Basketball Champions League (4ος όμιλος): Άνετες νίκες για Ντιζόν και Βόννη! (videos)

2019-10-16T21:51:55+00:00 2019-10-16T21:52:55+00:00.

16/Oct/19 21:51

“Αυλαία” έπεσε στην πρώτη αγωνιστική του 4ου ομίλου του Basketball Champions League, με τις Ντιζόν και Βόνη να ξεκινούν την διοργάνωση με πολύ καλές εμφανίσεις και νίκες.

Στον όμιλο που έχει τοποθετηθεί ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ηττήθηκε στην πρεμιέρα από την Μπεσίκτας στην Θεσσαλονίκη με 69-60, χάρη σε ένα “μπλάκ-άουτ” στο τελευταίο 5λεπτο της αναμέτρησης, όπου δεν κατάφερε να σκοράρει!

Δείτε αναλυτικά τι έγινε στην πρώτη ημέρα του 4ου ομίλου!

Στα άλλα παιχνίδια του 4ου ομίλου, όπου ολοκλήρωσαν την πρώτη αγωνιστική, η Βόννη φιλοξένησε στην Γερμανία την Σαραγόσα, σε μία σημαντική αναμέτρηση για το μέλλον, των δύο ομάδων εν όψει της συνέχειας του ομίλου, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μία σπουδαία νίκη με 85-71.

Σημείο “κλειδί” του ματς, για την νίκη της Βόννη ήταν το πρώτο και το τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι Ισπανοί είχαν μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα και δεχόμενοι… σχεδόν 50 πόντους σε αυτό το σημείο του αγώνα, ηττήθηκαν εύκολα με διψήφια διαφορά.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Φρέζιερ με 15 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ και ο Ζίμερμαν με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ για την Σαραγόσα ξεχώρισε ο Μπένζινγκ με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ντιζόν: “Πάρτι” στην Γαλλία κόντρα στην Φάλκο Σομπατέλι

Σε έναν αγώνα με ξεκάθαρο φαβορί στην Γαλλία, η Ντιζόν έδειξε πως έχει αρκετές πιθανότητες πρόκρισης, κέρδισε την Φάλκο με 87-68, η οποία έδειξε ανέτοιμη στην πρώτη της εμφάνιση, στο Basketball Champions League.

Οι Γάλλοι είχαν σε σπουδαίο βράδυ τον Σουλαϊμόν, ο οποίος με 23 πόντους, 9/11 σουτ και 3 ασίστ έκανε την διαφορά, ενώ είχε για συμπαραστάτη του τον, Σόλομον με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από τους Ούγγρους προσπάθησαν, οι οι Φιλοπόβιτι και Ρέντικ που σκόραραν από 22 πόντους ο καθένας.