ΑΕΚ: Η Μούρθια “άλωσε” τα Άνω Λιόσια και βύθισε την Ένωση στο 0-3

2024-02-06T20:40:36+00:00 2024-02-06T22:45:42+00:00.

gadamopoulos

06/Feb/24 20:40

McRae_AEK-Murcia-2
BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE / ΑΕΚ - ΜΟΥΡΘΙΑ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Χωρίς νίκη στον Λ΄ όμιλο των “16” του BCL έμεινε η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε από τους πρωτοπόρους και αήττητους Ισπανούς και παρά το μεγάλο ματς του ΜακΡέι “έπεσε” στο 0-3, με ελάχιστες πια ελπίδες πρόκρισης.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι με τον Ηλία Ζούρο στον πάγκο της, δεν άλλαξε τη διαφαινόμενη μοίρα της ΑΕΚ στους «16» του Basketball Champions League. Η Μούρθια νίκησε την Τρίτη (6/2) την Ένωση στα Άνω Λιόσια με 84-79 και την άφησε χωρίς νίκη στον Λ΄ όμιλο, αλλά και με ελάχιστες πια ελπίδες πρόκρισης στα προημιτελικά…

Η ισπανική ομάδα πέτυχε την 8η σερί νίκη της στη διοργάνωση (μετά την ήττα της πρεμιέρας από την Τορτόνα στην Ιταλία) και υποχρέωσε τους γηπεδούχους σε 4η διαδοχική ήττα, παρά τη σαφώς βελτιωμένη εικόνα τους από τη σαββατιάτικη συντριβή στη Ρόδο. Το ισόπαλο 72-72 του 36΄ άλλαξε αρχικά από καλάθι του άλλοτε «κιτρινόμαυρου» Χάουαρντ Σαντ-Ρος (11π.).

Το ματς, πάντως, κρίθηκε εν πολλοίς από τους 7π. του Μάρκο Τοντόροβιτς (21π.) στο τελευταίο τρίλεπτο, στο οποίο σκόραρε δύο καθοριστικά τρίποντα για το 78-74 και το 84-76, στο 1:48 για τη λήξη και οδήγησε τη Μούρθια στο 3-0 στο γκρουπ. Στον «Δικέφαλο» δεν έφτασε το μεγάλο ματς του Τζόρνταν ΜακΡέι (20π.), ούτε το καλό βράδυ των Κουζέλογλου, Ραντλ (από 12π.) και Νετζήπογλου (9π.), καθώς συνολικά η ΑΕΚ είχε και μόλις 3/11 τρίποντα…

Για την επόμενη, 4η αγωνιστική του Λ΄ ομίλου των «16» του Basketball Champions League, η AEK υποδέχεται στις 5/3 τη Χάποελ Χολόν, ενώ η Μούρθια φιλοξενείται την ίδια μέρα από τον Προμηθέα στην Πάτρα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Ανοικτό γήπεδο, «κλειστό» ματς

Η πίεση της ΑΕΚ, που της χάρισε ευκαιρίες εύκολων πόντων στον αιφνιδιασμό, έφερε το υπέρ της 11-5 στο 5΄, με σερί 6-0 και δύο καρφώματα του Κουζέλογλου. Η ισπανική ομάδα, πάντως, ισορρόπησε τον ρυθμό στη συνέχεια και όχι μόνο ισοφάρισε 17-17 στο 7΄, αλλά χάρη στα 5/10τριπ. στην πρώτη περίοδο, προσπέρασε με 27-25 στο δεκάλεπτο.

Λάθη και (χαμένα) ριμπάουντ…

Η Ένωση περιόρισε το τρίποντο της Μούρθια (είχε 1/7 στη δεύτερη περίοδο), αλλά όχι και τα ριμπάουντ των φιλοξενούμενων. Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο είδε τον «Δικέφαλο» να έχει σερί 7-0 για το 34-30 στο 15΄, όμως οι παίκτες του απάντησαν με 6-0 και έχοντας εννέα επιθετικά «σκουπίδια», διατήρησαν το προβάδισμα ως την ανάπαυλα με 42-39. Τα έξι λάθη της ΑΕΚ στο δεκάλεπτο δεν της επέτρεψαν να πάρει τα ηνία.

ΜακΡέι vs Ένις

Η ΑΕΚ μπήκε εξαιρετικά στην τρίτη περίοδο και αρχίζοντας με σερί 9-0, ξέφυγε με 48-42 στο 24΄! Η Μούρθια, όμως, με τον Ένις να «ζεσταίνεται» με τρία τρίποντα, είχε επιμέρους 14-2 και πήρε πάλι κεφάλι στο σκορ με 56-50 στο 27΄ και με 60-52 ένα λεπτό αργότερα. Με τον Τζόρνταν ΜακΡέι να σκοράρει 12π. στο δεκάλεπτο, πάντως, η Ένωση έμεινε κοντά ως το 30΄ και στο 31΄ προηγήθηκε 63-62.

Πού κρίθηκε: Στα 15 επιθετικά ριμπάουντ της Μούρθια, στα 17 λάθη της ΑΕΚ και στη διαφορά στα τρίποντα (3/11 η Ένωση, 11/32 οι Ισπανοί).

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάρκο Τοντόροβιτς δεν ήταν απλώς πρώτος σκόρερ του ματς, με 21π. και 8/11 σουτ, αλλά πέτυχε και δύο καθοριστικά τρίποντα στο τελευταίο τρίλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 39-42, 60-62, 79-84.

ΑΕΚ (Ζούρος): Τίλμαν 1 (0/5διπ., 4ριμπ.), Χολ 5 (1), Ραντλ 12 (3/4διπ., 1/2τριπ.), Καράμπελας , Χόλινς 5, Νετζήπογλου 9 (2/2διπ., 1/2τριπ.), Χατζηδάκης, Νάιτ 9, Κουζέλογλου 12 (6/8διπ.), Μόργκαν 6 (3/6διπ., 6ριμπ.), ΜακΡέι 20 (9/16διπ., 0/1τριπ.).

Μούρθια (Αλόνσο): Ρ. Κούρουκς 6 (2/3τριπ,, 7ριμπ.), Σαντ-Ρος 11 (2/5διπ., 1/3τριπ., 9ασ., 6ριμπ.), Κοπέιν 7 (1), Ράντοβιτς 4, Φαλκ, Σλίβα 10 (2/6τριπ.), Τοντόροβιτς 21 (6/7διπ, 2/4τριπ.), Ντιανιέ 6, Γέλινιεκ 3 (1/5τριπ.), Ένις 11 (3/8τριπ., 9ασ.), Αρ. Κούρουκς 5 (1).