Basketball Champions League: Τενερίφη και Ντιζόν έκλεισαν θέση για το Final-8 (videos)

2020-09-16T22:16:57+00:00 2020-09-17T16:21:15+00:00.

16/Sep/20 22:16

Τενερίφη και Ντιζόν πήραν τους ”τελικούς” για τη φάση των ”16” του Basketball Champions League και έτσι έκλεισαν θέση για το Final-8 του ΟΑΚΑ (30/9-4/10)!

Τα δύο τελευταία εισιτήρια βρήκαν τους κατόχους τους, με τις Τενερίφη και Ντιζόν να κερδίζουν αντίστοιχα Οστάνδη (62-54) και Νίζνι (75-67) και να προκρίνονται στο Final-8 του ΟΑΚΑ (30/9-4/10)!

Basketball Champions League: Συμπληρώθηκε το “παζλ” του Final-8!

Η ισπανική ομάδα θα αντιμετωπίσει τη Σαραγόσα, με τον νικητή του ζευγαριού αυτού να διασταυρώνεται με αυτό της ΑΕΚ με τη Νίμπουργκ, ενώ οι Γάλλοι θα ”πέσουν” πάνω στη Τουρκ Τέλεκομ, που θα συναντήσει το ζευγάρι Χαποελ Ιερουσαλήμ-Μπούργος.

”Καθάρισε” στο δεύτερο η Τενερίφη

H Τενερίφη ήταν αποτελεσματικότερη στο δεύτερο ημίχρονο και με σκορ έκανε το 2-1 κόντρα στην μαχητική Οστάνδη, για να πάρει εκείνη τη πρόκριση.

Η πρωταθλήτρια του 2017 δεν μπήκε καλά στον αγώνα, αν και προηγήθηκε με 17-10 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μπόρεσαν να φέρουν το ματς στα ίσια, στο φινάλε του ημιχρόνου.

Η εικόνα άλλαξε τελείως στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να παίρνουν διψήφια διαφορά, έχοντας μπροστάρη τον Μαρσελίνιο Χουέρτας και τον Άαρον Ντόρνεκαμπ. Το διάστημα αυτό ήταν εμφανώς καλύτερο για τη Τενερίφη, ειδικά στην άμυνα και πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο με σαφές προβάδισμα (51-43).

Το παιχνίδι τελείωσε ουσιαστικά στο τέλος, με τους Ισπανούς να ξεφεύγουν με 16 (59-43) στο 34′, παρά το γεγονός πως οι Βέλγοι μείωσαν σε 59-52 στο 37′, ένα ”ξέσπασμα” δίχως όμως αντίκρισμα, με τους νικητές να φτάνουν και πάλι στου 8-9 πόντους και στο φινάλε στη νίκη με 62-54.

Κορυφαίος των νικητών ο Χουέρτας με 13 πόντους, ενώ 9 με 10 ριμπάουντ είχε ο Γκιόργκι Σερμαντίνι και 9 ο Ντόρνεκαμπ. Για την Οστάνδη, προσπάθησε με 13 (και 12 ριμπάουντ) ο Τόμας Ουέλς και με 12 ο Λόικ Σβαρτζ.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 30-30, 51-43, 62-54

Πιο ψύχραιμη η Ντιζόν

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το τρίτο παιχνίδι της Ντιζόν με τη Νίζνι, στο οποίο

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι από την πρώτη στιγμή, κάτι που μπορεί εύκολα να καταλάβει κάποιος από το σκορ σε κάθε περίοδο. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το καλό ξεκίνημα, με το 20-20 να προμηνύει τα όσα θα ακολουθήσουν.

Η δεύτερη περίοδος κύλησε ανάλογα, με το 35-32 υπέρ της Ντιζόν στο ημίχρονο να μην λέει κάτι, μιας και το +3 δεν έμελλε να διατηρηθεί για πολύ. Και αυτό γιατί στην επανάληψη, η Νίζνι ήταν καλύτερη και μπόρεσε να φτάσει στο +1 (54-55) στο 30′, με την αναμέτρηση να έχει εξελιχθεί σε μία προσωπική μονομαχία των Αλεξάντρ Τσασάνγκ και Αρτέμ Κομόλοφ, που μετρούσαν μέχρι τότε 20 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Η Ντιζόν μπήκε πιο δυναμικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και έχοντας τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας έτσι στο 67-59 στο 36′. Η Νίζνι έφτασε στο 67-65, όμως δύο φορές δεν μπόρεσε να σκοράρει, η γαλλική ομάδα δεν έκανε το ίδιο λάθος και έτσι πήγε στο +8 (73-65) με 1′ να απομένει. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ασκήσουν πίεση στο ελάχιστον αυτό χρόνο και μοιραία ηττήθηκαν με 75-67.

Όλα τα λεφτά για τους νικητές το δίδυμο Αλεξάντρ Τσασάνγκ-Ντέιβιντ Χόλστον (6 ασίστ) με 20 πόντους έκαστος, με τον Τσέις Σίμον να προσθέτει 11. Για την ρωσική ομάδα, προσπάθησε με 18 ο Αρτέμ Κομόλοφ και με 13 ο Αντόν Ασταπκόβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 35-32, 54-55, 75-67