ΠΑΟΚ: “Πάρτι” με Χολόν και ολοταχώς για… πρόκριση!

2019-01-08T20:28:00+00:00 2019-01-08T20:41:40+00:00.

08/Jan/19 20:28

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες στο Basketball Champions League, κερδίζοντας στην Θεσσαλονίκη την Χάποελ Χολόν με 92-77 και πλέον είναι σε… τροχιά playoffs.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου στο πρώτο μέρος και κυρίως στο ξεκίνημα που προηγήθηκαν με 17-0, ήταν εξαιρετικοί και κατάφεραν να πάρουν μία πολύ σημαντική νίκη, ενόψει της συνέχειας της διοργάνωσης.

Πλέον μετά από αυτό το ματς, ο ΠΑΟΚ έχει ρεκόρ 6-4 και ισοβαθμεί με την Χάποελ Χολόν, ενώ μάλιστα στην ισοβαθμία είναι πάνω από την ομάδα του Ισραήλ στην βαθμολογία, αφού ηττήθηκε με μόλις 4 πόντους στον πρώτο γύρο.

Το παιχνίδι

Ημίχρονο… νίκης για ΠΑΟΚ!

Απίστευτα ξεκίνησε στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ και προηγήθηκα από νωρίς με 17-0 (στο 5′), παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση! Οι φιλοξενούμενοι επιτέλους σκόραραν και μείωσαν σε 19-5 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με την ελληνική ομάδα μπροστά με 25-11.

Επιθετικά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες την δεύτερη περίοδο, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί ένα ισχυρό διψήφιο προβάδισμα (31-19 στο 14′), ενόψει της συνέχειας. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, ανέβασαν ξανά την διαφορά στο +16 (43-27 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με 47-31.

“Ασπρόμαυρος” νικητής στο τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο στην “Πυλαία” ξεκίνησε με, την ελληνική ομάδα να διατηρεί διψήφια διαφορά, αλλά την Χάποελ να μειώνει σε 50-39 (στο 24′), με επιμέρους σκορ 8-3. Ο ΠΑΟΚ με καλή άμυνα, διατηρούσε το μεγάλο προβάδισμα του με 63-47  (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με την Χάποελ Χολόν να μην μπορεί να μειώσει ουσιαστικά (71-55) και τον ΠΑΟΚ να είναι “αγκαλιά” με την νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, ο ΠΑΟΚ μπήκε και πάλι δυνατά και διατήρησε το προβάδισμα του στο +16 (78-62 στο 33′), όντας μεγάλο φαβορί για την νίκη.  3′ περίπου λεπτά πριν την λήξη, η ελληνική ομάδα ήταν μπροστά με 84-66 και ήταν κοντά στο ροζ φύλλο αγώνα. Στο φινάλε του παιχνιδιού, τελικά οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου πήραν το θετικό αποτέλεσμα με 92-77και συνεχίζουν την εξαιρετική τους πορεία στην διοργάνωση.

Που κρίθηκε: Στο εξαιρετικό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στον αγώνα, όπου προηγήθηκε 17-0 και “έχτισε” σε αυτή την μεγάλη διαφορά, την σημαντική νίκη του.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάτσερ ήταν ασταμάτητος με 26 πόντους (5/6 τρίποντα), 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Τζόουνς με 13 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Τέπιτς με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 47-31, 71-55, 92-77