Προμηθέας – Ντιζόν 68-71: Απουσίες και χαμένες βολές τον έστειλαν στο Play-In του BCL…

2023-12-12T20:51:45+00:00 2023-12-12T21:50:07+00:00.

Chrysikopoulos_Promitheas-Dijon
BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE / ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ - ΝΤΙΖΟΝ (ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Παρά την απώλεια των Χέιλ και Κάουαν, ο Προμηθέας πάλεψε κόντρα στη Ντιζόν, όμως η αστοχία από τη γραμμή (12/24) τον “λύγισε” στην παράταση. Την τελευταία αγωνιστική θα παίξει για το αβαντάζ έδρας στο Play-In και την αναμέτρηση με το Περιστέρι.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Το ματς ήταν εξαρχής ασυνήθιστο. Το μόνιμο υψηλό τέμπο του Προμηθέα δεν υπήρχε και για τούτο υπήρχε… λόγος. Απουσίες, βιασύνη και αστοχία κόστισαν κόντρα στη Ντιζόν, το βράδυ της Τρίτης (12/12).

Η απώλεια των δύο καλύτερων σκόρερ του, Χάντερ Χέιλ και Άντονι Κάουαν – ο δεύτερος έμεινε τελευταία στιγμή εκτός με τραυματισμό στον αγκώνα – δυσκόλεψε εύλογα το παιχνίδι των Πατρινών απέναντι στη γαλλική ομάδα.

Η Ντιζόν, με κορυφαίους τους Κέιβερ (18π.) και Χόλστον (14π., 7κλεψ.), έμεινε αήττητη σε πέντε αγώνες στον Β΄ όμιλο του Basketball Champions League, καθώς επικράτησε με 71-68 στην παράταση (κ.α. 63-63). Η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς εξασφάλισε την πρωτιά και την απευθείας πρόκριση στους «16» και έστειλε την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου οριστικά στην ενδιάμεση διαδικασία του Play-In.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν εντός πεδιάς στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, είχαν μόνο 5/8 βολές και συνολικά στο ματς αστόχησαν 12 φορές από τη γραμμή (12/24)… Ο Στίβενς είχε 0/2 στα 5΄΄ της κανονικής διάρκειας για να δώσει τη νίκη στους Πατρινούς και κάπως έτσι πήγε χαμένο το καλό παιχνίδι (κυρίως στο πρώτο ημίχρονο) του Ετσενίκε (16π.). Στους 8π. με 2/6 σουτ και επτά λάθη (συνολικά 22 η ομάδα του) στο ντεμπούτο του ο Τιμ Φρέζιερ.

Ο Προμηθέας «έπεσε» στο 2-3 και είναι πια 3ος, πίσω και από τη Ρίτας (3-2), η οποία πέρασε με 95-75 από την Τσεχία επί της Οπάβα. Στην τελευταία αγωνιστική χρειάζεται νίκη στην Οπάβα με τη μεγαλύτερη δυνατή διαφορά, αλλά και εντός έδρας ήττα της Ρίτας από τη Ντιζόν. Τα δύο ματς των Πατρινών με τους Λιθουανούς είχαν από έναν νικητή με 2π. και θα μετρήσει η συνολική διαφορά πόντων, που αυτή τη στιγμή είναι +52 για τη Βίλνιους και +38 για τον Προμηθέα. Η ομάδα που θα τερματίσει 2η θα παίξει στο Play-In με πλεονέκτημα κόντρα στο Περιστέρι.

Για την επόμενη, 6η αγωνιστική του BCL, ο Προμηθέας φιλοξενείται από την Οπάβα στην Τσεχία στις 19/12, ενώ η Ντιζόν παίζει την ίδια μέρα στην έδρα της Ρίτας Βίλνιους.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Παρουσία Ετσενίκε, απουσία… τριπόντου

Ο Ετσενίκε σήκωσε εύλογα από την αρχή το επιθετικό βάρος των γηπεδούχων και είχε 5π. στο κάκιστο πρώτο δεκάλεπτο των δύο αντιπάλων, που έληξε με το «φτωχό» 13-11 για τους Πατρινούς. Ο σέντερ τους σκόραρε άλλους 9π. στη δεύτερη περίοδο, διάστημα όμως στο οποίο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν δύο ασίστ και έξι λάθη (συνολικά 8-9 στην ανάπαυλα)…

Οι Γάλλοι, με μπροστάρη τον Χόλστον (9π.) πέτυχαν σερί 6-0 και ξέφυγαν με 20-15, κρατώντας το προβάδισμα ως το 33-29 του ημιχρόνου, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Προμηθέα από τα 6,75μ., με 0/8 τρίποντα ως το 20΄. Οι 6π. του Ντοκοσί ήταν άλλη μία βοήθεια για την ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς.

Βρήκε σουτ, αλλά…

Παρά την απουσία των Χέιλ και Κάουαν, ο Προμηθέας βρήκε σουτ από μακριά (είχε 5/8τριπ. ως τις αρχές της τέταρτης περιόδου) και με τους πρώτους πόντους του Φρέζιερ προσπέρασε με 35-33, ενώ τους 10π. έφτασε και ο Χρυσικόπουλος. Η βοήθεια που άρχισε να παίρνει ο Χόλστον από τον Κέιβερ, όμως, επέτρεψε στη Ντιζόν να προηγηθεί με 45-42 στο 27΄, πριν από το 48-48 του 30΄ που έφερε το «κλειστό» ματς ως το τέλος και την παράταση.

Πού κρίθηκε: Στην αστοχία του Προμηθέα από τις βολές (12/24) και τα 6,75μ. (6/21τριπ.), στα 22 λάθη των γηπεδούχων, αλλά και στα 17 επιθετικά ριμπάουντ της Ντιζόν, που της έδωσε 13π. από δεύτερη ευκαιρία, έναντι 2π. των γηπεδούχων.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντέιβιντ Χόλστον «κουβάλησε» τη γαλλική ομάδα σε όλο το ματς, με 14π. και παρά τα 3/12τριπ., είχε και επτά κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 29-33, 48-48, 63-63, 68-71 (παρ.).

Προμηθέας (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 8 (2/7τριπ.), Τζόουνς 9 (1/5τριπ.), Κόνιαρης 6 (1/4τριπ.), Μπαζίνας, Φρέζιερ 8 (2/4διπ., 0/2τριπ., 7λαθ.), Χρυσικόπουλος 10 (2/3τριπ.), Κόφεϊ 3, Στίβενς 8 (4/6διπ., 0/4βολ.), Ετσενίγκε 16 (6/8διπ.).

Ντιζόν (Μάρκοβιτς): Κέιβερ 18 (2/7διπ., 2/2τριπ., 8/9βολ.), Ονιάγκουε 4, Αλίνγκουε 2, Χόλστον 14 (2/5διπ., 3/12τριπ., 7κλεψ.), Λάζιτς 8 (1/2τριπ., 6ριμπ.), Χρόβατ 6 (1/9τριπ.), Τσικόκο 8, Χαντ 5, Ντοκοσί 6 (3/6διπ., 7ριμπ.).