Οπάβα – Προμηθέας 97-100: Νίκη χωρίς αντίκρισμα και κόντρα στη Λε Μαν με μειονέκτημα…

2023-12-19T20:42:04+00:00 2023-12-20T13:45:04+00:00.

gadamopoulos

19/Dec/23 20:42

Koniaris_Opava-Promitheas

Ο Προμηθέας επικράτησε απρόσμενα δύσκολα στην Οπάβα για το φινάλε της 1ης φάσης του BCL, όμως η νίκη της Ρίτας επί της Ντιζόν τον άφησε 3ο στον Β΄ όμιλο και τον έστειλε στα Play-In με μειονέκτημα έδρας, απέναντι στη Λε Μαν.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Το καθήκον του το έκανε… εν μέρει, καθώς το βράδυ της Τρίτης (19/12) στην Τσεχία χρειαζόταν νίκη, αλλά και με τη μέγιστη δυνατή διαφορά, ώστε να περιμένει ήττα της Ρίτας στην έδρα της από τη Ντιζόν.

Ο Προμηθέας επικράτησε μεν με 100-97 της Οπάβα (0-6) στην παράταση (κ.α. 91-91), όμως το ρεκόρ 3-3 δεν ήταν αρκετό για να του δώσει τη 2η θέση του Β΄ ομίλου του Basketball Champions League και το πλεονέκτημα έδρας στα Play-In. Οι Η νίκη της Ρίτας (4-2) επί της Ντιζόν (5-1) με 79-77 άφησε τους Πατρινούς 3ους και τους έστειλε με μειονέκτημα έδρας πάνω στη γαλλική Λε Μαν, σε σειρά που θα κριθεί στις δύο νίκες.

Η απουσία των Ετσενίκε και Φρέζιερ, μαζί με εκείνη του Χάντερ Χέιλ, δεν βοήθησε τον Προμηθέα να παίξει για μεγάλη διαφορά, αναμένοντας καλά νέα από τη Λιθουανία, όμως δυσκολεύτηκε απρόσμενα από την αδύναμη αντίπαλό του, η οποία έχανε με κατά μέσο όρο 35,4π. διαφορά! Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου κράτησαν τους γηπεδούχους σε 1/14 σουτ στα πρώτα 8΄ της τέταρτης περιόδου, όμως με σκορ 91-89, ο Τζόουνς έκανε φάουλ στο τρίποντο στον Τάουνς και ο γκαρντ των Τσέχων είχε μόνο 2/3 βολές, στέλνοντας το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο.

Το τρίποντο του Ρέινολντς (16π.) στα 48΄΄ «έγραψε» το 96-93 και βοήθησε τον Προμηθέα, να πάρει μία νίκη άνευ ουσίας, στην οποία κορυφαίος ήταν ο Άντονι Κάουαν με 30 πόντους, έχοντας συνεισφορά από του Κρις Κόφεϊ (25π.) και Αντώνη Κόνιαρη (13π., 5ασ.)

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Άμεση αντίδραση, αλλά χωρίς ξεκάθαρο προβάδισμα

Η Οπάβα ξεκίνησε απρόσμενα καλά και προηγήθηκε με 13-5 στο 5΄, όμως ο Προμηθέας «μάζεψε» αμέσως το μειονέκτημα και κατόρθωσε να πάρει και προβάδισμα στο δεκάλεπτο, με 25-24. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, ωστόσο, δεν κατάφεραν να εξασφαλίσουν μία καλή διαφορά, αφού παρότι έφτασαν στο +6 (32-26) στο 12΄, οι γηπεδούχοι πέτυχαν σερί 11-0 για το υπέρ τους 47-42 στο 18΄. Με 10π. του Κάουαν στην περίοδο, οι Πατρινοί προσπέρασαν 52-51 στην ανάπαυλα.

Ίδιο σκηνικό…

Τα δεδομένα δεν άλλαξαν και στο τρίτο δεκάλεπτο. Το προβάδισμα άλλαζε χέρια και οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να πάρουν για τα καλά τα ηνία, ίσως και από τα μαντάτα από το Βίλνιους και τη διαφαινόμενη νίκη της Ρίτας επί της Ντιζόν. Οι Κάουαν (22π.) και Κόφεϊ (21π.) συνέχισαν το καλό ματς τους, αλλά η Οπάβα ήταν μπροστά με 77-76 στο 30΄.

Πού κρίθηκε: Στην καλή εξίσωση δημιουργίας του Προμηθέα, με 28 ασίστ και μόνο εννέα λάθη, που κάλυψαν τις δέκα (12/22) χαμένες βολές.

Παίκτης-κλειδί: Ο Άντονι Κάουαν ήταν ο κορυφαίος των Πατρινών, με 30π., 3/7διπ., 5/14τριπ., 9/13βολ. και 11 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 51-52, 77-76, 91-91 (κ.α.), 97-100 (παρ.)

Οπάβα (Σζούντεκ): Πέτσασεκ 14, Τάουνς 19 (2/4τριπ., 8ριμπ., 6ασ.), Γκνιάντεκ, Σβάντρλικ 6, Μόκραν 14 (4/6διπ., 0/4τριπ., 11ριμπ.), Κούριλ 7 (1), Γιουρέτσκα 3 (1), Σίρινα 20 (5/13τριπ.), Σλάβικ 9 (1).

Προμηθέας (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 16 (4/11τροπ., 7ριμπ.), Κάουαν 30 (5/14τριπ., 11ασ.), Τζόουνς 6 (2/4τριπ.), Κόνιαρης 13 (2/4τριπ., 5ασ.), Μπαζίνας, Χρυσικόπουλος, Κόφεϊ 25 (11/16διπ., 1/1τριπ.), Στίβενς 10, Καραγιαννιδης.