Νεπτούνας – ΠΑΟΚ 80-86: Απέδρασε από την Κλαϊπέντα και παραμένει ζωντανός! (videos)

2020-01-07T19:56:39+00:00 2020-01-07T20:23:15+00:00.

07/Jan/20 19:56

Ο ΠΑΟΚ, μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα, πήρε τη νίκη στην έδρα της Νεπτούνας με 86-80 και παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση του BCL!

Βρέθηκε μπροστά με 10 στο τρίτο δεκάλεπτο, έχασε το προβάδισμά του και έφτασε ακόμα και στο -9 στα μέσα του τέταρτου, όμως ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε, έδειξε χαρακτήρα και έκανε την ανατροπή, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη μέσα στην Κλαϊπέντα με 86-80 επί της Νεπτούνας.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Δικέφαλος ανέβηκε στο 4-6, με τον Κώστα Χαραλαμπίδη και τους παίκτες του να παραμένουν έτσι στο παιχνίδι της πρόκρισης. Από την άλλη και η Νεπτούνας πλέον βρίσκεται στο 4-6.

Σμιθ, Μπεστ, Μπράουν και Ουίγκινς ήταν όλα τα λεφτά για τον ΠΑΟΚ, ενώ από την άλλη ξεχώρισε ο άλλοτε παίκτης της ΑΕΚ, Τόμας Ντελινικάιτις.

Η εξέλιξη:

Ισορροπία στην αρχή

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήταν σε απόλυτη ισορροπία, καθώς καμία δεν μπόρεσε να ξεφύγει. Ακόμα και όταν ο ΠΑΟΚ, με ένα μικρό 5-0 πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα (12-16, 8’), η Νεπτούνας είχε την απάντηση, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 20-21.

Πάτησε γκάζι ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και κράτησε τα ηνία, χωρίς όμως στα πρώτα λεπτά να μπορεί να ξεφύγει 27-29, 12’). Αυτό άλλαξε σε έναν βαθμό στην συνέχεια, όταν και ανέβασε ρυθμό, ενώ χάρη σε ένα ξέσπασμα του Σόρτερ, έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 42-47.

Στο +10 ο Δικέφαλος, αλλά…

Ο Δικέφαλος έφτασε στο +10 (42-52, 21’), όμως σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έκαναν την δική τους αντεπίθεση. Ένα σερί 8-0 τους έβαλε και πάλι μέσα στο παιχνίδι (50-52, 23’), ενώ ένα καλάθι του Γκαΐλιους τους έβαλε σε ρόλο οδηγού (55-54, 25’). Οι δύο ομάδες και πάλι εναλλάσονταν στο προβάδισμα, με την Νεπτούνας τελικά να κλείνει στο δεκάλεπτο με το υπέρ της 64-60.

Από την κόλαση, στον… παράδεισο ο ΠΑΟΚ!

Ένα τρίποντο του Γκαΐλιους έφερε τη Ναπτούνας μπροστά με 75-66 (34’), όμως ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Οι Θεσσαλονικείς βρήκαν λύσεις και με τον Μπεστ να κάνει σπουδαία δουλειά, επέστρεψε και έβαλε… φωτιά στο ματς (77-77)! Μπράουν και Νόουλς έβαλαν τον ΠΑΟΚ σε ρόλο οδηγού (80-81, 39’), με τον ΠΑΟΚ να βγάζει στην συνέχεια όλες τις άμυνες και να είναι ψύχραιμος από την γραμμή. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την ελληνική ομάδα νικήτρια με 80-86.

Παίκτης κλειδί: Ο Άνταμ Σμιθ ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι εξαιρετικός για τον ΠΑΟΚ, έχοντας 18 πόντους με 3 τρίποντα, ενώ κομβικός ήταν και ο Μπόμπι Μπράουν στο τέλος, με τον Αμερικανό να προσθέτει 11 πόντους.

Πού κρίθηκε: Ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε στο -9 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ενώ στο τέλος το σερί που έτρεξε (0-9) ήταν και αυτό που του έδωσε το “διπλό”.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 42-47, 64-60, 80-86.