Basketball Champions League: Οι πιο clutch παίκτες της φετινής σεζόν! (videos)

2020-04-03T16:27:23+00:00 2020-04-03T16:28:27+00:00.

03/Apr/20 16:27

Το Basketball Champions League επέλεξε τους τρεις πιο clutch παίκτες της σεζόν, με τον Κιθ Λάνγκφορντ φυσικά να είναι στη λίστα!

Όπως ισχύει σχεδόν καθολικά στον αθλητισμό, το φινάλε ενός αγώνα μπορεί να διαγράψει όλα όσα είδαμε στο μεγαλύτερο μέρος του. Στο μπάσκετ για παράδειγμα ένα σουτ στα τελευταία 10” μπορεί να αλλάξει τις ισορροπίες που είχαν διαμορφωθεί στα προηγούμενα 39:50′,

Γι’ αυτό λοιπόν υπάρχει και ο όρος ”clutch”! Πολλοί μπορούν να γίνουν μερικές φορές, αλλά όχι πάντα! Το Basketball Champions League λοιπόν ξεχώρισε τους τρεις παίκτες που τη σεζόν 2019/20 έχουν κάνει σταθερά τη διαφορά όταν η μπάλα… καίει!

Κιθ Λάνγκφορντ (ΑΕΚ)

Η κορυφαίος παίκτης της ΑΕΚ στη σειρά των playoffs με τη Βόννη είναι και ο κορυφαίος σκόρερ της δεύτερης φάσης της διοργάνωσης με 22,5 πόντους σε 2 ματς. Ο Κιθ Λάνγκφορντ είναι πολλά πράγματα και μεταξύ αυτών και clutch.

Ο Αμερικανός αστέρας είναι τρίτος στο συνολικό σκοράρισμα στα τελευταία 5 λεπτά με 49 πόντους σε 14 ματς και πρώτος στα τελευταία 5 λεπτά αγώνων playoffs με 15 πόντους σε 2 συμμετοχές. Επιπλέον, έχει σκοράρει 33 πόντους στα τελευταία 3 λεπτά (+ παρατάσεων), τρίτος στη σχετική λίστα μαζί με τον επόμενο παίκτη!

Τάιλερ Στόουν (Μπρίντιζι)

Αν σκεφτούμε τα σουτ που έχει βάλει στο φινάλε ο Τάιλερ Στόουν, ίσως πρέπει να δώσει το όνομά του στο σχετικό βραβείο! Ο Αμερικανός διανύει μία εξαιρετική σεζόν με τη Μπρίντιζι και εκτός των άλλων, έχει καθορίσει το αποτέλεσμα σε 3 ματς!

Έχοντας στο ενεργητικό του φέτος game-winners και πολλές clutch στιγμές, ο Στόουν δεν θα μπορούσε να λείπει από τη λίστα και για έναν ακόμα λόγο: μαζί με τον Λάνγκφορντ έχει 33 πόντους στα τελευταία 3 λεπτά (+παρατάσεων) και είναι τρίτος, την ώρα που οι Σακίλ ΜακΚίσικ και Γκέιμπ Γιορκ είναι οι μόνοι δύο παίκτες με περισσότερους πόντους στο διάστημα αυτό!

Τζ’ Κόβαν Μπράουν (Χάποελ Ιερουσαλήμ)

Αν αυτή η συζήτηση αφορούσε το σκοράρισμα γενικά στη τέταρτη περίοδο, τότε ο Τζ’Κόβαν Μπράουν θα ήταν πρώτος! Με 87 πόντους στα 3 τελευταία λεπτά του αγώνα ή της παράτασης στη κανονική διάρκεια, ο αστέρας της Χάποελ είναι με διαφορά ο πιο clutch παίκτης, με τους Στόουν και Λάνγκφορντ να έχουν 72 και 74 πόντους αντίστοιχα.

Αλλά και στα playoffs, ο Μπράουν ”καθάρισε” όταν έπρεπε. Με 17 πόντους στο ματς του Περιστερίου για τα playoffs και συνολικά 20 στη τέταρτη περίοδο των δύο αυτών αναμετρήσεων, τερμάτισε πρώτος στη σχετική λίστα, με ένα ακόμα στατιστικό να επιβεβαιώνει το πόσο καθοριστικός είναι ο Μπράουν για την ομάδα της Χάποελ!