκτης που μετρά 20+ πόντους και 10+ ασίστ σε πάνω από ένα ματς.

Ο THOMAS ΔΕΝ ΑΣΤΟΧΕΙ

Ο TaShawn Thomas της Hapoel είχε 74% εντός πεδιάς κι έκανε ρεκόρ όλων των εποχών στο BCL με το υψηλότερο ποσοστό. Παράλληλα, έβαλε 176 πόντους στο ζωγραφιστό, περισσότερους από κάθε άλλο παίκτη φέτος.

ΤΟ ΚΑΥΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ FELDEINE

Ο συμπαίκτης του Thomas, James Feldeine, ήταν πρώτος στη λίγκα σε εύστοχα τρίποντα με 43. Ο Feldeine έχασε για ένα τρίποντο το σχετικό ρεκόρ, που μοιράζονται οι James Baron και Jamal Shuler, με 44 τρίποντα από τις σεζόν 2016-17 και 2017-18 αντίστοιχα. Ο Feldeine, όμως, έφτιαξε το μεγαλύτερο σερί εύστοχων ελεύθερων βολών μετρώντας 30.

TERRY ΚΑΙ THOMPSON ΣΤΑ ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ

O Emanuel Terry της Bandirma τέλειωσε την Κανονική Περίοδο ως πρώτος ριμάουντερ σε απόλυτους αριθμούς, με 139 στο σύνολο (ο Shevon Thompson ήταν πρώτος σε μέσο όρο με 10.1 ανά παιχνίδι, αλλά 131 στο σύνολο.). Ο Terry έχει λοιπόν τη δεύτερη καλύτερη επίδοση στην ιστορία, μετά τα 154 ριμπάουντ που είχε τη σεζόν 2016-17 ο Keith Clanton.

Thompson και Terry έκαναν double-doubles έκαστος και βρέθηκαν στη δεύτερη θέση στην ιστορία του BCL σε double-doubles. Ο Βabacar Toure της Fribourg Olympic έχει το ρεκόρ με επτά από τη σεζόν σεζόν 2018-19.

Ο Thompson έγινε ο δεύτερος παίκτης που τελειώνει την κανονική περίοδο με μέσους όρους double-double (13.5π., 10.1ριμπ.). Ο Τoure είχε 15 πόντους και 10.1 ριμπάουντ ανά παιχνίδι πέρσι.

Ο HANKINS ΛΕΕΙ ΟΧΙ

O Zach Hankins της Nymburk ήταν πρώτος στη λίγκα σε κοψίματα, με 32, κι έγινε ο τρίτος παίκτης στην ιστορία του BCL που ξεπερνά τα 30. Είχαν προηγηθεί οι Norvel Pelle με 35 και Ovidijus Galdikas με 33 από τη σεζόν 2016-17. Ο Hankins έκανε μόνος του περισσότερες τάπες από όσες 15 ομάδες ως σύνολο.

ΤΑ ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ ΤΟΥ DUDZINSKI

Ο Dave Dudzinski της Telenet Giants Antwerp έκανε νέο ρεκόρ για τα περισσότερα ριμπάουντ σε ένα ματς με 22 που πήρε στην ήττα της 5ης αγωνιστικής από την Anwil. Ο Dudzinski είναι ο μόνος παίκτης που έχει ξεπεράσει το φράγμα των 20 ριμπάουντ.

ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ

Η Dinamo Sassari χρησιμοποίησε μόλις έξι διαφορετικούς παίκτες στις αρχικές της πεντάδες. Οι Dyshawn Pierre, Marco Spissu, Michele Vitali και Miro Bilan ξεκίνησαν και στα 14 ματς.

Η Teksut Bandirma (Kalinoski, Hazer, Smith, Hummer, Terry) και η Filou Oostende (Thompson, Mwema, Djordjevic, Angola, Sylla) χρησιμοποίησαν την ίδα αρχική πεντάδα σε 12 αγώνες, περισσότερες από κάθε άλλη ομάδα.

Η Tenerife ήταν η μοναδική ομάδα που χρησιμοποίησε διαφορετική πεντάδα και στα 14 ματς.

AEK, BAXI Manresa και Mornar Bar ήταν οι ομάδες με τον μεγαλύτερο επιθετικό πλουραλισμό στην Κανονική Περίοδο, καθώς πήραν σκορ από τα 17 διαφορετικούς παίκτες. Αντίθετα, για την Falco Szombathely μόλις 10 παίκτες σκόραραν στην Κανονική Περίοδο.

ΣΕΡΙ ΚΑΙ ΡΕΚΟΡ ΟΜΑΔΑΣ

Αυτή ήταν η πρώτη χρονιά που μόνο μία ομάδα τερμάτισε με 12 ή περισσότερες νίκες στην Κανονική Περίοδο. (η ERA Nymburk, που είχε ρεκόρ 12-2 στον Όμιλο C). Υπήρχαν δύο ομάδες με 12+ νίκες τη σεζόν 2016-17, τρεις τη σεζόν 2017-18 και τέσσερις τη σεζόν 2018-19.

Από την άλλη, η VEF Riga δημιούργησε το μεγαλύτερο σερί ηττών στην ιστορία του BCL με τις 13 που υπέστη μετά τη νίκη της πρεμιέρας. Η λετονική ομάδα ήταν η μοναδική ομάδα που δεν ξεπέρασε τους 1.000 πόντους στην Κανονική Περίοδο, καθώς είχε 997 μετά τους 14 αγώνες.

Anwil Wloclawek και Holon έχασαν τέσσερα παιχνίδια, στα οποία είχαν προβάδισμα στο ημίχρονο. Από την άλλη, η Lietkabelis κέρδισε τέσσερα ματς, στα οποία ήταν πίσω στο πρώτο μέρος.

ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΣΥΜΦΟΡΑ

Η Torun δεν δέχθηκε 120+ πόντους μόνο στο παιχνίδι που αναφέραμε παραπάνω με την Holon, αλλά και σε εκείνο της 8ης αγωνιστικής με την BAXI Manresa.

H Torun δέχθηκε συνολικά 1,345 πόντους κι έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία του BCL που δέχθηκε πάνω από 1,300 σε κανονική περίοδο. Ωστόσο, έκανε ρεκόρ με τα περισσότερα εύστοχα δίποντα, 356 στο σύνολο.

Anwil Wloclawek και Torun ήταν οι μοναδικές ομάδες που πέτυχαν 100άρα σε τρία διαφορετικά ματς. Ωστόσο, ήταν και οι ομάδες που δέχθηκαν περισσότερες 100άρες από κάθε άλλη ομάδα: η Torun πέντε και η Anwil τρεις.