BCL (πανόραμα): 2/2 η Μάλαγα, αγχωτική πρώτη νίκη για Λούντβιγκσμπουργκ, πήρε το ντέρμπι η Νταρουσάφακα με Τενερίφη

2023-10-24T22:38:22+00:00 2023-10-24T23:48:53+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

24/Oct/23 22:38

kendrick-perry-unicaja

Το Περιστέρι επιβλήθηκε της Φάλκο για την παρθενική του νίκη στο φετινό Basketball Champions League, που σήκωσε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής. Νίκες για τις Νταρουσάφακα, Λούντβιγκσμπουργκ και Μάλαγα στην πρώτη αγωνιστική μέρα της εβδομάδας

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η πρώτη ημέρα της 2ης αγωνιστικής του Basketball Champions League ολοκληρώθηκε με τέσσερις αναμετρήσεις και μία ελληνική συμμετοχή.

Το Περιστέρι που υπέστη συντριβή στη Γαλλία από τη ΛεΜαν, πήρε την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση του Basketball Champions League, απέναντι στην Φάλκο μέσα στο “Ανδρέας Παπανδρέου”.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων δεν έχει μπει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στη σεζόν, αφού μετρά τρία αρνητικά αποτελέσματα σε ισάριθμα παιχνίδια της Basket League αναζητούσε μία καλή εμφάνιση που θα της δώσει ώθηση και το μομέντουμ για τη συνέχεια και την βρήκε σε αυτό το ματς.

Τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Τζέιλεν Χαντς και Τζο Ράνγκλαντ, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι έχοντας 20 πόντους (5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή) και 18 (2/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ασίστ) αντίστοιχα.

Νταρουσάφακα – Τενερίφη 88-84: Μάγκικη νίκη με ανατροπή

Λίγο νωρίτερα μέσα στη μέρα, η Νταρουσάφακα επιβλήθηκε (αν και δυσκολέυτηκε) της Τενερίφη με 88-84 και συνεχίζει να είναι πρώτη στη βαθμολογία του Γ’ Ομίλου, έχοντας το απόλυτο μέχρι στιγμής (2 νίκες και 0 ήττες).

Οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν καθόλου καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Ισπανούς να βρίσκουν λύσεις έξω από την περίμετρο και ν’ ανεβάζουν τη διαφορά μέχρι και στο +7.

Στο ίδιο μοτίβο εξελίχθηκε και η δεύτερη περίοδος, με τον Γκιόργκι Σερμαντίνι αλλά και τον Μαρσελίνιο Χουέρτας, να κάνουν πράγματα και θαύματα, βάζοντας την ομάδα τους για τα καλά στη θέση του οδηγού, παίρνοντας ένα προβάδισμα της τάξεως των 14 πόντων!

Κάπου εκεί, οι παίκτες του Σέκιζκοκ άρχισαν να ξυπνάνε και μετά το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου παρουσιάστηκαν… αλλαγμένοι στο παρκέ.

Μπήκαν με το “μαχαίρι στα δόντια” στην τρίτη περίοδο, με τον Ντέβιντ ΜακΚόμακ και τον Ραχκμαν να παίρνουν από το χέρι την ομάδα τους και με επιμέρους 31-15 να επιστρέφουν στο ματς, παίρνοντας μάλιστα κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Από εκεί και πέρα, με οδηγό την καλή άμυνα αλλά και ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών, κατάφεραν και διατήρησαν την ισχνή διαφορά που πήραν μέχρι το τέλος, για να φύγουν με ακόμη μία νίκη (2/2) απροσδόκητη θα έλεγε κανείς.

Δκάλεπτα: 17-24, 34-48, 64-63, 88-84

Λούντβιγκσμπουργκ – Σζέτσιν 82-78

Η Λούντβιγκσμπουργκ αν και δυσκολεύτηκε, έφυγε με τη νίκη απέναντι στην Σζέτσιν (82-78) , την πρώτη της για φέτος στο BCL και πλέον έχει ρεκόρ 1-1 στην κατάταξη του Δ’ Ομίλου, όπου συμμετέχει και η ΑΕΚ.

Μετά την ήττα από την Ένωση στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, οι γηπεδούχοι ήθελαν οπωσδήποτε νίκη, κάτι που κατάφεραν έστω και με πολύ άγχος στο τέλος, υποχρεώνοντας παράλληλα τους αντιπάλους τους στην παρθενική τους ήττα.

Έτσι, η ΑΕΚ με νίκη αύριο (25/10) απέναντι στην Σάσαρι θα περάσει πρώτη στον όμιλο και θα αποκτήσει σημαντικό πλεονέκτημα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης που δίνει το εισιτήριο για απευθείας πρόκριση στους “16” του θεσμού.

Το παιχνίδι στην Γερνανία ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τους φιλοξενούμενους να βάζουν δύσκολα στην Λούντβιγκσμπουργκ. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και με μεγάλα καλάθια του Τζέιβον Γκρέιβς κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ.

Η Σζέτσιν με τον Μάζουρτσακ έτρεξε ένα 6-0 σερί και πήρε ένα προβάδισμα οκτώ πόντων στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, όμως στο τέταρτο ο Γκρέιβς μαζί με τον Τσάιλντς ξαναχτύπησαν και έκαναν το 79-75 στα 16″ πριν το φινάλε του αγώνα. Ο Γούντσον μείωσε στον πόντο σκοράροντας ένα τεράστιο τρίποντο στα 4″, αλλά η Λούντβιγκσμπουργκ κέρδισε το ματς στο φινάλε, με 1/2 ελεύθερες βολές του Χάμοντ.

Δεκάλεπτα: 23-27, 45-47, 59-67, 82-78

Μάλαγα – Λε Μαν 83-74

Η Ουνικάχα μπορεί να δυσκολεύτηκε για ένα δεκάλεπτο, όμως δεν ξανακοίταξε πίσω στα υπόλοιπα και πήρε τη νίκη επί της γαλλικής Λε Μαν (83-74) για να φτάσει το απόλυτο (2/2 νίκες) στο φετινό BCL για τον πρώτο όμιλο, όπου συμμετέχει το Περιστέρι.

Οι Γάλλοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, πήραν ένα ισχνό προβάδισμα ενός πόντου στο φινάλε της πρώτη περιόδου, όμως οι γηπεδούχοι από εκεί και μετά, θέλησαν να τελειώσουν το παιχνίδι από νωρίς.

Συγκεκριμένα, ο Οσετκόβσκι μαζί με τον Κράβις πήραν από το χέρι την ομάδα τους και έδωσαν ένα προβάδισμα της τάξεως των 13 πόντων στο πρώτο ημίχρονο.

Από εκεί και το υπόλοιπο του παιχνιδιού απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη Μάλαγα να παίρνει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-16, 40-27, 57-46, 83-74

Θυμίζουμε πως οι 32 ομάδες της κανονικής περιόδου χωρίστηκαν σε οκτώ ομίλους των τεσσάρων ομάδων. Ο πρώτος κάθε γκρουπ προκρίνεται απευθείας στους “16”, ενώ ο δεύτερος και ο τρίτος θα αγωνιστούν στο Play-In που κρίνεται στις δύο νίκες. Στη 2η φάση θα υπάρξουν εκ νέου τέσσερις όμιλοι των τεσσάρων. Οι δύο πρώτοι θα περάσουν σε προημιτελικά best-of-three playoffs, με τους νικητές να εξασφαλίζουν το εισιτήριο για το Final Four.