Άρης: Είπε “αντίο” στο Basketball Champions League

2018-09-28T20:29:16+00:00 2018-09-28T21:13:21+00:00.

28/Sep/18 20:29

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE / ÁÑÇÓ - ÍÉÆÍÉ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÌÏÔÉÏÍ ÔÅÁÌ)

Ο Άρης εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων και ηττήθηκε από τη Νίζνι στη Θεσσαλονίκη, αποτέλεσμα που τον αφήνει εκτός συνέχειας στο Basketball Champions League.

Ο Άρης δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τη νίκη του στη Ρωσία (63-65), με τη Νίζνι Νόβγκοροντ να επιβάλλει τον ρυθμό της και να φεύγει με τη νίκη-πρόκριση από το ”Nick Galis Hall” με σκορ 62-51.

Έτσι, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου είπε ”αντίο” στο φετινό Basketball Champions League, χάνοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης. Συνέχεια στο Europe Cup

Η εξέλιξη: Η… κακή ημέρα από το πρωί φαίνεται. Έτσι ακριβώς συνέβη και στην περίπτωση του Άρη. Οι Ρώσοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο ματς και με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, είχαν ήδη προβάδισμα 9 πόντων (20-11).

Η συνέχεια ήταν ακόμα χειρότερη, με τους παίκτες των ”κιτρινόμαυρων” να σκοράρουν μόλις 7 πόντους σε όλη την δεύτερη περίοδο! Αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με τον Άρη να είναι στο -16 (18-34)!

Η αντεπίθεση έμεινε ημιτελής

Όλα αυτά άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου υπό το βλέμμα του Ντούσαν Ίβκοβιτς και με μπροστάρη τον Λάκι Τζόουνς, έκαναν την αντεπίθεσή τους και με επιμέρους 25-13, έφτασαν το σκορ στο 43-47, ενώ είχαν μπροστά τους ακόμα 10 λεπτά, προκειμένου να ολοκληρώσουν την μεγάλη αυτή ανατροπή.

Με την αρχή της τελευταίας περιόδου, το ματς έχασε τον ρυθμό του. Για πάνω από 3 λεπτά, οι δύο ομάδες είχαν σκοράρει 3 πόντους, με τον Άρη να μειώνει σε 45-48. Αμέσως μετά, ακολούθησε ένα 7-2 (47-55) της ρωσικής ομάδας, κάνοντας δύσκολες τις συνθήκες για τους γηπεδούχους. Εκείνο το σημείο ήταν και το κομβικότερο για τον Άρη, ο οποίος είδε τον αντίπαλό του να ξεφεύγει ακόμα και με διψήφια διαφορά και τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν.

Στο 38΄, το σκορ ήταν στο 50-61, με τον Άρη να χρειάζεται ένα θαύμα για να ”γυρίσει” το ματς, κάτι που δεν έγινε ποτέ. Τελικό αποτέλεσμα 51-62.

Πού κρίθηκε: Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε στην τελευταία περίοδο στο -4 (43-47), ενώ έφτασε και στους 3 την διαφορά. ‘Ομως, η επιθετική ανωτερότητα της Νίζνι φάνηκε στα κρίσιμα σημεία, κάτι που της επέτρεψε όχι μόνο να ξεφύγει, αλλά να ”πιάσει” και διψήφιες διαφορές! Ενδεικτικό το 47-50, που μέσα σε λίγα λεπτά έγινε 48-59.

Σημαντικό ρόλο έπαιξαν και τα τραγικά ποσοστά (8/30 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 17/36 βολές), αλλά και τα πολλά λάθη (19)!

Παίκτης-κλειδί: Απίστευτα πράγματα από τον Κέντρικ Πέρι, ο οποίος τελείωσε το ματς με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ! Από κοντά και ο Μαξίμ Γκριγκόριεφ με 12. Από πλευράς Άρη, οι Λάκι Τζόουνς (15), Γκάρι ΜακΓκί (10π., 6ρ.) και Μπορίς Νταλό (10π., 7ρ.) προσπάθησαν, αλλά δεν ήταν αρκετοί.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 18-34, 43-47, 51-62.