BCL: Ήττα για τον Δέδα στη Λιθουανία, στο 3-1 Βενέτσια και Μπράμος (vids)

2017-11-01T22:30:42+00:00 2017-11-01T23:16:09+00:00.

Giannis Askounis

01/Nov/17 22:30

Στο 2-2 υποχώρησε η Γκαζιάντεπ του Στέφανου Δέδα όσον αφορά στην πορεία της στο Basketball Champions League μετά την ήττα με 114-73 από τη Νεπτούνας.

Οι Λιθουανοί άνοιξαν διψήφια διαφορά από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του ομίλου του ΠΑΟΚ στο Basketball Champions League. Στο δεύτερο 20άλεπτο μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά και στα τελευταία λεπτά ξεπέρασαν το +40. Σε άλλα παιχνίδια του γκρουπ των “ασπρόμαυρων” η Τενερίφη διέσυρε την Κάπο Ντ’ Ορλάντο με 88-47, ενώ η Λούντβιγκσμπουργκ πέρασε με 73-61 από την έδρα της Βέντσπιλς.

Με τη σειρά της, η ΑΕΚ χρειάστηκε παράταση, για να επικρατήσει της Ρόσα Ράντομ με 96-92. Σε άλλο ματς της Τετάρτης (1/11) για την 4η αγωνιστική του ομίλου του “δικέφαλου” η Βενέτσια επιβλήθηκε της Στρασμπούρ με 78-67. Έξι πόντους (0/1 δ., 2/5 τρ.), 5 ριμπάουντ και μία ασίστ είχε ο Μάικ Μπράμος για τους Βενετούς, ενώ ο πρώην γκαρντ της Ένωσης και νυν των Γάλλων, Μάικλ Ντίξον, αποχώρησε πρόωρα λόγω τραυματισμού στον ώμο.

Επίσης για τον όμιλο της ΑΕΚ, η Μπάνβιτ σοβαρεύτηκε στα τελευταία λεπτά και κατέβαλε με 85-74 την Μπαϊρόιτ. Όσον αφορά στο γκρουπ του Άρη, η Ναντέρ ανέτρεψε παθητικό δέκα πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδισε με 75-74 την Οστάνδη. Τέλος, ο Μπράιον Άλεν με 30 πόντους οδήγησε την Όλντεμπουργκ στη νίκη με 100-80 επί της Μούρθια σε αναμέτρηση του μοναδικού ομίλου χωρίς ελληνική ομάδα.