Basketball Champions League (4ος όμιλος): Μόνη πρώτη η Ντιζόν, ακόμα ελπίζει ο ΠΑΟΚ (videos)

2020-01-08T23:04:56+00:00 2020-01-08T23:24:36+00:00.

08/Jan/20 23:04

Η Ντιζόν έμεινε μόνη πρώτη στον 4ο όμιλο του BCL μετά το πέρας της 10ης αγωνιστικής, ενώ ο ΠΑΟΚ, μετά την χτεσινή νίκη του επί της Νεπτούνας, παραμένει ζωντανός στο παιχνίδι της πρόκρισης!

Η Ντιζόν ήταν η μεγάλη κερδισμένη της αγωνιστικής, καθώς μετά τη νίκη της επί της Μπρίντισι εκτός έδρας με 93-88, έμεινε μόνη πρώτη στον όμιλο, εκμεταλλευόμενη το στραβοπάτημα της Βόννης. Η Ντιζόν είχε χτίσει μια διαφορά 13 πόντων (58-71) στην τρίτη περίοδο και στο τέλος την υπερασπίστηκε φτάνοντας έτσι στην μεγάλη επικράτηση. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σουλαϊμόν με 19 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Χόλστον με 22.

Η Σαραγόσα ήταν καλύτερη από την Σομπατέλι και πήρε τη νίκη μέσα στην Ουγγαρία με 77-70. Τα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου η ισπανική ομάδα είχε την ψυχραιμία και κράτησε το μικρό προβάδισμα που είχε χτίσει, παίρνοντας έτσι μια υπερπολύτιμη νίκη. Ο Μπρουσίνο με 19 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Ισπανών, ενώ από την άλλη ο Φιλιποβίτι είχε 15 για την ομάδα του.

Από τα χτεσινά (7/1) ματς του ομίλου ξεχώρισε η σπουδαία νίκη του ΠΑΟΚ (Σμιθ 18π., Μπεστ 14π., Ουίγκινς 13π.) επί της Νεπτούνας στην Λιθουανία με 86-80, με την οποία η ελληνική αναθέρμανε τις ελπίδες της για πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 4-6. Τέλος, εντός έδρας επικράτηση για την Μπεσίκτας με το 80-76 κόντρα στην Βόννη (Γκότσερ 20π., Άκπιναρ 14π./ΝτιΛέο 18π., Μπρούνιγκ 16π.), που διατηρεί την τουρκική ομάδα σε τροχιά πρόκρισης, έχοντας το ίδιο ρεκόρ με τον ΠΑΟΚ, ενώ η Βόννη, παρά την ήττα της, βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου με 6-4.