Χάποελ Χολόν – ΑΕΚ 79-68: Ήττα στην Ουγγαρία και… “βουνό” για την πρόκριση

2024-01-30T20:00:12+00:00 2024-01-30T22:29:46+00:00.

gadamopoulos

30/Jan/24 20:00

Randle_Holon-AEK

Η ΑΕΚ “τα έσπασε” στη δεύτερη και τρίτη περίοδο στην ουδέτερη έδρα της Χολόν και υπέστη δεύτερη ήττα στον Λ΄ όμιλο των “16” του Basketball Champions League, κάτι που δυσκολεύει ιδιαιτέρως την προσπάθεια να φτάσει στα προημιτελικά.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η άδεια και ουδέτερη έδρα της Χάποελ Χολόν στην Ουγγαρία «ύψωσε» ένα… «τείχος» στην ΑΕΚ και την προσπάθειά της να προκριθεί στα προημιτελικά του φετινού Basketball Champions League.

Η Ένωση, μετά την ήττα της πρεμιέρας του Λ΄ ομίλου των «16» στην Πάτρα, ηττήθηκε και την Τρίτη (30/1) από τους Ισραηλινούς στο Σομπατέλι με 79-68 και με 0-2 στο γκρουπ, βλέπει πολλές από τις ελπίδες της να εξανεμίζονται.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου, στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του στον «Δικέφαλο», δεν κατάφερε να πάρει κάτι περισσότερο κόντρα στη θεωρητικά πιο αδύναμη (και λόγω της ουδέτερης έδρας της) ομάδα του ομίλου με τον Προμηθέα και τη Μούρθια και έχει πια μπροστά της ένα… «βουνό», αν θέλει να συνεχίσει στην 8άδα του BCL.

Οι «κιτρινόμαυροι», παρά το ενθαρρυντικό ξεκίνημά τους (23-14 στο 7΄), «πλήρωσαν» την αστοχία τους στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο είχαν 7/27 σουτ… Το μεγάλο ματς του Τσέις Ραντλ, με 22π., δεν ήταν αρκετό, αφού ο Τίλμαν έμεινε στο καλό πρώτο δεκάλεπτο (8π. από τους συνολικά 10π.).

Οι Νάιτ και ΜακΡέι είχαν επίσης από 12 και 9π. αντίστοιχα, η ΑΕΚ πλησίασε ως το 73-68 του 37΄ χάρη στο χαμηλό σχήμα με τον Αγραβάνη ως σέντερ, αλλά δεν είχε άλλες λύσεις και μετά το ξεκίνημα με 5-0 στην 1η φάση, υπέστη τρίτη σερί ήττα. Ασταμάτητος για τους νικητές ο Σι Τζέι Χάρις, με 19π., ενώ ο Νετανέλ Άρτζι (16π), αν και είχε 4/21τριπ. στα προηγούμενα δέκα παιχνίδια του στη διοργάνωση, κόντρα στην Ένωση πέτυχε 4/5!

Για την επόμενη, 3η αγωνιστική του Λ΄ ομίλου των «16» του Basketball Champions League, η Χάποελ Χολόν υποδέχεται τον Προμηθέα στην Ουγγαρία στις 6/2, ενώ η ΑΕΚ φιλοξενεί τη Μούρθια, την ίδια μέρα..

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Διαφορά και… σπατάλη

Η ΑΕΚ κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της από τα μέσα της πρώτης περιόδου και με ένα επιμέρους 13-3 ξέφυγε με 23-14 στο 7΄, με εξαιρετική αφετηρία των Τίλμαν, Ραντλ (από 8π.) και ΜακΡέι (7π.). Τα 5/9τριπ. της Χολόν, όμως, έφεραν σερί 9-0 για το 23-23 και η Ένωση απλώς πήρε προβάδισμα 26-23 στο 10΄.

Αστοχία και «κυνήγι»

Το μομέντουμ άνηκε ξεκάθαρα στη Χάποελ, η οποία χάρη σε 14π. του Άρτζι (4/5τριπ.) πέτυχε επιμέρους 19-3 και ξέφυγε με 33-26 στο 12΄. Η αστοχία του «Δικέφαλου», με μόλις 4/15 σουτ στη δεύτερη περίοδο (3/11διπ., 1/4τριπ.), αλλά και συνολικά οκτώ λάθη, ανάγκασαν την ομάδα του Ηλία Ζούρου – που είχε εύκολο σκορ μόνο με τις 11/14βολ. – να κυνηγά στο σκορ και να βρεθεί και στο -11 (46-35) του 19΄, πριν από το 46-38 του ημιχρόνου…

Ίδιο σκηνικό…

Το επιθετικό πρόβλημα της Ένωσης δεν βρήκε λύση ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι «κιτρινόμαυροι» σκόραραν μόλις 13π. με 3/12 σουτ (2/8διπ., 1/4τριπ.). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μεν σε 46-41 και 49-43, όμως με τον Χάρις να φτάνει τους 18π., οι Ισραηλινοί έφτασαν στο +12 (55-43) του 26΄ και έδειξαν να έχουν το έλεγχο του ματς, με το 60-51 του 30΄,κάτι που δεν άλλαξε ως τι φινάλε.

Πού κρίθηκε: Στα χαμηλά ποσοστά της ΑΕΚ, που είχε 16/39διπ. (41%) και 6/18τριπ. (33%), που είχε και 15 λάθη και επέτρεψε και δέκα επιθετικά ριμπάουν στη Χολόν.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σι Τζέι Χάρις «κουβάλησε» τη Χάποελ σε όλο το ματς και το τελείωσε με 19π., 4/8διπ., 2/5τριπ. και 5/7βολ..

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 46-38, 60-51, 79-68.

Χάποελ Χολόν (Σερφ): Σμιθ 17 (8/10διπ., 6ριμπ.), Ντόουσον 5, Βάνοουτζιν 9 (2/4τριπ.), Χάρις 19 (2/5τριπ.), Χάνοτσι 3 (1), Άρτζι 16 (4/5τριπ., 5ριμπ.), Κρόφορντ 8 (1/4τριπ.), Μισγκάβ 2.

ΑΕΚ (Ζούρος): Τίλμαν 10 (4/10διπ., 8ριμπ.), Ραντλ 22 (3/3διπ., 4/6τριπ.), Καράμπελας 1, Χόλινς 2, Νετζήπογλου 2, Αγραβάνης 3 (1/5διπ., 0/1τριπ., 8ριμπ.), Νάιτ 12 (2/7διπ., 1/4τριπ.), Κουζέλογλου 2, Μόργκαν 5, ΜακΡέι 9 (2/6διπ., 1/3τριπ.).