Σαραγόσα – Τενερίφη 87-81: Πήρε τον “εμφύλιο” και τώρα… ημιτελικός με ΑΕΚ! (videos)

2020-10-01T22:24:51+00:00 2020-10-01T22:31:15+00:00.

01/Oct/20 22:24

Η Σαραγόσα αν και αουτσάιντερ πανηγύρισε την μεγάλη νίκη – πρόκριση στα ημιτελικά του Final-8 του Basketball Champions League κερδίζοντας την Τενερίφη με 87-81 σε ένα προημιτελικό “θρίλερ”.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Στον τελευταίο προημιτελικό του Final-8 του Basketball Champions League που ήταν και “εμφύλιος” η Σαραγόσα έκανε την έκπληξη απέναντι στην Τενερίφη κερδίζοντας την με 87-81 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά του BCL!

Πλέον οι νικητές του παιχνιδιού θα αντιμετωπίσουν το βράδυ της Παρασκευής (2/10, 21:30) στον δεύτερο ημιτελικό του Final-8 την ΑΕΚ που απέκλεισε στα προημιτελικά την Νίμπουρκ.

Το ματς

Ντέρμπι από νωρίς!

Ντέρμπι ήταν από νωρίς η αναμέτρηση με τον Σερμαντίνι όμως να ξεκινάει “ζεστός” και χάρη σε δικούς του 6 πόντους η Τενερίφη προηγήθηκε με 8-7 (στο 5′). Η Σαραγόσα στην συνέχεια όχι απλά παρέμενε κοντά στο σκορ (14-14 στο 8′) αλλά προηγήθηκε κιόλας στο φινάλε της πρώτης περιόδου με 20-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον εντυπωσιακό Σερμαντίνι να φτάνει τους 12 πόντους η Τενερίφη προηγήθηκε με +4 (29-25 στο 14′), αλλά ο αγώνας ήταν πολύ ισορροπημένος. Με τον Τόμπσον να είναι πρωταγωνιστής με 9 πόντους η Σαραγόσα γύρισε το ματς και προηγήθηκε με 37-34 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-39 για την Τενερίφη και όλα ήταν ανοιχτά!

Όλα κρίθηκαν στο τέλος…

Το δεύτερο ημίχρονο του προημιτελικού ξεκίνησε με την Σαραγόσα να κάνει επιμέρους σκορ 9-3 χάρη στον Μπένζινγκ (12 πόντους) και να προηγείται με 48-43 (στο 23′). Η Σαραγόσα με την άμυνα της για “όπλο” προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (61-51 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 63-56 και την Τενερίφη να έχει χάσει τελείως το “μυαλό” της.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Τενερίφη προσπαθούσε να ανατρέχει το ματς αλλά η Σαραγόσα παρέμενε μπροστά στο σκορ (70-65 στο 34′). 3′ λεπτά πριν το τέλος οι τυπικά φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 74-72 και έκαναν πάλι “θρίλερ” τον προημιτελικό!

Στα 2:20 ο Σερμαντίνι ισοφάρισε σε 76-76, όμως ένα καλάθι και φάουλ του Μπρουσίνο, το 5ο φάουλ του Γεωργιανού και η αποβολή του Τσους Βιντορέτα για διαμαρτυρίες μετά από δεύτερη τεχνική ποινή έδωσαν “αέρα” 6 πόντων (82-76) στην Σαραγόσα στα 53′! Τελικά παρότι η Τενερίφη προσπάθησε, η Σαραγόσα έλεγξε το προβάδισμα της και πήρε την μεγάλη πρόκριση με 87-81.

Που κρίθηκε: Στο 38′ με το σκορ στην ισοπαλία (76-76) η Σαραγόσα έκανε σερί 6-0 χάρη σε καλάθι & φάουλ του Μπρουσίνο και στις βολές από τις διαδοχικές αποβολές των Σερμαντίνι – Βιντορέτα “κλειδώνοντας” την νίκη – πρόκριση.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπένζινγκ ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ σημαντική δουλειά έκαναν ο Μπρουσίνο με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και οι Χλίνασον – Τόμπσον που είχαν 11 πόντους και 7 ριμπάουντ ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 39-40, 63-56, 87-81.