Βόννη – ΑΕΚ 86-90: Η Βασίλισσα “πέταξε” για τους “8”! (videos)

2020-03-10T21:57:03+00:00 2020-03-10T23:34:06+00:00.

10/Mar/20 21:57

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια απέναντι στην Βόννη και με δύο νίκες πήρε τη πρόκριση για την επόμενη φάση του BCL!

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη απέναντι στην Βόννη με 90-86, έκανε το 2-0 στη σειρά και προκρίθηκε στην φάση των “8” του BCL, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Νίμπουργκ.

Η Βόννη βρέθηκε ακόμα και στο +10 στην τρίτη περίοδο, όμως η ΑΕΚ κατάφερε αρχικά να μειώσει και στο τέταρτο δεκάλεπτο έδειξε χαρακτήρα, φτάνοντας έτσι στη νίκη, η οποία την φέρνει στα προημιτελικά του Basketball Champions League.

Ο Λάνγκφορντ με 25 πόντους ήταν ο κορυφαίος για την ΑΕΚ, ενώ 17 πρόσθεσε ο Σλότερ και 13 ο Γιάνκοβιτς.

Η Εξέλιξη:

Ισορροπία στην αναμέτρηση

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο ξεκίνημα, με καμία να μην μπορεί να ξεφύγει. Η Βόννη κατάφερε να ξεφύγει για λίγο με 4, όμως η Ένωση είχε έτοιμη… απάντηση, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 24-23.

Ξέσπασε ο Λάνγκφορντ, άντεξε η Βόννη

Λάνγκφορντ και Γιάνκοβιτς βρήκαν λύσεις και η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά με 30-33 (12’), με την Βόννη όμως να βρίσκει λύσεις και να μένει κοντά στο σκορ (36-39, 16’). Ένα σερί 7-0 έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 43-39 (18’), με το ημίχρονο να κλείνει ολοκληρώνεται στο 49-45.

+10 για την Βόννη, αλλά απάντηση από την Ένωση

Η Βόννη μπήκε… φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο και για πρώτη φορά βρέθηκε στο +10 με 55-45 (21’), με την αντίδραση της ΑΕΚ να είναι άμεση. Η Ένωση πίεσε σε όλο το γήπεδο, ενώ ο Ηλίας Παπαθεοδώρου έβαλε μέσα τον Γκικα, ο οποίος βελτίωσε το παιχνίδι της ομάδας του. Η ΑΕΚ μείωσε μέχρι και τους 2 πόντους (64-62, 28’), μετά από αντεπίθεση διαρκείας, όμως δύο βολές της Βόννης διαμόρφωσαν το 66-62 του δεκαλέπτου.

Ανατροπή και… πρόκριση!

Ο Νίκος Γκίκας βρήκε 8 σερί πόντους, με το παιχνίδι να φτάνει μετά από ώρα στην ισοπαλία (70-70, 33’), ενώ ο Σλότερ έβαλε μπροστά την ομάδα του με 70-73. Η Βόννη δεν επέτρεψε στην ΑΕΚ να ξεφύγει και στα 3’ πριν το τέλος το σκορ έγινε 77-77, χάρη σε τρίποντο του Σλόαν. Σλότερ και Λάνγκφορντ έβαλαν και πάλι την ΑΕΚ μπροστά, ενώ ένα καλάθι του Γιάνκοβιτς στα 57’’ πριν το τέλος έκανε το 81-86, βάζοντας παράλληλα και τους τίτλους τέλους στην αναμέτρηση. Στον έναπομείναντα χρόνο, η ΑΕΚ ήταν ψύχραιμη στις βολές, η Βόννη δεν κατάφερε να βρει σκορ και το τέλος του αγώνα βρήκε την ΑΕΚ νικήτρια με 86-90.

Παίκτης κλειδί:

Ο Λάνγκφορντ με 25 πόντους ήταν ο κορυφαίος της ΑΕΚ, όμως δεν ήταν μόνος! Εκτός του Αμερικανού, εξαιρετική δουλειά έκανε ο Σλότερ με 17 πόντους και ο Γιάνκοβιτς με 13, ενώ κομβικός ήταν ο Γκίκας, με 8 πόντους, όλους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.

Πού κρίθηκε:

Οι 8 σερί πόντοι του Γκίκα στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου ήταν πολύ σημαντικοί για την ΑΕΚ, ενώ στο τέλος, η ψυχραιμία στις βολές, αλλά και ο χαρακτήρας που έδειξαν οι παίκτες της Ένωσης, ήταν τα στοιχεία που έκριναν τον τελικό νικητή.

Δεκάλεπτα: 24-23, 49-45, 66-62, 86-90.