Basketball Champions League (4ος όμιλος): “Έσπασε” το αήττητο της Μπολόνια η Νεπτούνας!

2018-12-12T20:16:27+00:00 2018-12-13T01:28:02+00:00.

Stelios Toromanidis

12/Dec/18 20:16

Στην πρώτη της ήττα στο φετινό Basketball Champions League ανάγκασε την Μπολόνια η Νεπτούνας, επικρατώντας με 88-85 στην Λιθουανία και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης.

Αν και οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 6 πόντους στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (47-41) στην επανάληψη η γηπεδούχος ομάδα με αιχμή του δόρατος τον… γνωστό μας Τόμας Ντελινικάιτις, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 26 πόντους (6/8 τρίποντα) , 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε ένα σπουδαίο ροζ φύλλο αγώνα. Άξιος συμπαραστάτης του πρωταγωνιστή Λιθουανού γκαρντ ήταν ο Τζερέι Γκραντ με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισαν οι Τόνι Τέιλορ (20π. , 7 ασίστ και 5 ριμπ.) και Αμάθ Εμπαγέ (20π. και 3 ριμπ.).

Πλέον η Νεπούνας ανέβηκε στην τέταρτη θέση (4-4), έχοντας μια νίκη διαφορά με τον Προμηθέα και την Στρασμπούρ και η υπόθεση πρόκριση σε αυτός τον όμιλο αναμένεται να έχει συναρπαστική εξέλιξη.

Όσον αφορά τους χθεσινούς (11/12) αγώνες, ο Προμηθέας Πατρών γνώρισε αναπάντεχη εντός έδρας ήττα με 88-84 από την Οστάνδη χάνοντας την ευκαιρία να πραγματοποιήσει ένα σπουδαίο βήμα για την πρόκριση στις 16 κορυφαίες ομάδες του Τσάμπιονς Λιγκ της FIBA, ενώ νικηφόρα πέρασε από την Τουρκία η Μπαϊρόιτ που επικράτησε με 90-74 της Μπεσίκτας. Αντίθετα, η Στρασμπούρ μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το “σπίτι” της και να “κάμψει” με 81-73 την αντίσταση της ουραγού, Ολύμπιας Λουμπλιάνας.