Basketball Champions League (3ος όμιλος): Τρομερός Φελντέιν και νίκη για τη Χάποελ!

2019-01-09T19:49:40+00:00 2019-01-09T19:51:45+00:00.

09/Jan/19 19:49

Εύκολο έργο είχε η Χάποελ Ιερουσαλήμ, με την ομάδα του Ισραήλ να κερδίζει την Άντβερπ, έχοντας σε μεγάλο βράδυ τον Τζέιμς Φελντέιν!

Χθες (8/1), έγιναν τα τρία από τα ματς του τρίτου ομίλου, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Basketball Champions League. Η ΑΕΚ έχασε έδαφος και σήμερα (9/1) η Χάποελ Ιερουσαλήμ δεν έχασε την ευκαιρία και πλέον έχει ίδιο ρεκόρ με την ΑΕΚ!

Η ομάδα του Ισραήλ ”καθάρισε” από το πρώτο ημίχρονο την αναμέτρηση με την Άντβερπ και με το τελικό 92-72 έκανε το 8-2 στην σεζόν και παραμένει μία ανάσα από την κορυφή, καθώς εκεί παραμένει η ελληνική ομάδα, που έχει μεν το ίδιο ρεκόρ, όμως έχει καλύψει την διαφορά απέναντι στη Χάποελ.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν στην ανωτερότητα των γηπεδούχων και στο ημίχρονο η διαφορά είχε ήδη φτάσει σε διψήφια επίπεδα. Στο δεύτερο μισό, το μόνο που έγινε ήταν η απόσταση να μεγαλώσει και να φτάσει ακόμα και τους 28 λίγο πριν το φινάλε!

Φοβερή εμφάνιση -ακόμα μία φέτος- για τον Τζέιμς Φελντέιν, με τον πρώην ”πράσινο” γκαρντ να σταματάει στους 20 πόντους (5/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/1 βολές), σε μόλις 19′! Εξαιρετικός και ο Ταμίρ Μπλατ, γιος του Ντέιβιντ Μπλατ, με 14 πόντους και 8 ασίστ. Στους 18 πόντους-6 ριμπάουντ ο Αμάρε Στουνταμάιρ, νταμπλ νταμπλ με 11-10 ο Τζος Όουενς!