Προμηθέας – Χολόν 92-93: Πήγε για επική ανατροπή, έχασε το θρίλερ, αλλά δεν… χάθηκε!

2024-03-13T20:04:58+00:00 2024-03-13T21:11:29+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

13/Mar/24 20:04

Anthony-CowanJR-Promitheas-Holon-BCL

Ο Προμηθέας επέστρεψε αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τη Χάποελ Χολόν (92-93), που όμως δεν έχασε τη διαφορά (των εννέα πόντων) και κρατάει την τύχη στα χέρια του για την πρόκριση στα προημιτελικά του BCL.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Τρία λάθη στα τελευταία 20″, όμως το πιο κρίσιμο το έκανε ο Χάντερ Χέιλ. Στον Λ΄ όμιλο του BCL, ο Προμηθέας ήθελε να “εξαργυρώσει” τη σπουδαία νίκη επί της Μούρθια στο ματς με τη Χάποελ Χολόν, όμως η ισραηλινή ομάδα έφυγε μ’ ένα μεγάλο διπλό από το “Δ. Τόφαλος” (93-92), δεν πήρε τη διαφορά (το πρώτο ματς είχε λήξει 74-65) κι ανέβαλε για την ώρα την πρόκριση της ελληνικής ομάδας. Μάλιστα, μ’ αυτή τη νίκη, η Χολόν έμεινε ζωντανή για την πρόκριση στις οκτώ καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα πλέον κρατάει την τύχη στα χέρια της και πρέπει να κερδίσει για δεύτερη φορά την ΑΕΚ στο BCL. Στην περίπτωση που ηττηθεί από την Ένωση, τότε θα χρειαστούν το διπλό της ισπανικής ομάδας μέσα στην Ουγγαρία, ενώ εάν η Χολόν κερδίσει τη Μούρθια τότε θα έχουμε τριπλή ισοβαθμία με 4-2 αλλά και πάλι ο Προμηθέας χαμογελά. Εκτός εάν η Χολόν κερδίσει με +25 τη Μούρθια όπου εκεί θα μιλάμε για έκπληξη πλέον.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κέβιν Χέρβει με 20 πόντους (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Όσο για τους ηττημένους, ο Άντονι Κάουαν έκανε πράγματα και θαύματα, όμως δεν ήταν εν τέλει αρκετά. Σημείωσε 30 πόντους (3/4 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 9/11 βολές, 8 ασίστ, 4 ριμπάουντ), ενώ ο Κάμερον Ρέινολντς έβαλε 19 με 5/10 τρίποντα.

Επέστρεψε, το πάλεψε, αλλά…

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά στο παρκέ και με τον Χάιμε Ετσενίκε να σκοράρει κάτω από το καλάθι, πήραν ένα ισχνό προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Κάπου εκεί όμως όλα άλλαξαν…

Τα συνεχόμενα λάθη, η ευστοχία των Ισραηλινών έξω από τα 6,75μ. (62% στα τρίποντα) και ο πλουραλισμός που είχαν στην επίθεση, ανάγκασαν τον Προμηθέα να μείνει πίσω και με επιμέρους 10-26 στη δεύτερη περίοδο, η διαφορά εκτοξεύθηκε απ’ το πουθενά στο +13 για τους φιλοξενούμενους.

Στο ίδιο και… χειρότερο μοτίβο εξελίχθηκε και η τρίτη περίοδος, εκεί όπου ο Χέρβεϊ με τον ΜακΚόλ πήραν την ευθύνη σε πολλές επιθέσεις της Χολόν, για να ανεβάσουν ακόμη περισσότερο την τιμή της διαφοράς. Ένα 7-0 σερί της ομάδας του Ηλίας Παπαθεοδώρου στο ξεκίνημα του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου, ναι μεν έριξε τη διαφορά και μείωσε μέχρι και στο καλάθι (9-1 σερί στο τελευταίο δίλεπτο), μετά από συνεχόμενες τρίποντες “βόμβες” του Κάουαν και του Ρέινολντς, όμως ο Κρόφορντ ήταν εκεί με τρίποντο.

Ο Κάουαν αργότερα πήγε πάλι στις βολές, η Χολόν έκανε λάθος στην επαναφορά κι ο Κόφει αστόχησε στο εξ επαφής καλάθι, αλλά κέρδισε βολές. Αστόχησε στην πρώτη, ευστόχησε στη δεύτερη (92-93), Η Χολόν έκανε και άλλο λάθος, στα 9.3 δεύτερα.

Αλλά και ο Προμηθέας με τον Χέιλ έκανε το ίδιο και το ματς πήγε στους Ισραηλινούς, αλλά δεν χάθηκε η διαφορά του πρώτου αγώνα (+9).

Πού κρίθηκε

Στο μοιραίο -εις διπλούν- λάθος του ΜακΚόλ που έκανε βήματα κι έπειτα λάθος στην επαναφορά κι έδωσε την ευκαιρία για ακόμη μία επίθεση στα 9.3″ στον Προμηθέα. Εκεί όμως η κακή πάσα του Χάντερ Χέιλ, έκρινε τα πάντα…

Ο Κέβιν Χέρβει που έκανε σχεδόν τα πάντα στην επίθεση για την ομάδα του, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι έχοντας 20 πόντους (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Χάποελ Χολόν – Μούρθια (20/3, 19:30)

Παπαθεοδώρου: “Έχουμε τον έλεγχο στα χέρια μας”

Ο προπονητής του Προμηθέα μίλησε μετά το τέλος του αγώνα για την ήττα της ομάδας του: “Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, είναι πολύ καλή ομάδα η Χολόν και ήταν πολύ εύστοχη σήμερα. Εμείς δεν καταφέραμε να ελέγξουμε το παιχνίδι μέσα από την άμυνά μας και να βρούμε ρυθμό και στην επίθεση. Είχαμε όμως τα ψυχικά αποθέματα να το γυρίσουμε και να το διεκδικήσουμε στη μία κατοχή στο τέλος. Ωστόσο, έχουμε τον έλεγχο στα χέρια μας και μπορούμε να κάνουμε τη νίκη που θέλουμε στο τελευταίο ματς.

Στα 10 λεπτά παιχνιδιού είναι πάρα πολύς ο χρόνος. Μπορούσαμε να κερδίσουμε, είχαμε διπλό στόχο στο 4ο δεκάλεπτο. Η Χολόν είναι πολύ καλή ομάδα, ξέρουμε ποιοι είμαστε, έχουμε πολύ καλή παρουσία ως τώρα. Στο Τοπ16 είναι πολύ δύσκολο να προχωρήσεις.

Για τον Κόνιαρη και τη συνέχεια: «Κάθε παίκτης προσφέρει. Ο Αντώνης έχει επιρροή στην άμυνα και στην οργάνωση. Μας έδωσε καθαρές αποφάσεις. Για να γυρίσεις ένα τέτοιο ματς θέλει μεγάλη προσπάθεια. Στο τέλος δώσαμε σύνθημα να σηκώσουμε τα κεφάλια μας, γιατί είναι μια ήττα που πονάει. Έχουμε αγώνα το Σάββατο για το ελληνικό πρωτάθλημα και μετά θα δούμε την ΑΕΚ“, δήλωσε χαρακτηριστικά.

Photo Credits: BasketballChampionsLeague