Έγκλημα ΑΕΚ και τιμωρία από Χολόν, που πέταξε εκτός την Ένωση στην τρίτη παράταση

05/Mar/24 22:37 March 5, 2024

gadamopoulos

05/Mar/24 22:37

tahjere-mccall-hapoel-holon

Χωρίς νίκη στους “16” του Basketball Champions League έμεινε η ΑΕΚ, η οποία παρά τους 40π. του Κουζμίνσκας χάρισε ένα δικό της ματς στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο και έχασε κάθε ελπίδα για την 8άδα του Basketball Champions League.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Πρόωρο «αντίο» στο φετινό Basketball Champions League είπε το βράδυ της Τρίτης (5/3) η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε με 112-108 στην τρίτη παράταση (κ.α. 77-77, 1η παρ. 90-90, 2η παρ. 100-100) από τη Χάποελ Χολόν στο άδειο κλειστό των Άνω Λιοσίων και έμεινε χωρίς νίκη σε τέσσερα ματς στους «16» της διοργάνωσης…

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου (η οποία υπέστη πέμπτη σερί ήττα στο BCL) απώλεσε και τις τελευταίες και λιγοστές μαθηματικές ελπίδες για συνέχεια στην 8άδα, παρά τη σπουδαία παράσταση του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, με 40 πόντους και 11 ριμπάουντ, αλλά και το καλό ματς του Τζόρνταν ΜακΡέι, που είχε 27 πόντους.

Η Ένωση κατάφερε παράλληλα και να.. χαρίσει, να «κλέψει» αλλά και να δωρίσει ξανά το ματς στους Ισραηλινούς.

Το μεγάλο ματς του Κουζμίνσκας πήγε χαμένο. Ο Λιθουανός πέτυχε ρεκόρ καριέρας σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ «έγραψε» και την καλύτερη φετινή επίδοση από παίκτη στο BCL.

Το «θρίλερ» είχε και… τρίτη παράταση (για τρίτη φορά στην ιστορία του BCL), όμως, την οποία δεν απέτρεψε ούτε το εντυπωσιακό ξεκίνημα της ΑΕΚ με 10-0 στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο. Η Ένωση είχε ξεκάθαρα το πάνω χέρι μέχρι και ένα λεπτό για τη λήξη, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν. Ισοφάρισαν αρχικά σε 100-100 και μετά το λάθος του Ραντλ, που πάτησε τη γραμμή, είχαν και ευκαιρία για νίκη, όμως αστόχησαν στην εκπνοή σε λέι απ με τον Κρόφορντ!

Στο τρίτο έξτρα πεντάλεπτο, όμως, η Χάποελ ήταν πιο αποτελεσματική και ψύχραιμη και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στον όμιλο, μένοντας στο κυνήγι των Μούρθια και Προμηθέα. Η ΑΕΚ είχε άλλη μία ευκαιρία για νέα παράταση η νίκη, όμως το λάθος του Καράμπελα δεν επέτρεψε κάτι καλύτερο.

Για την επόμενη, 5η αγωνιστική του Λ΄ ομίλου των «16» του Basketball Champions League, η ΑΕΚ φιλοξενείται στις 12/3 από τη Μούρθια, ενώ η Χάποελ Χολόν παίζει στις 13/3 με τον Προμηθέα στην Πάτρα.