Φλιώνης: ”Γυρίσαμε τον διακόπτη, έτσι φτάσαμε στην νίκη ”

2023-02-07T20:56:46+00:00 2023-02-07T21:22:07+00:00.

07/Feb/23 20:56

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE / ΑΕΚ - ΛΙΜΟΖ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Οι Δημήτρης Φλιώνης και Γιάννης Σιούτης, μετά την νίκη κόντρα στην Λιμόζ (82-72), μίλησαν για το τι έφταιξε και η ΑΕΚ βρέθηκε στο -20, ενώ αναφέρθηκαν στο στοιχείο που οδήγησε στην ανατροπή.

Η ΑΕΚ πέτυχε μια σημαντική νίκη κόντρα στην Λιμόζ με 82-72, στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, για την τρίτη αγωνιστική της φάσης των ”16” του Basketball Champions League. Η ”Ένωση” επέστρεψε από το -20, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 2-1 στον όμιλο.

Μετά το τέλος του ματς, ένας εκ των πρωταγωνιστών της ΑΕΚ, ο Δημήτρης Φλιώνης, μίλησε για το τι ήταν αυτό που έδωσε την νίκη στην ομάδα του.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του γκάρντ της ”Ένωσης”

‘Σημαντικό ματς για εμάς, θέλαμε να βελτιωθούμε και να κλείσουμε τον πρώτο γύρο καλά. Στην αρχή δεν κάναμε αυτά που έπρεπε και στην άμυνα και στην επίθεση. Σε κάποιο σημείο γυρίσαμε τον διακόπτη, παίξαμε πιο σκληρά. Επιτεθήκαμε στο καλάθι και γυρίσαμε το παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος κάναμε αυτό που έπρεπε, επιτεθήκαμε στα miss match. Στόχος μας είναι να συνεχίσουμε να δουλεύουμε σκληρά για να κάνουμε το βήμα παραπάνω.”

Μετά την λήξη του αγώνα ο Γιάννης Σιούτης, στις δηλώσεις που παραχώρησε, αναφέρθηκε στα δυο διαφορετικά πρόσωπα που εμφάνισε η ΑΕΚ σε πρώτο και το δεύτερο ημίχρονο, ενώ τόνισε ότι εν όψει της συνέχειας αυτό πρέπει να αλλάξει.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του βοηθού προπονητή της ΑΕΚ

”Είχαμε δυο διαφορετικά πρόσωπα σε κάθε ημίχρονο. Στο πρώτο ήταν το κακό, επιτρέψαμε εύκολα τρίποντα και καλάθια μέσα στην ρακέτα, δεν είχαμε επικοινωνία. Στο δεύτερο μέρος παίξαμε καλά κυρίως στην άμυνα, έχοντας σωστές εκτελέσεις στην επίθεση. Δεν είναι εύκολο να νικάς και να παίζεις τέτοια παιχνίδια, συγχαρητήρια στην ομάδα. Δεν είναι εύκολο να παίζεις σε κάθε παιχνίδι με την ίδια συγκέντρωση και το σωστό πνεύμα, προσπαθήσαμε πολύ σκληρά για να ανατρέψουμε το σημερινό παιχνίδι, δεν είναι εύκολο να παίζεις με την ίδια συγκέντρωση για 40 λεπτά.. Στα επόμενα ματς πρέπει να το αλλάξουμε αυτό.”