Περιστέρι – Λε Μαν 78-86: Σπατάλησε το +15 και κατέλαβε την 3η θέση, χάνοντας το πλεονέκτημα

2023-12-06T20:28:44+00:00 2023-12-06T22:35:41+00:00.

gadamopoulos

06/Dec/23 20:28

Peristeri-LeMans
BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE 2023-2024 / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΛΕ ΜΑΝ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Το Περιστέρι υπέστη δεύτερη ήττα από τη Λε Μαν στον Α΄ όμιλο του BCL και έχασε κάθε ελπίδα για τις δύο πρώτες θέσεις. Η ομάδα του Σπανούλη θα είναι 3η και με μειονέκτημα έδρας στο Play-in, σε πιθανό “εμφυλίο” με τον Προμηθέα.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Μία μεγάλη διπλή ευκαιρία έχασε το βράδυ της Τετάρτης (6/12) το Περιστέρι κόντρα στη Λε Μαν. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ηττήθηκε με 86-78, έχασε ξανά μετά το -28 στη Γαλλία, «έπεσε» στο 2-3 (στο 3-2 οι Γάλλοι) και κατέλαβε την 3η θέση του Α΄ ομίλου του BCL.

Με νίκη, οι γηπεδούχοι θα είχαν μαθηματικές ελπίδες ακόμη και πρωτιάς και απευθείας πρόκρισης στους «16» κα, κυρίως, εξασφάλισης της 2ης θέσης και του αβαντάζ έδρας στο Play-In. Αυτό δεν συνέβη και το Περιστέρι θα είναι σίγουρα 3ο μετά τη νίκη της  Μάλαγα επί της Φάλκο, καθώς μετρά δύο νίκες επί των Ούγγρων.

Με την κατάληψη της 3ης θέσης, η ελληνική ομάδα ενδέχεται να συναντήσει στο Play-In τον Προμηθέα, αν οι Πατρινοί καταταγούν 2οι στο Β΄ γκρουπ. Το Περιστέρι, αν και στο 12΄ προηγήθηκε με διαφορά 15 πόντων, τη σπατάλησε εύκολα πριν από το ημίχρονο και στην τέταρτη περίοδο παραδόθηκε, καθώς μετά το υπέρ του 64-61 στο 33΄, έμεινε πίσω μέχρι και με 11π. (82-71) στο 39΄.

Χωρίς ρυθμό οι γηπεδούχοι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, άστοχο με 8/32τριπ. (25%) κάπως έτσι πήγε χαμένο το καλό ματς των Χαντς (15π.), Ράγκλαντ (10π., 11ασ.), Ντάνγκουμπιτς (15π.) και Τόμπσον (13π., 5κοψ.), ενώ ο Κένι Ουίλιαμς γύρισε το πόδι του και αγωνίστηκε μόνο 8΄. Σπουδαία εμφάνιση για τη Λε Μαν από τον Ματ Λιούις, με 22π. και 7/7 σουτ, ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά των Τζόουνς (20π.) και Λατιμποντιέ (15π.).

Για την επόμενη, 6η αγωνιστική του Α΄ γκρουπ του BCL, το Περιστέρι υποδέχεται τη Μάλαγα στις 19/12, ενώ η Λε Μαν φιλοξενείται την ίδια μέρα στην Ουγγαρία από τη Φάλκο.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Σερί και Ντάνγκουμπιτς

Οι τρεις – συν ισάριθμές ισοπαλίες – εναλλαγές στο σκορ ήταν μόνο προσωρινές ως το 6-6 του 3΄. Με ένα σερί 10-0 και 9π. από τον εξαιρετικό Ντάνγκουμπιτς, το Περιστέρι ξέφυγε με 16-6 στο 7΄, ενώ ένα τρίποντο του Κασελάκη στο 9΄ έφερε τους γηπεδούχους στο +11 (22-11), που διατηρήθηκε και στο δεκάλεπτο. Καθοριστική διαφορά στα λάθη, με μόνο δύο για την ελληνική ομάδα και έξι για τους Γάλλους.

