BCL (πανόραμα): Νίκη της Χάποελ Ιερουσαλήμ επί της “Γαλατά” και ραντεβού με τον ΠΑΟΚ για την πρωτιά

2023-11-30T22:05:33+00:00 2023-12-01T01:41:09+00:00.

gadamopoulos

30/Nov/23 22:05

Lemar_Galata-Hapoel

H Χάποελ Ιερουσαλήμ πέτυχε την τρίτη νίκη της στον Ζ΄ όμιλο και έπιασε στην κορυφή τον ΠΑΟΚ, δίνοντας, παράλληλα, ραντεβού μαζί του την επόμενη αγωνιστική για την πρωτιά και την απευθείας πρόκριση στους “16”.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η 4η αγωνιστική του Basketball Champions League ολοκληρώθηκε το βράδυ της Πέμπτης (30/11) με το τελευταίο ματς του Ζ΄ ομίλου, στον οποίο μετέχει και ο ΠΑΟΚ. Η Χάποελ Ιερουσαλήμ νίκησε με 85-70 τη Γαλατασαράι στην Κωνσταντινούπολη, έφτασε τον “Δικέφαλο” σε ρεκόρ 3-1 και έδωσε με την ομάδα του Φώτη Τακιανού ραντεβού σε δύο εβδομάδες για την πρωτιά του γκρουπ.

Η ομάδα από το Ισραήλ υποχρέωσε τους Τούρκους στην τρίτη ήττα τους στο φετινό BCL, χάρη σε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο στο οποίο ξέφυγε με διαφορά 15 πόντων και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Η Χάποελ, μετά το υπέρ της 22-17 στο 10΄, κράτησε στους 13π. τους γηπεδούχους στη δεύτερη περίοδο, σκόραρε 23 και προηγήθηκε με 45-30.

Η συνέχεια ήταν απλή για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν σε πολύ καλή βραδιά τους Κάρινγκτον, Ράντολφ, που είχαν από 17π.. Σημαντική βοήθεια του πρώην γκαρντ της ΑΕΚ, Μπρίντον Λεμάρ, με 13π., ενώ άλλους τόσους είχε και ο Μορίς Ντουρ. Η “Γαλατά” πλήρωσε τα 16 λάθη της και οι 18π. του Ισμέτ Ακπινάρ δεν της έφτασαν…

Οι 32 ομάδες της κανονικής περιόδου χωρίστηκαν σε οκτώ ομίλους των τεσσάρων ομάδων. Ο πρώτος κάθε γκρουπ προκρίνεται απευθείας στους “16”, ενώ ο δεύτερος και ο τρίτος θα αγωνιστούν στο Play-In, που κρίνεται στις δύο νίκες.

Στη 2η φάση θα υπάρξουν εκ νέου τέσσερις όμιλοι των τεσσάρων. Οι δύο πρώτοι θα περάσουν σε προημιτελικά best-of-three playoffs, με τους νικητές να εξασφαλίζουν το εισιτήριο για το Final Four.