ACB: Παραλίγο 100άρα η Μούρθια πριν την ΑΕΚ, δύσκολα η Μάλαγα την Ανδόρα

2024-02-03T22:41:58+00:00 2024-02-03T22:50:17+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

03/Feb/24 22:41

Την αυλαία της 21ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος άνοιξαν τέσσερα παιχνίδια, με την Μούρθια να παίρνει τη νίκη κόντρα στην Μπιλμπάο λίγο πριν την ΑΕΚ (6/2, 19:30) και την Μάλαγα να κερδίζει την Ανδόρα και να φτάνει τις τέσσερις σερί νίκες σε ACB και BCL και να παραμένει δεύτερη στην Ισπανία.

Tης Eurohoops team/ info@eurohoops.net

Την αυλαία της 21ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος άνοιξαν τέσσερα παιχνίδια, με την Μούρθια να κερδίζει στην έδρα της την Μπιλμπάο του Γιώργου Τσαλμπούρη (96-76) μετά τον Προμηθέα πριν από λίγα 24ωρα στην φάση των “16” του BCL και τώρα στρέφει την προσοχή της στο προσεχές ματς με την ΑΕΚ (6/2, 19:30) για την 3η αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο είναι μέχρι στιγμής αήττητη στον Λ’ όμιλο του Basketball Champions League και θέλει να κάνει το 3/3 κόντρα στην ντεφορμαρισμένη “Ένωση” του Ηλία Ζούρου, η οποίοα ψάχνει την πρώτη της νίκη στην φάση των “16” αν θέλει να ελπίζει για την ευρωπαϊκή της συνέχεια.

Χάρις σ’ ένα επιμέρους 32-13 στο πρώτο ημίχρονο, η Μούρθια ξέφυγε από την Μπιλμπάο στο πρώτο 20λεπτο, με τον Ένις να δίνει σημαντικές λύσεις στην ομάδα του και ουσιαστικά να την βάζει σε θέση οδηγού, αφού οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μην μπορούν να βρουν λύσεις απ’ την περίμετρο και να υποπίπτουν σε συνεχόμενα λάθη. Το 0/8 στο πρώτο μέρος τα έλεγε όλα, ενώ στο δεύτερο συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, μη μπορώντας (παρά τα καλάθια του Ρένφρο) να επιστρέψουν ολοκληρωτικά στο παιχνίδι.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ένις με 19 πόντους (7 ασίστ και 4 κλεψίματα), ενώ από 16 είχε ο Τοντόροβιτς (6 ριμπάουντ) και 13 ο Κούρουκς με 5 ριμπάουντ.

Ο Γιώργος Τσαλμπούρης από τους ηττημένους, γωνίστηκε μόλις 3’20” χωρίς να σκοράρει, ενώ 12 πόντους και 4 ριμπάουντ είχε ο Τίκβι Χλίνασον.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 50-32, 76-50, 96-76

Μάλαγα – Ανδόρα 92-86

Η Μάλαγα συνεχίζει να βγάζει… μάτια με την απόδοσή της, καθώς τόσο σε Ευρώπη όσο και σε ισπανικό πρωτάθλημα έχει να ηττηθεί από τις 20 Ιανουαρίου. Το ίδιο έργο συνέχισε και το βράδυ του Σαββάτου (3/2) καθώς επιβλήθηκε δύσκολα της Ανδόρας με 91-86 για την 21η αγωνιστική της ACB, ανεβαίνοντας στο 17-4, έχοντας μόλις μία ήττα παραπάνω από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης (17-3).

Η ομάδα του Ιμπόν Ναβάρο μόνο εύκολο έργο δεν είχε, καθώς από το πρώτο κιόλας λεπτό, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Οι κατοχές και τα προβαδίσματα στην πρώτη περίοδο άλλαζαν συνεχώς χέρια, με τον Ντζέντοβιτς να προσπαθεί με προσωπικές του ενέργειες να δώσει έναν… αέρα στην ομάδα του, όμως η άμυνα ζώνης που έπαιζαν οι φιλοξενούμενοι, σε συνδυασμό με τα σουτ του Χάρντινγκ καθιστούσε δύσκολο το έργο του. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και στο δεύτερο ημίχρονο, μέχρι που η Μάλαγα κατάφερε να ξεφύγει για λίγο στο σκορ, για να πάρει και μία πολύτιμη νίκη για τη συνέχεια.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντίαθ με 14 πόντους, ενώ 13 έβαλε ο Ντζέντοβιτς και 12 πόντους ο Κάρτερ.

Τα δεκάλεπτα: 21-30, 47-48, 71-70, 92-86