Τζόουνς και Κένεντι ”τιμώρησαν” τον ΠΑΟΚ και χάρισαν τη πρόκριση στη Καρσίγιακα

2018-03-14T19:57:20+00:00 2018-03-14T20:05:50+00:00.

14/Mar/18 19:57

Στους ”16” του φετινού Basketball Champions League σταματάει ο ΠΑΟΚ, με την Καρσίγιακα να είναι καλύτερη και να παίρνει τη νίκη με 79-67, καλύπτοντας έτσι και το -6 του πρώτου αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Τουρκία με ένα +6 στις αποσκευές του (74-68) και έπαιζε για τη νίκη ή μια ήττα που θα του επέτρεψε να πάρει το εισιτήριο για τους ”8”. Αν και δεν ήταν σταθερός, έμεινε στο ματς σχεδόν μέχρι τέλους, όμως οι Τούρκοι είχαν σε μεγάλη βραδιά τους Κένεντι-Τζόουνς και πανηγύρισαν αυτοί την πρόκριση, με σκορ 79-67.

Η εξέλιξη: Καλύτερα ξεκίνησε το ματς ο ΠΑΟΚ, με τον Φιλ Γκος να είναι ο μπροστάρης στην επίθεση. Γρήγορα όμως, η Καρσίγιακα αντέδρασε και η δική της ανωτερότητα στο παρκέ, σε συνδυασμό με το χαμηλό ποσοστό του αντιπάλου της στα δίποντα, της έδωσε ”αέρα” 7 πόντων (20-13) με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Ανάλογο σκηνικό και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ, με τον ΠΑΟΚ να μένει πίσω, δεν έχανε όμως την επαφή. Η Καρσίγιακα ήταν ιδιαίτερη εύστοχη και μέσα σε λίγα λεπτά αύξησε την απόσταση, φτάνοντας μάλιστα ακόμα και το +14! Το πολύ καλό 5/7 από τα 6,75μ., μαζί με τους ”διψήφιους” Τζόουνς, Κένεντι και Ουγκουρλού, ήταν αρκετά για να στείνουν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με ένα +10 υπέρ των Τούρκων (43-33).

Το έκανε ντέρμπι, αλλά…

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε όλα και κατάφεραν με ένα σερί να φτάσουν ένα καλάθι πίσω από τους γηπεδούχους (48-46)! Κάπου εκεί χάθηκε η συγκέντρωση και με του Τζόουνς-Κένεντι να δηλώνουν ”παρών” έστειλαν την διαφορά και πάλι στα γνωστά επίπεδα (55-48).

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος προσπαθούσε μόνος του στην επίθεση, όμως η Καρσίγιακα ήταν σε τρομερή βραδιά, ειδικά πίσω απ΄τα 6,75μ. Ο Ντομινίκ Ουότερς έδωσε επιπλέον λύσεις και η διαφορά ξέφυγε και πάλι πάνω από τους 12. Όμως, η αντίδραση ήρθε και το σκορ έφτασε στο 74-65. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έβγαζε τις άμυνες, όμως αστόχησε σε 3 τρίποντα, χάνοντας τεράστρια ευκαιρία να πάει την διαφορά στους 6-7! Η τελευταία επίθεση (17”) ήταν στα χέρια του ΠΑΟΚ, με το σκορ στο 77-67, δηλαδή χρειαζόταν 4 για να πάει σε παράταση το ματς. Η υπόθεση ήταν πολύ δύσκολη και το τελικό 79-67 έδωσε τέλος στην φετινή ευρωπαϊκή πορεία του.

Πού κρίθηκε: Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ εδεν ήταν αρκετός. Ή μάλλον η Καρσίγιακα ήταν στην βραδιά της και με ”όπλο” την πολυφωνία στην επίθεση, κατάφερε να έχει μία διαφορά ασφαλείας. Κρίσιμες και άστοχες οι επιθέσεις του ”Δικέφαλου” στο 74-65, κάτι που του στέρησε τις ελπίδες για κάτι καλύτερο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζαρόντ Τζόουνς είναι ο κορυφαίος σκόρερ στην διοργάνωση, με 19,3 πόντους ανά ματς και απόψε αύξησε τον μέσο όρο του. Τελείωσε το ματς με 24 πόντους, ενώ ”κατέβασε” και 9 ριμπάουντ! Άξιος συμπαραστάτης ο επίσης πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης (19,3 πόντους και αυτός), με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 43-33, 55-48, 79-67.