Μεγάλος ΠΑΟΚ, μπορεί την υπέρβαση!

2017-02-28T20:24:29+00:00 2017-02-28T20:54:58+00:00.

28/Feb/17 20:24

Σπουδαία νίκη για τον ΠΑΟΚ που επιβλήθηκε στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των “16” του Basketball Champions League της Τενερίφης με σκορ 66-63 παίρνοντας έτσι ένα μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στους “8”.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου κατέθεσαν την ψυχή τους στο παρκέ απέναντι στην ομάδα, που βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας στο ισπανικό πρωτάθλημα και κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική νίκη, στην προσπάθειά τους για μία μεγάλη υπέρβαση.

Ο Ζάνις Πέινερς ήταν ο κορυφαίος για την ελληνική ομάδα, έχοντας 15 πόντους, ενώ σημείο αναφοράς ήταν για μία ακόμη φορά ο Κιθ Κλάντον, ο οποίος πέτυχε άλλο ένα νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την πλευρά της ισπανικής ομάδας, ξεχώρισε ο Ντόρνεκαμπ ο οποίος τελείωσε το ματς με 19 πόντους και πέτυχε το τρίποντο στην εκπνοή.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Ο ΠΑΟΚ θέλησε να δείξει πως δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος για την Τενερίφη που πρωταγωνιστεί φέτος στην ACB. Έτσι οι γηπεδούχοι… ακούμπησαν την μπάλα στο “ζωγραφιστό” με τον Κιθ Κλάντον να πραγματοποιεί εξαιρετικό ξεκίνημα. Ο Αμερικανός είχε στο δεκάλεπτο 8 πόντους, ωστόσο η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο 16-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ένα σερί 11-0 και πήρε το προβάδισμα με σκορ 27-16, ωστόσο οι Ισπανοί αντέδρασαν στη συνέχεια και κατάφεραν σταδιακά, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να μειώσουν στους 4 πόντους. Έτσι το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με σκορ 34-30 υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Η Τενερίφη μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 44-42, με τον ΠΑΟΚ να μην βρίσκει λύσεις στην επίθεση από τη στιγμή που η άμυνα… έκλεισε στον Κλάντον. Ωστόσο οι Χρυσικόπουλος, Πέινερς και ΜακΦάντεν βρήκαν λύσεις από το τρίποντο, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πάρει και πάλι το προβάδισμα με 57-46, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Το 13-0 σερί των γηπεδούχων ήταν πολύ σημαντικό, για να πάρουν ένα καλό προβάδισμα, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ μπορεί να απέκτησε ένα πρόβλημα με τα φάουλ, αλλά κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να πάρει τη νίκη με 66-63.

Που κρίθηκε:

Στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει άλλες λύσεις στο “ζωγραφιστό”, αλλά οι Πέινερς, Χρυσικόπουλος και ΜακΦάντεν ευστόχησαν σε συνεχόμενα σουτ και με ένα σερί 13-0 ο ΠΑΟΚ πήγε και πάλι το προβάδισμα σε διψήφιο αριθμό πόντων. Αυτό του έδωσε μία μεγάλη ώθηση προς τη νίκη.

Ο Κιθ Κλάντον ήταν και πάλι φοβερός! Ο Αμερικανός σέντερ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με νταμπλ – νταμπλ, έχοντας 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Και δεν είναι μόνο η επίθεση, αλλά και στην άμυνα ήταν πολύ καλός, κρατώντας τον Γιώργο Μπόγρη στους 6 πόντους και το ένα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 34-30, 57-46, 66-63.