Λάθη, ναι – ρυθμός, όχι…

Παρά το γεγονός ότι οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη έφτασαν στο +15, με 29-14 στο 12΄, δεν «έχτισαν» πάνω σε αυτό. Οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε πέντε λάθη στη δεύτερη περίοδο και η Λε Μαν, με τον Λιούις να σκοράρει δέκα πόντους στο δεκάλεπτο (συνολικά 15), πέτυχε ένα επιμέρους 19-5 και πλησίασε στο 34-33. Ο Ράγκλαντ είχε μεν 10π. για το Περιστέρι, αλλά η ελληνική ομάδα είχε 4/17τριπ. στην ανάπαυλα.

Τόμπσον και νέο comeback

Με τον Τρέβορ Τόμπσον να σκοράρει 9π. στην τρίτη περίοδο, το Περιστέρι φάνηκε να βρίσκει πάλι ρυθμό και ξέφυγε με 42-33 στο 22΄. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, είχαν και πάλι έτοιμη απάντηση. Οι Γάλλοι ισοφάρισαν άμεσα στο 25΄ σε 44-44 και με τον Τζόουνς να φτάνει τους 16π., κατόρθωσαν να προσπεράσουν με 53-49 στο 27΄, με επιμέρους 20-7.  Οι γηπεδούχοι, πάντως, ανέκτησαν το προβάδισμα με 58-55 στο 30΄, που όμως δεν αποδείχθηκε αρκετό στο τέταρτο δεκάλεπτο…

Πού κρίθηκε: Στη διαφορά στα τρίποντα και τα ριμπάουντ. Το Περιστέρι είχε 8/32 και 25%, ενώ οι Γάλλοι σούταραν 50%, με 10/20. Επτά περισσότερα και τα «σκουπίδια» των φιλοξενούμενων.

Παίκτης-κλειδί: Αλάνθαστο ματς από τον Ματ Λιούις, με 22π., 3/3διπ., 4/4τριπ., 4/4βολ. και τρεις ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 36-33, 58-55, 78-86.

Περιστέρι (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 2, Ράγκλαντ 10 (1/6τριπ., 11ασ.), Ντάνγκουμπιτς 15 (3/4τριπ.), Ξανθόπουλος 4, Χαντς 15 (2/6τριπ.), Πουλιανίτης 5 (1), Κασελάκης 5 (1/4τριπ.), Ρένφρο 4, Ουίλιαμς, Τόμπσον 13 (6/9διπ., 7ριμπ., 5κοψ.), Χουγκάζ 5.

Λε Μαν (Ντελόρ): Λιούις 22 (3/3διπ., 4/4τριπ.), Τζόουνς 20 (6/7διπ., 1/4τριπ.), Ντελονέ, Χάτζινς 11 (1), Γεγκέτ 6 (3/8διπ., 7ριμπ.), Μαβούγκμπε 2, Λατιμποντιέ 15 (2/4τριπ.), Σουάρτζ 7 (1), Ναράς 3 (1).

Βασίλης Σπανούλης: «Ήμασταν νευρικοί χωρίς λόγο»…

Ο προπονητής του Περιστερίου τόνισε μετά το ματς πως «αν και αρχίσαμε βάσει του gameplan μας, στη συνέχεια παίξαμε ατομικά. Περισσότερο ντριμπλάραμε παρά πασάραμε ή σουτάραμε. Η άμυνά μας έγινε soft και στο +10 πιστέψαμε ότι το ματς τελείωσε…». Ο Βασίλης Σπανούλης πρόσθεσε ότι «ήμασταν άστοχοι και νευρικοί χωρίς λόγο. Με τέτοια ποσοστά δεν μπορείς να κερδίσεις στην έδρα σου, ενώ μας “πλήγωσε” και ο Τζόουνς στην τρίτη περίοδο».

Ο κόουτς της Λε Μαν, Ελρίκ Ντελόρ, σχολίασε πως «είχαμε ένα μεγάλο ταξίδι και ήταν λογικό να μην έχουμε τη συγκέντρωσή μας στην αρχή του ματς. Στην πορεία, όμως, ήμασταν πιο αφοσιωμένοι σε όσα είχαμε πει και πήραμε μία μεγάλη νίκη. Ο τραυματισμός του Κένι Ουίλιαμς ήταν κάτι που καθόρισε πολλά για το Περιστέρι. Εμείς εξασφαλίσαμε τη 2η θέση, κάτι που όπως και να έχει είναι υπέρβαση για την ομάδα μας».