Χάποελ Ιερ. – ΠΑΟΚ 71-61: Ένα πεντάλεπτο τού κόστισε την πρωτιά…

2023-12-13T20:31:18+00:00 2023-12-14T00:35:45+00:00.

gadamopoulos

13/Dec/23 20:31

Harrison-Gilmore_Hapoel-PAOK

Ο ΠΑΟΚ έμεινε χωρίς σκορ για πέντε λεπτά στην κάκιστη τρίτη περίοδο στο Βελιγράδι, ηττήθηκε από τη Χάποελ και χάνοντας και το +2 της Πυλαίας και την πρωτιά του Ζ΄ ομίλου του BCL, θα παίξει στα Play-In.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Το αρχικό δεδομένο του άδειου (ουδέτερου) γηπέδου το βράδυ της Τετάρτης (13/12) στο Βελιγράδι ήταν υπέρ του. Η καλή άμυνα της τέταρτης περιόδου, στην οποία κράτησε τη Χάποελ στους 7π. στα πρώτα 7,5 λεπτά της, θα «έπρεπε» να γείρει υπέρ του τη ζυγαριά, όπως και οι 20/34 βολές των τυπικά γηπεδούχων.

Μονάχα που ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ηττήθηκε με 71-61 για την 5η αγωνιστική του Ζ΄ ομίλου του Basketball Champions League, έχασε το ματς στο κακό τρίτο δεκάλεπτό του στο παρκέ του «Aleksander Nikolic». Ο «Δικέφαλος» σκόραρε μόλις 10π. σε αυτό το διάστημα, με 3/14 σουτ, δέχθηκε 21π., έμεινε πίσω με 16π. και το «κυνήγι» ως το -5 του 36΄ και του 39΄ δεν είχε αποτέλεσμα…

Η Χάποελ έφτασε σε ρεκόρ 4-1 και καλύπτοντας και τη ήττα με 2π. στην Πυλαία, εξασφάλισε την πρωτιά και την απευθείας πρόκριση στους «16», στέλνοντας τους παίκτες του Φώτη Τακιανού στο 3-2 και στα Play-In. Παρά το καλό ματς των Γκίλμορ, Χάρισον (από 12π.) και Τσαϊρέλη (10π.), οι Θεσσαλονικείς δεν ολοκλήρωσαν το comeback και θα παίξουν στην ενδιάμεση διαδικασία της 2ης φάσης.

Για την επόμενη, 6η και τελευταία αγωνιστική του Ζ΄ γκρουπ του BCL, η Χάποελ υποδέχεται στο Βελιγράδι τη Μπενφίκα στις 20/12, ενώ ο ΠΑΟΚ φιλοξενεί την ίδια μέρα τη Γαλατασαράι στην Πυλαία και αν επικρατήσει ή ηττηθεί μέχρι 10π., θα είναι 2ος και με αβαντάζ έδρας στο Play-In, κόντρα στην 3η του Η΄ ομίλου, μία εκ των Μούρθια ή Τόφας.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η… αργή «εξαργύρωση» των ριμπάουντ

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 5-0 στο 3΄, όμως έμεινε γρήγορα πίσω με 7-5 και σε ένα δεκάλεπτο με επτά ισοπαλίες και έξι αλλαγές προβαδίσματος, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 16-16, χάρη σε 7π. του Γκίλμορ και παρά τα… επτά λάθη των Ισραηλινών.

Οι τυπικά γηπεδούχοι της ομάδας από την Ιερουσαλήμ ξεκίνησαν καλύτερα το δεύτερο δεκάλεπτο και με το απίθανο τρίποντου του Σμιθ πίσω από το κέντρο ξέφυγαν με 32-22 στο 17΄! Η Χάποελ είχε κυριαρχία στα ριμπάουντ με δέκα επιθετικά και συνολικά 25, έναντι 12 (9-3) του «Δικέφαλου»…

Οι παίκτες του κόουτς Τακιανού, πάντως, δεν άφησαν ανεκμετάλλευτα τα δέκα λάθη και τις έξι χαμένες βολές (9/15) των αντιπάλων. Και με τον Χάρισον να βρίσκει ρυθμό και τον Γκίλμορ να φτάνει τους 10π., οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να «μαζέψουν» το σκορ και να μειώσουν στο 33-30 του ημιχρόνου.

«Άφαντος» στην τρίτη περίοδο…

Το μομέντουμ έδειχνε να είναι με τον ΠΑΟΚ που «γύρισε» άμεσα από το -10, όμως δεν ήταν ακριβώς έτσι. Ο «Δικέφαλος» ήταν πολύ άστοχος και χωρίς συγκέντρωση στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο είχε 3/14 σουτ (3/8διπ., 0/6τριπ.) και πέντε λάθη… Η Χάποελ κράτησε τους φιλοξενούμενους στο μηδέν από το 5:14 ως τα 18΄΄ για τη λήξη της περιόδου και με σερί 12-0 έφτασε στο +16, με 54-38 στο 29΄, ουσιαστικά «καθαρίζοντας» το παιχνίδι και την πρωτιά, παρότι ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο 61-56 του 36΄.

Πού κρίθηκε: Στην κυριαρχία της Χάποελ στην τρίτη περίοδο (επιμέρους 21-10) – στην οποία ο ΠΑΟΚ είχε 3/14 σουτ και πέντε λάθη – αλλά και στο 39-29 στα ριμπάουντ για τους Ισραηλινούς, που κάλυψαν τις 14 χαμένες βολές τους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κρις Τζόνσον ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με 16 πόντους, 5/5διπ., 0/2τριπ. και 6/11βολ., μαζεύοντας και 7ριμπ.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 33-30, 54-40, 71-61.

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Τζίκιτς): Κάρινγκτον 7, Τζόνσον 16 (5/5διπ., 7ριμπ.), Λεμάρ 3, Ράντολφ 13 (2/6διπ., 3/4τριπ., 5ριμπ.), Μπλέιζερ 6 (1/3τριπ.), Τσαχασβίλι 1, Χάνκινς 13 (4/6διπ., 5/10βολ., 6ριμπ.), Σμιθ 12 (3/6τριπ., 6ασ.), Ζούσμαν, Κορνίλιους.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Σμιθ, Γκίλμορ 12 (3/3διπ., 2/3τριπ., 9ριμπ.), Χάρισον 12 (1/5διπ., 1/3τριπ., 7/8βολ., 5ασ.), Τσιακμάς, Σχίζας 7 (1/4τριπ.), Τσαϊρέλης 10 (5/9διπ.), Φρίντρικσον 7 (1/6διπ., 1/4τριπ., 4ριμπ., 3ασ.), Μαργαρίτης, Άλστον 4 (2/διπ., 5ριμπ.), Μπελιάουσκας 7 (2/5τριπ.).