BCL: Ουραγός του ομίλου της η ΑΕΚ, “έσπασε” το αήττητο της Χολόν η Γαλατά του Πιστιόλη! (video)

2022-11-23T23:13:23+00:00 2022-11-23T23:13:23+00:00.

Stefanos Tatsios

23/Nov/22 23:13

Eurohoops.net

Η πρώτη πράξη της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Basketball Champions League ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να χάνει στη Γερμανία από τη Βόννη και τη Γαλατασαράι να πανηγυρίζει μία μεγάλη νίκη.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στη Βόννη για την 4η αγωνιστική του ομίλου της στο BCL και μετά από ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο γνώρισε την τρίτη της ήττα σε τέσσερα ματς με 80-72.

Η “Ένωση” πλέον με το ρεκόρ 1-3 που μετράει θέλει οπωσδήποτε νίκη επί της Ρέτζιο Εμίλια στα Λιόσια στην 5η αγωνιστική, για να ελπίζει για πρόκριση.

Για τον 3ο όμιλο της διοργάνωσης η Γαλατά του Ανδρέα Πιστιόλη κέρδισε στην Τουρκία με 88-75 τη Χολόν και την έπιασε στην κορυφή με ρεκόρ 3-1, ενώ σε περίπτωση ισοβαθμίας θα έχει και το πλεονέκτημα, μετά την κάλυψη του -9 στο Ισραήλ.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ένις με 24 πόντους, ο Καλοϊάρο με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Καμπάτσα με 17 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ο Έρικ Γκριν είχε 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ και ο Ράγκλαντ 11 πόντους και 7 ασίστ.

Τέλος για τον 1ο όμιλο η Μούρθια με εκπληκτικό τον Άντερσον (17 πόντους και 11 ριμπάουντ) “λύγισε” με 81-74 στην Ισπανία τη Φάλκο και έκανε ένα τεράστιο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Το πανόραμα 

1ος Όμιλος

4η αγωνιστική

Τόφας – Στρασμπούρ 75-79

Μούρθια – Φάλκο 81-74

Βαθμολογία 

Μούρθια 3-1

Στρασμπούρ 3-1

Τόφας 1-3

Φάλκο 1-3

5η αγωνιστική (7/12)

Φάλκο – Τόφας 19:00

Στρασμπούρ – Μούρθια 21:00

2ος Όμιλος

4η αγωνιστική 

Ρέτζιο – Καρσίγιακα 74-70

Βόννη – ΑΕΚ 80-72

Βαθμολογία

Βόννη 3-1

Καρσίγιακα 2-2

Ρέτζιο 2-2

ΑΕΚ 1-3

5η αγωνιστική (7/12)

Καρσίγιακα – Βόννη 19:00

ΑΕΚ – Ρέτζιο 21:00

3ος όμιλος

4η αγωνιστική 

Οστάνδη – Λέγκια 66-71

Γαλατά – Χάποελ 88-75

Βαθμολογία 

Γαλατασαράι 3-1

Xoλόν 3-1

Οστάνδη 1-3

Λέγκια 1-3

5η αγωνιστική (6/12)

Γαλατά – Οστάνδη 19:00

Χολόν – Λέγκια 21:00

4ος όμιλος

4η αγωνιστική  

Μπαχτσεσεχίρ – Νίμπουρκ (29/11, 20.00)

Μπιλμπάο – Ιγκοκέα (30/11, 20.30)

Βαθμολογία 

Μπιλμπάο 3-0

Μπαχτσεσεχίρ 1-2

Νίμπουρκ 1-2

Ιγκοκέα 1-2

H 5η αγωνιστική  (13-14/12):

Νίμπουρκ – Ιγκοκέα 13/12, 19:30

Μπαχτσεσεχίρ – Μπιλμπάο 14/12, 19:30

5ος όμιλος

4η αγωνιστική (30/11) 

Λούντβιγκσμπουργκ – Νταρουσάφακα (20.00)

Χάποελ – Μπάκεν (21.00)

Βαθμολογία 

Λούντβιγκσμπουργκ 3-0

Xάποελ Ιερουσαλήμ 2-1

Νταρουσάφακα 1-2

Μπάκεν 0-3

5η αγωνιστική (13/12)

Μπάκεν – Νταρουσάφακα 19:00

Λούντβιγκσμπουργκ – Χάποελ 19:30

6ος όμιλος

4η αγωνιστική

Μανρέσα – Μπενφίκα 82-92

Λιμόζ – Ρίγα 80-53

Βαθμολογία 

Μανρέσα 3-1

Μπενφίκα 3-1

Ρίγα 1-3

Λιμόζ 1-3

5η αγωνιστική (6/12)

Μπενφίκα – Ρίγα 21:00

Μανρέσα – Λιμόζ 21:30

7ος όμιλος

4η αγωνιστική

Σάσαρι – ΠΑΟΚ (29/11, 20.30)

Ντιζόν – Μάλαγα (30/11, 20.00)

Η Βαθμολογία

Μάλαγα 2-0

Ντιζόν 2-1

ΠΑΟΚ 1-2

Σάσαρι 0-3

5η αγωνιστική (13/12)

ΠΑΟΚ – Μάλαγα 19:30

Σάσαρι – Ντιζόν 21:00

8ος όμιλος

4η αγωνιστική

Τενερίφη – Μπνέι Χερτζίλια (29/11, 19.30)

Περιστέρι – Ρίτας (30/11, 19.30)

Βαθμολογία 

Περιστέρι 2-1

Τενερίφη 2-1

Ρίτας 1-2

Μπνέι 1-2

5η αγωνιστική (14/12)

Ρίτας – Μπνέι 19:30

Τενερίφη – Περιστέρι 21:30