Περιστέρι – Ρίγα 81-84: Λετονικό ΣΟΚ για την πρώτη ήττα στο BCL (videos)

2020-11-10T20:13:59+00:00 2020-11-11T02:46:44+00:00.

10/Nov/20 20:13

Το Περιστέρι δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ρίγα, γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα στο φετινό BCL και μάλιστα εντός έδρας με σκορ 84-81.

Άσχημο βράδυ αυτό της Τρίτης για το Περιστέρι, με την ομάδα του κόουτς Παπανικολόπουλου να γνωρίζει εντός έδρας ήττα από την Ρίγα με 84-81 και να υποχωρεί στο 1-1. Από την άλλοι οι Λετονοί έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στο φετινό BCL, ανεβαίνοντας επίσης στο 1-1.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, εκεί όπου η Ρίγα ήταν πιο ψύχραιμη στις βολές και έτσι έφυγε με το διπλό από το “Ανδρέας Παπανδρέου”, σπάζοντας το… ρόδι στην φετινή διοργάνωση.

Κομβικός για τη νίκη της Ρίγα ήταν ο γνώριμός μας από την θητεία του στο Λαύριο, Κάιλ Άλμαν, ο οποίος στο τέλος με προσωπικές ενέργειες έδωσε πολύτιμες λύσεις στην ομάδας του.

Καλό ξεκίνημα για το Περιστέρι

Το Περιστέρι μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και πήρε τα ηνία, φτάνοντας στο 16-8 στο 8’. Παρόλα αυτά η Ρίγα βρήκε λύσεις και μείωσε, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 18-15.

Ξέσπασμα και +11 για τους Λετονούς, απάντηση από τους γηπεδούχους

Οι λετονοί μάλιστα δεν σταμάτησαν εκεί και με όπλο την άμυνά τους πήρα τα ηνία της αναμέτρησης και ανέβασαν το προβάδισμά τους στο +11 με 24-35 (16’). Ένα σερί 11-0 του Περιστερίου έφερε και πάλι το παιχνίδι στην ισοπαλία (35-35, 19’), όμως ένα μικρό 4-0 της Ρίγα διαμόρφωσε το 35-39 του ημιχρόνου.

Εκ νέου ξέσπασμα από την Ρίγα, ηχηρή αντίδραση το Περιστέρι

Η Ρίγα βρήκε ξανά λύσεις και ανέβασε εκ νέου το προβάδισμά της στους 9 (39-48, 22’), όμως για ακόμα μια φορά το Περιστέρι αντέδρασε. Αρχικά οι πρίγκιπες ισοφάρισαν σε 50-50 (24’) και παρά την προσπάθεια της Ρίγα στη συνέχεια, έκλεισαν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 62-61.

Άντεξε στο θρίλερ η Ρίγα

Δύο τρίποντα του Αθηναίου έκαναν το σκορ 68-63 (32’), αλλά μια μικρή αδράνεια των γηπεδούχων επέτρεψε ξανά στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν (71-71, 34’). Οι δύο ομάδες συμπορεύονταν στη συνέχεια, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ από την άλλη. Η Ρίγα μπήκε με +2 στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης (79-81), ο Γκάντι δεν μπόρεσε να σκοράρει και ο Ζόρικς με 2/2 βολές έκανε το 79-83, βάζοντας ταφόπλακα στα όνειρα των γηπεδούχων. Τελικό σκορ 81-84 και νίκη για την Ρίγα μέσα στο Περιστέρι.

Δεκάλεπτα: 18-15, 35-39, 62-61, 81-84.

Πού κρίθηκε:

Το ματς ήταν θρίλερ σε όλη την διάρκεια, όμως στο τελευταίο λεπτό η Ρίγα ήταν πιο ψύχραιμη, έχοντας 4/4 βολές, την ώρα που το Περιστέρι δεν έβρισκε σκορ.

Από στατιστικής άποψης, η Ρίγα είχε εξαιρετικά ποσοστά στο δίποντο (62,8%), ενώ η… μάχη των αιθέρων ανήκε επίσης στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν 41 ριμπάουντ, έναντι 24 των γηπεδούχων.

Παίκτης κλειδί:

Ο Κρίστερς Ζόρικς είχε 20 πόντους με 4 τρίποντα και 7 ριμπάουντ για τους νικητές, ενώ 16 πόντους και 9 ασίστ και 2 τρίποντα είχε ο Κάιλ Άλμαν, γνωστός μας από την θητεία του στο Λαύριο. Καλός και ο πρώην παίκτης των Κύμης και Άρη, Μάικλ Κάιζερ με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για το Περιστέρι από 15 πόντους είχαν οι Αμπντούλ Γκάντι, Τρε ΜακΛίν και Στίβεν Γκρέι.