Περιστέρι – Ηρακλής 91-88: Δυνατό τεστ για τους δυο Ευρωπαίους

2020-09-08T15:36:41+00:00 2020-09-08T16:20:48+00:00.

08/Sep/20 15:36

peristeri_iraklis

Το Περιστέρι νίκησε τον Ηρακλή σε φιλική αναμέτρηση, για το 2/2 στα φιλικά προετοιμασίας του.

Ακόμα μία νίκη -τη δεύτερη σε ισάριθμα ματς- πέτυχε το Περιστέρι στα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας, κερδίζοντας (91-88) τον Ηρακλή στο Κλειστό ”Ανδρέας Παπανδρέου”, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί με την ΑΕΚ αυτές που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στο προσεχές Basketball Champions League.

Η αναμέτρηση ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, όπως ”μαρτυρά” και το τελικό σκορ, με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο ημίχρονο και στην τρίτη περίοδο, όμως στο φινάλε ”λύγισαν” από τους γηπεδούχους, αστοχώντας μάλιστα και στο σουτ ισοφάρισης.

Ο Αμπντούλ Γκάντι ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 17 πόντους, ενώ από 14 είχαν οι Γιάννης Αθηναίου και Τζόναθαν Άρλετζ, με τον Στίβεν Γκρέι να προσθέτει 12. Για τον Ηρακλή, προσπάθησαν με 14 οι Εντ Ντάνιελ-Ολίβιερ Χάνλαν-Μπράντον Τσίλντρες και με 13 ο Σκοτ Σαγκς και με 10 ο Βασίλης Καββαδάς.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 43-37, 63-65, 91-88

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Άρλετζ 14 (2 τριπ.), Γκάντι 17 (1 τριπ.), Σκορδίλης 3, Πέτεγουει 6 (2 τριπ.), Βησσαρίου, Παπαδημητρίου, Μαυροκεφαλίδης 6, Σαλούστρος 6, Τόλα, Αθηναίου 14 (2 τριπ.), Καράμπελας, Βασιλόπουλος 3 (1 τριπ.), Ευσταθιάδης, Τζόουνς 10, Γκρέϊ 12 (1 τριπ.)

Ηρακλής (Ζιάγκος): Τσίλντρες 14 (3 τριπ.), Σαγκς 13 (1 τριπ.), Σχίζας, Καββαδάς 10, Γεωργαλάς, Τσαϊρέλης 5, Φίλλιος, Μπόουλινγκ 9 (2 τριπ.), Μουρ 6, Βεργίνης, Πετανίδης, Ντάνιελ 14, Χάνλαν 14 (2 τριπ.), Γκιουζέλης 3 (1 τριπ.).