Basketball Champions League (4ος όμιλος): Σημαντικές νίκες για Προμηθέα και Μπεσίκτας! (videos)

2018-12-18T23:37:00+00:00 2018-12-19T09:28:23+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

18/Dec/18 23:37

Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος της 9ης αγωνιστικής του Basketball Champions League, με τον Προμηθέα Πατρών και την Μπεσίκτας να παίρνουν μεγάλες νίκες, ενόψει της συνέχειας.

Αρχικά στο παιχνίδι της ελληνικής ομάδας, στην Σλοβενία απέναντι στην Ολίμπια Λουμπλιάνας, το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό ειδικά επιθετικά, αλλά στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Μάκη Γιατρά, “ξύπνησαν”.

Με την επίθεση να βελτιώνεται ραγδαία και την άμυνα, να είναι ακόμα καλύτερη ο Προμηθέας, κατάφερε να “αποδράσει” με 80-76 και να παραμείνει σε… τροχιά πρόκρισης στα νοκ-άουτ της διοργάνωσης.

Κορυφαία για την ελληνική ομάδα ήταν, ο Μέιερς με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Γκίκας στο τέλος με 8 πόντους και 6 ασίστ. Επίσης ο Οντουμ και ο Τσαϊρέλης είχαν από 10 πόντους, ο καθένας.

Στο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε νωρίτερα για τον όμιλο, η Μπεσίκτας υποδέχθηκε την Νεπτούνας στην Τουρκία και χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, πήρε την πολυπόθητη νίκη με 77-70, παίζοντας μάλιστα καλή άμυνα συνολικά σε όλο το ματς.

Για τους νικητές ξεχώρισαν, ο Ριτς με 22 πόντους και 4 ασίστ και ο Μπουβά που έκανε double double με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Γκραντ που επίσης έκανε double double με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.