Περιστέρι – Χάποελ 73-79: Πάλεψε, λύγισε, αποχαιρέτησε… (videos)

2020-03-11T22:27:59+00:00 2020-03-12T00:03:19+00:00.

11/Mar/20 22:27

FeldeineJames-Peristeri-HapoelJerusalem

Η Χάποελ πέρασε από το Περιστέρι με , έκανε το 2-0 στην σειρά και προκρίθηκε στην φάση των “8” του Basketball Champions League, με τους “Πρίγκιπες” να αποχαιρετούν την Ευρώπη για φέτος.

Το Περιστέρι επέστρεψε από το -20, όμως δεν μπόρεσε τελικά να κάνει την ανατροπή απέναντι στην Χάποελ, η οποία πήρε τη νίκη και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Η Χάποελ βρέθηκε ακόμα και στο +20 στο πρώτο ημίχρονο, όμως το Περιστέρι, με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε μέχρι και τους 2 πόντους, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Παρόλα αυτά, μερικές λανθασμένες επιλογές, σε συνδυασμό με την ποιότητα των Ισραηλινών, έγειραν την πλάστιγγα προς της πλευράς της Χάποελ, η οποία επικράτησε και πήρε την πρόκριση. Για το Περιστέρι, αυτό είναι το τέλος της διαδρομής στο φετινό BCL, με την επιστροφή της ομάδας στην Ευρώπη, να συνδυάζεται με μια εξαιρετική πορεία, μέχρι τους “16” της διοργάνωσης.

Η Εξέλιξη:

Ισορροπία στην αρχή

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκοράρισμα, με καμία να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (7-7, 5’). Ένα μικρό 5-0 για την Χάποελ έκανε το σκορ 7-12 (6’), όμως το Περιστέρι επέστρεψε και με τους Χάτσερ και Μορέιρα μείωσε τον πόντο (11-12, 8’). Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν ένα νέο σερί 5-0, με το οποίο το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 11-17.

Ξέσπασμα και +20 η Χάποελ

Η Χάποελ ανέβηκε άμεσα στους 9 (11-20, 12’), όμως το Περιστέρι είχε την απάντηση. Οι Πρίγκιπες βρήκαν λύσεις με τον Καράμπελα και μείωσαν σε 19-24 (13’), όμως η συνέχεια δεν ήταν ίδια. Η Χάποελ με τον Τόμας έφτασε στο +10 (19-29, 15’) και δεν σταμάτησε εκεί. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 μετά από τρίποντο του Φελντέιν (24-44, 19’), με το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους μπροστά με 28-46.

Μεγάλη επιστροφή για το Περιστέρι

Το Περιστέρι μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και κράτησε την Χάπολ χωρίς πόντο για 2’ περίπου λεπτά, μειώνοντας σε 33-46 (22’). Ο Φελντέιν ήταν και πάλι εκεί για την ομάδα του (33-49), όμως οι γηπεδούχοι, παίζοντας τρομερή άμυνα, μείωσαν στους 11 με ένα σερί 5-0 (38-49, 25’). Η διαφορά συνέχισε να πέφτει, με τους Πρίγκιπες να κάνουν ένα τρομερό come back (47-50, 27’), όμως τρεις βολές της Χάποελ και συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις των γηπεδούχων, διαμόρφωσαν το 47-53 της περιόδου.

Γκάζι η Χάποελ και ήττα για το Περιστέρι

Η ομάδα των δυτικών προαστίων μείωσε και πάλι στους 3 (55-58, 32’), με την Χάποελ να… ξυπνάει και με ένα επιμέρους 10-2 να φτάνει στο 57-68 (36’). Το Περιστέρι πίεσε και μείωσε για ακόμα μια φορά, φτάνοντας στο -5 (71-76) στο 39’, όμως δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την Χάποελ νικήτρια με 73-79.

Πού κρίθηκε:

Η Χάποελ ήταν συνολικά καλύτερη, με το μοναδικό που κράτησε το Περιστέρι στο παιχνίδι να είναι η υπεροχή στα ριμπάουντ (44-34). Παρόλα αυτά στο τέλος, ένα επιμέρους 2-10 των φιλοξενουμένων ήταν και εκείνο που έκρινε τα πάντα για την τελική έκβαση του ματς.