AEK: Στον τελικό του Final Four με κόσμο για… κούπα! (vids)

2018-05-04T22:31:40+00:00 2018-05-04T23:27:38+00:00.

Giannis Askounis

04/May/18 22:31

Με το ΟΑΚΑ να… φλέγεται, η ΑΕΚ επικράτησε με 77-75 της Μούρθια και προκρίθηκε στο τελικό του Final Four του Basketball Champions League.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Κατά διαστήματα παρουσίασε εξαιρετική αγωνιστική εικόνα η Ένωση, στα άλλα όχι. Πήρε, πάντως, τη νίκη, ενώ η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι των “κιτρινόμαυρων” ήταν κάτι παραπάνω από εντυπωσιακή. Στον τελικό της Κυριακής (6/5, 20:30), η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τη Μονακό, που νωρίτερα, στον πρώτο ημιτελικό της τελικής τετράδας, κέρδισε τη Λούντβιγκσμπουργκ. Με τη σειρά του, ο γερμανικός σύλλογος θα κοντραριστεί με τη Μούρθια στον μικρό τελικό της διοργάνωσης της FIBA (6/5, 17:30).

Εξέλιξη Αγώνα
Το ξεκίνημα δεν ήταν το ιδανικό για τον “δικέφαλο”. Βρέθηκε στο -6, αλλά με σερί 7-0 τελείωσε την πρώτη περίοδο μπροστά με 18-17. Ο Μάνι Χάρις ολοκλήρωσε το 10άλεπτο με 10 πόντους.

Το σερί συνεχίστηκε στο δεύτερο 10άλεπτο και σταμάτησε στο 13-0 με σκορ 24-17. Η διαφορά ανέβηκε στους 15 πόντους, όταν η ΑΕΚ ξέφυγε με 37-22, αλλά οι Ισπανοί απάντησαν με επιμέρους σκορ 12-1 και μείωσαν σε 38-34. Το 20άλεπτο έληξε με 40-34 υπέρ της Ένωσης.

Στην τρίτη περίοδο, με αρκετούς “ψηλούς” των δύο ομάδων να φορτώνονται με φάουλ, ο “δικέφαλος” ξέφυγε με 46-37, αλλά το συγκρότημα του Ιμπόν Ναβάρο μπήκε μπροστά με 51-50. Με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια τέσσερις ακόμα φορές και τη διαφορά να μην ξεπερνά τον έναν πόντο τελείωσε το 10άλεπτο.

Ένα ακόμα ξέσπασμα της Ένωσης έφερε τη διαφορά στους εννέα πόντους στο 70-61. Οι Ισπανοί ουδέποτε παράτησαν το ματς, αλλά δύσκολα θα μπορούσε να ξεφύγει η νίκη από την ΑΕΚ με τόσο εντυπωσιακή στήριξη των φίλων του “δικέφαλου”. Η διαφορά μειώθηκε στην ελάχιστη δυνατή τιμή της όταν η Μούρθια βρέθηκε στο 76-75 στο τελευταίο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι δεν απώλεσαν ξανά το προβάδισμα.

Παίκτης-Κλειδί
Μπορεί να μην σκόραρε ο Βασίλης Ξανθόπουλος, αλλά σε 17:23 μοίρασε επτά από τις 15 ασίστ του “δικέφαλου”. Όσο ήταν στο παρκέ ο 34άχρονος πλέι μέικερ, η ΑΕΚ πέτυχε 15 πόντους παραπάνω από την ισπανική ομάδα! Ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του Ντράγκαν Σάκοτα.

Πού κρίθηκε;
Μπορεί ο 34άχρονος Ξανθόπουλος να έκανε τη διαφορά στο παρκέ, αλλά η συμβολή του κόσμου στην εξασφάλιση του θετικού αποτελέσματος ήταν ακόμα σημαντικότερη. Με τις φωνές τους, οι θεατές κατάφεραν ακόμα και να… σπρώξουν κρίσιμη βολή της Μούρθια στο στεφάνι.

Παρών ο Κερτ Ράμπις
Λίγα λεπτά πριν από την έναρξη του ματς τιμήθηκε από την Ένωση ο Κερτ Ράμπις ή αλλιώς Κυριάκος Ραμπίδης, όπως έγινε γνωστός στην Ελλάδα. Ο εκ των πρωταγωνιστών της κατάκτησης του Κυπέλλου Ελλάδας το 1981 παρέλαβε μία φανέλα της ΑΕΚ με το όνομά του από τον Μάκη Αγγελόπουλο.

Δεκάλεπτα: 18-17, 40-34, 55-54, 77-75.
Διαιτητές: Ντοζάι (Κροατία), Σαχίν (Ιταλία) και Τσιούλιν (Ρουμανία).