ΑΕΚ: Τα έχασε ΟΛΑ στην Άγκυρα και αποκλείστηκε από Ουίλτζερ και… Στρασμπούρ! (videos)

2021-03-31T21:01:04+00:00 2021-03-31T21:10:34+00:00.

31/Mar/21 21:01

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 78-66 από την Τουρκ Τέλεκομ των Ουίλτζερ – Φόστερ στη Τουρκία και χάνοντας το +9 του πρώτου ματς και σε συνδυασμό με τη νίκη της Στρασμπούρ στη Ρωσία αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πάλεψε στη Τουρκία, αλλά δεν κατάφερε όχι απλά να κερδίσει ούτε καν να κρατήσει το +9 της νίκης στο ΟΑΚΑ, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί το ταξίδι της στη διοργάνωση και να χάσει την ευκαιρία να προκριθεί σε ένα ακόμα Final-8 του BCL, με την Στρασμπούρ και την Τουρκ Τέλεκομ να διεκδικούν το δεύτερο εισιτήριο.

Πλέον οι δύο ομάδες μαζί και με την Στρασμπούρ που κέρδισε εκτός έδρας τη Νίζνι ισοβαθμούν με 2-2 ρεκόρ στη βαθμολογία και όλα θα κριθούν για τη πρόκριση στο Final-8 τη τελευταία αγωνιστική, με την ΑΕΚ πάντως να έχει αποκλειστεί και μαθηματικά, αφού υστερεί στις ισοβαθμίες με τους αντιπάλους της ακόμα και να κερδίσει τη Νίζνι.

Το ματς

Πίσω από νωρίς η ΑΕΚ

Ντέρμπι ήταν ο αγώνας στο πρώτο δεκάλεπτο με την ΑΕΚ να ελέγχει το ρυθμό να προηγείται με την ελάχιστη διαφορά (12-11 στο 7′) και τη πρώτη περίοδο να λήγει με 18-17 για τους Τούρκους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η Τουρκ Τέλεκομ έκανε επιμέρους σκορ 11-3 και για πρώτη φορά προηγήθηκε με +9 (29-20 στο 14′), ενώ διατήρησε αυτή τη διαφορά της (39-31 στο 17′). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την “Ένωση” να κάνει μικρό σερί 5-0 και να μειώνει σε 39-36.

“Θρίλερ” για τη διαφορά του πρώτου ματς μέχρι το τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Τουρκία ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι εξαιρετικές στην άμυνα, αλλά την Τουρκ Τέλεκομ να προηγείται με +5 (45-40 στο 26′). Η ΑΕΚ βρέθηκε για πρώτη φορά στο -10 (54-44 στο 29′) με τον Ουίλτζερ να φτάνει τους 17 πόντους και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ελληνική ομάδα πίσω με 55-46.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες πάλευαν στο παρκέ με τους γηπεδούχους να προηγούνται με +11 (64-53 στο 35′) και να δείχνουν φαβορί για τη νίκη, αλλά και για να καλύψουν τη διαφορά του -9 από το πρώτο ματς. 3′ λεπτά πριν το φινάλε η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω και με 15 πόντους (70-55) με τον Κάιλ Ουίλτζερ να έχει 24 πόντους και η κατάσταση δυσκόλευε πάρα πολύ.

Ο Μέικον με βολές στο 38′ μείωσε σε 72-60 και έδωσε ελπίδες στην ομάδα για να κρατήσει το +9, ενώ ένα κλέψιμο του Ματσιούλις στον Ουίλτζερ και αντιαθλητικό του Καναδού κράτησε ζωντανή την ΑΕΚ στα 58” με το σκορ στο 72-63. Ο Μόουζες με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 74-66 στα 48”, όμως ο Γκεγίκ στα 28”έφερε ξανά τη διαφορά στους 10 (76-66) και ο Μόουζες αστόχησε σε καθοριστικό τρίποντο. Τελικά 2/2 βολές του Τζόνσον (78-66 στα 12”) και η αστοχία της ΑΕΚ έφερε την ήττα-αποκλεισμό με 78-66.

Που κρίθηκε: Στην επίθεση της ΑΕΚ που βρέθηκε σε κακή βραδιά καθώς είχε μόλις 11 ασίστ με 10 λάθη, αλλά και 19/41  δίποντα και 5/17 τρίποντα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κάιλ Ουίλτζερ ήταν όλα τα λεφτά για την Τουρκ Τέλεκομ με 24 πόντους (8/12 σουτ), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ και ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού Μάρκους Φόστερ είχε 9 πόντους, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-36, 55-46, 78-66.