Προμηθέας: Εντυπωσιακός και νικητής απέναντι στη Τουρκ Τέλεκομ!

2018-09-21T19:39:04+00:00 2018-09-21T19:59:28+00:00.

21/Sep/18 19:39

Ο Προμηθέας ήταν ανώτερος στην Προύσα και επικράτησε της Τουρκ Τέλεκομ με σκορ 88-66!

Η ομάδα της Basket League, μία ημέρα μετά την ήττα από την Τόφας για το τουρνουά στην Προύσα, κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Τουρκ Τέλεκομ, με σκορ 88-66!

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, δεν ξεκίνησε καλά το ματς, όμως από την δεύτερη περίοδο, η ελληνική ομάδα επικράτησε κατά κράτος, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο ”εκτόξευσε” την διαφορά στο +16 (65-49)!

Ίδιο σκηνικό και στα τελευταία λεπτά του ματς, με τον Προμηθέα να μην αφήνει το πόδι από το γκάζι και να φτάνει ακόμα και στο +27! Το φινάλε βρήκε την Πατρινή ομάδα νικήτρια με σκορ 88-66!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Άντονι Μέιερ με 16 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Χρήστος Σαλούστρος με 15 και Ρίον Μπράουν με 14. Εντυπωσιακός αλλά ηττημένος ο Βλάντιμιρ Στίματς με νταμπλ νταμπλ (17 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Ο Προμηθέας κατέλαβε την 2η θέση στον όμιλο και θ΄ αντιμετωπίσει αύριο (21/9), στις 3:30 το μεσημέρι την Γκαζιαντεπσπόρ σ’ ένα παιχνίδι που θα είναι το 5ο της σε 5 ημέρες!

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 38-43, 49-65, 66-88.

Νωρίτερα, η Σακάρια κέρδισε με 83-76 την Γκαζιάντεπ και εξασφάλισε την πρώτη θέση του άλλου ομίλου του τουρνουά.