Basketball Champions League: Ο Κόλσον με buzzer beater “καθάρισε” το ντέρμπι της πρεμιέρας στην Ιερουσαλήμ! (video)

2021-10-05T22:21:01+00:00 2021-10-05T22:21:01+00:00.

Stefanos Tatsios

05/Oct/21 22:21

Eurohoops.net

Ολοκληρώθηκε η πρώτη φουλ αγωνιστική ημέρα των ομίλων του Basketball Champions League της νέας σεζόν με το Λαύριο να κερδίζει την Ντιζόν, τον ΠΑΟΚ να γνωρίζει την ήττα από την Ιγκοκέα και την Καρσίγιακα να πανηγυρίζει τεράστιο διπλό.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Με ένα καλό και ένα αρνητικό αποτέλεσμα ξεκίνησε η πορεία των ελληνικών ομάδων στο Basketball Champions League της αγωνιστικής περιόδου 2021/22.

Το Λαύριο στο ΣΕΦ χάρη σε ένα μεγάλο καλάθι του Γκόινς και ένα καθοριστικό μπλοκ του ίδιου παίκτη “σκότωσε” την Ντιζόν με 65-63 και πανηγύρισε μία ιστορική νίκη, ενώ ο ΠΑΟΚ έχασε το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ιγκοκέα μέσα από τα χέρια του και ηττήθηκε στο τέλος με 68-64. Αύριο (6/10) στη “μάχη” του BCL ρίχνεται και η ΑΕΚ καθώς θα αντιμετωπίσει την Φάλκο στην Ουγγαρία.

Στο μεγάλο ντέρμπι της ημέρας μεταξύ δύο εκ των κορυφαίων ομάδων της διοργάνωσης η Χάποελ Ιερουσαλήμ υποδέχθηκε την Καρσίγιακα και ο περυσινός MVP του BCL Μπόνζι Κόλσον με τρίποντο στα 2′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έφερε το διπλό με 86-84 και την μεγάλη ανατροπή των Τούκρων από το -4 (83-79) στα 25′ δευτερόλεπτα!

Τo πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής

Δευτέρα 4/10
Μπούργος-Μπεσίκτας 82-74

Τρίτη 5/10
Τόφας-Οστάνδη 92-83
Λαύριο-Ντιζόν 65-63
ΙγκοκέαΠΑΟΚ 68-64
Ναπόκα-Νταρουσάφακα 66-60
Λούντβιγκσμπουργκ-Σάσαρι 94-81
Χάποελ Ιερουσαλήμ-Καρσίγιακα 84-86
Τρεβίζο-Ρίγα 91-85

Τετάρτη 6/10
Προμιτέι-Τενερίφη
Νίζνι-Μάλαγα
Φάλκο-ΑΕΚ
Γαλατασαράι-Νίμπουρκ
Όλντενμπουργκ-Ρίτας
Στρασμπούρ-Κάλεφ/Κράμο
Μπρίντιζι-Χάποελ Χολόν
Μανρέσα-Σταλ Όστρουφ

Βαθμολογία Ομίλων:

GROUP A

Λούντβιγκσμπουργκ 1-0

Σάσαρι 0-1

Τενερίφη

Προμετέι

GROUP B 

Καρσίγιακα 1-0

Χάποελ Ιερουσαλήμ 0-1

Σταρλ

Μανρέσα

GROUP C

Λαύριο 1-0

Ντιζόν 0-1

Μάλαγα

Νίζνι

GROUP D

Τρεβίζο 1-0

Ρίγα 0-1

ΑΕΚ

Φάλκο

GROUP E

Ιγκοκέα 1-0

ΠΑΟΚ 0-1

Νίμπουρκ

Γαλατασαράι

GROUP F

Τόφας 1-0

Οστάνδη 0-1

Κάλεφ/Κράμο

Στρασμπούρ

GROUP G

Κλουζ-Ναπόκα 1-0

Νταρουσάφακα 0-1

Μπρίντιζι

Χάποελ Χολόν

GROUP H

Μπούργος 1-0

Μπεσίκτας 0-1

Ρίτας

Όλντενμπουρκ

Διαβάστε τα τελευταία νέα εδώ