Περιστέρι – ΑΕΚ 73-67: “Πριγκιπική” άμυνα και φιλική νίκη επί της Ένωσης

2020-09-12T19:09:08+00:00 2020-09-12T19:41:11+00:00.

12/Sep/20 19:09

Το Περιστέρι έδειξε πως θα είναι πολύ δυνατό τη νέα σεζόν, με τους “πρίγκιπες” να επικρατούν της ΑΕΚ σε ένα πολύ δυνατό φιλικό προετοιμασίας με 73-67. Παράλληλα με αυτή τους τη νίκη έδειξαν στην Ένωση πως θέλει ακόμα δουλειά, καθώς, παρότι ξεκίνησε νωρίτερα προετοιμασία, δεν έδειξε την ετοιμότητα που έπρεπε.

Ηχηρό μήνυμα ενόψει της νέας σεζόν έστειλε το Περιστέρι, με την ομάδα των Δυτικών Προαστίων να παίρνει τη νίκη απέναντι στην ισχυρή ΑΕΚ με 73-67 σε φιλικό προετοιμασίας.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην αρχή, με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται στο σκορ και να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 44-44. Μάλιστα η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε τα ηνία με 55-62, όμως η τέταρτη περίοδος ήταν μια τελείως διαφορετική ιστορία. Το Περιστέρι έπαιξε εκπληκτική άμυνα, επιτρέποντας στην ΑΕΚ να σκοράρει 5 πόντους από το 30′ και μετά, ενώ από την άλλη οι γηπεδούχοι σκόραραν 18. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τους Πρίγκιπες νικητές με 73-67.

Για την ΑΕΚ αυτή η ήττα αποτελεί ένα… καμπανάκι, καθώς στο τέλος του μήνα θα φιλοξενήσει το Final Eight στην Αθήνα, εκεί όπου η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου θέλει να διακριθεί. Να σημειωθεί βέβαια πως η ΑΕΚ αγωνίστηκε χωρίς τους Ματ Λοτζέσκι, Δημήτρη Κατσίβελη και Μάρκους Σλότερ.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Μαυροκεφαλίδης και Γκρέι που είχαν από 18 πόντους, ενώ 11 πρόσθεσε ο Πέτεγουεϊ. Για την ΑΕΚ οι 24 του Λάνγκφορντ δεν ήταν αρκετοί, με τον Αμερικανό να είναι ο μοναδικός διψήφιος για την Ένωση.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 41-41, 55-62, 73-67.

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Άρλετζ 3, Γκάντι 4, Σκορδίλης 4, Πέτεγουει 11 (2), Βησσαρίου, Παπαδημητρίου, Μαυροκεφαλίδης 18 (1), Σαλούστρος 4, Τόλα, Αθηναίου 3 (1), Καράμπελας, Βασιλόπουλος, Τζόουνς 8, Γκρέι 18 (4).

AEK (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 6, Ράις 6, Λάνγκφορντ 24 (2), Ματσιούλις 9 (2), Γιάνκοβιτς 2, Χρυσικόπουλος 9 (1), Ζήσης 1, Γόντικας 4, Γκίκας, Μωραϊτης, Μαυροειδής, Ρογκαβόπουλος 6 (1).