Λαύριο: Ένα κακό τέταρτο δεκάλεπτο έφερε την ήττα στην Ιταλία (video)

2022-01-12T23:15:43+00:00 2022-01-12T23:15:43+00:00.

12/Jan/22 23:15

Το Λαύριο έδειξε ικανό να διεκδικήσει το break στο Τρεβίζο, όμως λύγισε το τέταρτο δεκάλεπτο και ηττήθηκε στο game 1 των play-in του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη παρά τα δεδομένα προβλήματα της παρουσίασε ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο στην Ιταλία κόντρα στην Τρεβίζο για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τέλος έμεινε από δυνάμεις και λύσεις στην άμυνα και ηττήθηκε με 87-72 και πλέον καλείται να ισοφαρίσει στον επαναληπτικό του ΣΕΦ (18/1) για να μην αποκλειστεί οριστικά από το Basketball Champions League.

Καθοριστικό σημείο για την ήττα της ελληνικής ομάδας ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο όπου ξεκίνησε πίσω στο σκορ μόλις με 63-57, αλλά δεχόμενο συνολικό επιμέρους σκορ 24-15 και 12/24 τρίποντα σε 40′ λεπτά δεν κατάφερε να διεκδικήσει τη νίκη.

Για τους Ιταλούς ο Ράσελ ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, όπως και ο Ντίμσα με 19 πόντους, 3 ασίστ, ισάριθμα ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Σιμς με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για το Λαύριο προσπάθησαν οι Σάντερς – Σμιθ με 17 πόντους ο καθένας.